Zeleno-levi: Država da stane na stranu radnika, a ne stranih korporacija
Nakon što je više od 450 radnika fabrike Beneton u Nišu ostalo bez posla za manje od mesec dana, Zeleno-levi front upozorava na neprihvatljiv model subvencionisanja stranih investitora, koji dok primaju sredstva iz budžeta, ne obezbeđuju dugoročnu sigurnost za zaposlene.
Iako strane kompanije dobijaju državnu podršku u vidu subvencija, radnici i njihove porodice ne dobijaju potrebnu zaštitu, smatraju iz Zeleno-levog fronta i ističu da država koristi javna sredstva kako bi podržala strane investitore, dok se istovremeno zanemaruju prava onih koji omogućavaju rad tih firmi.
Ovakav model, u kojem se radnici ostavljaju nezaštićeni jer, kako tvrde, podstiče profit na račun socijalne sigurnosti radne snage.
U zemlji u kojoj je inflacija u porastu, cene osnovnih proizvoda sve više rastu, a plate ne prate troškove života, ovakva otpuštanja su udarac koji mnoge porodice neće lako podneti. Ovaj model subvencionisanja stranih investitora, gde se radnici koriste kao sredstvo za profit, bez obaveze prema njihovoj sigurnosti i pravima, postao je očigledno štetan i neprihvatljiv - saopštili su.
Na taj način, kažu iz ZLF-a, kada te iste kompanije povuku svoja ulaganja ili počnu masovno otpuštati radnike, država ne pokazuje odgovornost prema onima koji su izgubili posao.
Zbog toga navode da će se zalagati za ravnopravnu podršku domaćim proizvođačima, jačanje radničkih prava kroz nezavisne sindikate i okončanje politike koja ne štiti zaposlene, već samo strane korporacije.
U poslednjih 20 dana 450 ljudi ostalo je bez posla u fabrici Beneton u Nišu, prvobitno je tvrdio odbornik Skupštine Grada Miodrag Stanković.
On je tražio od Grada da se uključi u rešavanje problema i spreči dalja otpuštanja, dok njegov koalicioni kolega iz “Niš, moj grad” Dragoslav Ćirković dodao da mora da se uključi i država koja je subvencionisala zapošljavanje radnika u toj firmi.
Podsetimo, masovna otpuštanja u Benetonu bila su i tokom 2020. godine. Rukovodstvo firme je kao razloge navodilo reorganizaciju i gašenje kooperanata.
Beneton je kupio i privatizovao najpoznatiju tekstilnu nišku fabriku Niteks 2011. godine i odmah se sa svojim kooperantima uselio u pogone u Pantelejskoj. Poznata italijanska tekstilna kuća je 2016. godine posao prepustila kompaniji Olimpias u okviru koje i dalje radi nekoliko kompanija u Nišu.
Komentari
Poslednji komentari
Risveglio di una Citta
15:52 // 15. 11. 2024.
Doživljaj vlasti da je budžet vreća Deda Mraza izgleda deli i opozicija. Račune treba da plati onaj ko deli pare sa "stranim investitorima" a to nije grad svakako.
Гага
15:48 // 15. 11. 2024.
Држава није"Суд удруженог рада"...ово је либерални капитализам;социјал. самоуправљање је давна прошлост! Неће Бенетон да отпушта у Италији него овде!
Robin Hud
12:34 // 15. 11. 2024.
Nisu oni ni na strani stranih korporacija VEC NA SVOJOJ STRANI SA DOBROM PROVIZIJOM
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.