Zeleno-levi front upozorava na opasnost rudarskih istraživanja u okolini Niša
Informacija da australijska kompanija "Apollo Minerals Limited" vrši istraživanja rude bakra i srebra na teritoriji grada Niša u blizini Niške Banje izazvala je i reakciju gotovo svih opozicionih partija u Nišu koje traže i skupštinsku raspravu, a u Zeleno-levom front naglašavaju da prate dešavanja oko rudarenja na teritoriji grada i tvrde da je Srbija trenutno pod opsadom rudarskih firmi iz čitavog sveta.
U Zeleno-levom fronti naglašavaju da je celokupna Vlada Srbije postala zagovaračka mašinerija rudarskih kompanija.
Ovim kompanijama se olako odobravaju istraživačke aktivnosti, dok lokalno stanovništvo nema nikakv uvid u planirane projekte rudnika. Nijedna kompanije neće raditi istraživanja ukoliko nema planove za rudarenje na datim lokacijama. Kako su građani i građanke Srbije izgubili svako poverenje u državne institucije zbog njihovog urušavanja, strahovi stanovništva i javnosti su potpuno opravdani - kažu u Zeleno-levom frontu.
Dodaju da rudarenje retkih metala često dovodi do davastacija zamljišta, zagađenja podzemnih voda i uništenja biodiverziteta, pa ja za odluku o pokretanju rudnika naophodna participacija čitave javnosti, lokalnog stanovništva i garancija države da će vršiti redovnu kontrolu.
Inače, na prostoru kod niških sela Gornja Studena i Bancarevo, koje se nalaze na obroncima Suve planine, australijska kompanija Apollo Mineral Limited je počela bušenje u potrazi za mogućim nalazištem bakra i srebra u blizini vrelo Studena, jedno od izvorišta kojim se vodom snabdeva Niš.
Iz Ministarstva rudarstva i energetike kažu da će se istraživanja i radovi izvoditi jedino u skladu sa uslovima koje je propisao Zavod za zaštitu prirode Srbije.
Kako je kompanija "Apollo Mineral" saopštila na svom zvaničnom sajtu, bušenje na dubini od 600 metara počelo je na lokaciji Studena, jednoj od potencijalnih nalazišta koji su deo njihovog projekta u Srbiji - "Beogradski projekat bakra".
Komentari
Poslednji komentari
doveo Dubai ( Beograd na vodi)
09:41 // 7. 10. 2024.
jos da mu prodje litijum pa da imamo i pustinju
Smuk II
09:19 // 7. 10. 2024.
Na planini Avali se nekada "vadilo" i ptreradjivalo olovo i postojao je rudnik koji je zatvoren. Predlažem BOT-vima SNS-ovaca da pokrenu peticiju za ponovno otvaranje rudnika a i svom "šefu" predlože , što će im doneti mnoge benefite!
Poznato je da je "on" poznati i najbolji alhemičar i da će uz njihovu nesebičnu pomoć "Zlatno doba" prerasti u "Olovno doba" a rast BDP-a otići u neslućene visine
ђура сарџама
08:09 // 7. 10. 2024.
Да ли су дивље депоније предмет интересовања Зелено-левог фронта или се оне чувају као привредни ресурс за чије истраживање не треба
правити бушотине?
Smuk II
15:44 // 7. 10. 2024.
@ђура сарџама : Divlje deponije su obnovljivi izvori "energije" ... zahvaljujući beslovesnom narodu i nakon litijuma odé nam BDP u nebesa , kao i "Nebeski narod" !
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.