Železnice: Rekonstrukcija pruge Niš - Zaječar nije uvećala brzinu zbog mnogo stanica i krivina
Iako su, kada je počela rekonstrukcija pruge od Niša do Zaječara, najavljivali da će projektovana brzina vozova nakon obnove biti 90 km/h i time se putovanje skratiti, 108 kilometara vozovi i dalje prelaze za oko 4 sata. Iz Železnica objašnjavaju da je rekonstrukcijom podignuta bezbednost na ovoj pruzi gde su česta bila iskliznuća vozova, dok brzina putovanja nije uvećana jer ima mnogo stajališta, krivina, a i jedan deo trase dug 12 km nije obnovljen.
Od Niša do Zaječara se isto vreme putuje vozom i pre i posle rekonstrukcije. Pruga izgrađena 1922. godine dugo je čekala na obnovu, a rekonstrukciju je ubrzao pritisak javnosti nakon što su se 2019. godine za samo mesec dana dogodila četiri iskliznuća cisterni.
Od nedelje, 12. decembra, posle pauze od 2 i po godine, krenuli su tom prugom putnički vozovi, a pojedini građani kažu da su razoračani što se putuje ovako dugo.
Neverovatno, pa sećam se da sam pre 15 godina od Niša do Zaječara putovala vozom za oko 3 sata.
Brze pruge... pa bre biciklom se stigne brže.
Ako uzmemo u obzir da su parne lokomotive u Jugoslaviji jurile od 70 do čak neverovatnih 130 km na sat dolazim do zaključka da ova savremena ima pogon na pedale takozvana ekološka - neki su od komentara.
Iz Infrastruktura Železnica kažu da su rekonstrukcijom postignuti očekivani efekti, odnosno da je podignuta bezbednost železničkog saobraćaja.
Međutim, kada je u pitanju vreme putovanja putničkih vozova između Niša i Zaječara, na to najpre utiče veliki broj službenih mesta u kojima se ovi vozovi zaustavljaju. Naime, na deonici između Niša i Zaječara putnički vozovi se zaustavljaju u čak 21 stanici ili stajalištu - kažu iz Infrastruktura.
Kažu da "usko grlo“ predstavlja i relacija duga 12km kilometara od Crvenog Krsta do Matejevca, koja nije bila obuhvaćena ovom rekonstrukcijom, jer će u potpunosti biti modernizovana prilikom predstojeće izgradnje nove železničke obilaznice oko Niša.
I najzad, zbog konfiguracije terena kroz koji prolazi pruga Niš – Zaječar, posebno kroz Svrljišku klisuru, na deonici od Matejevca do Knjaževca, brzina vozova na ovom delu rekonstruisane pruge moguća je maksimalno do projektovanih 65 km/sat. Ova pruga, kao jedna od najtežih u ovom delu Evrope, karakteristična je i zbog preko 60 krivina, čiji je radijus 240 – 250 metara, zbog čega vozovi smeju da razvijaju samo projektovanu brzinu - objašnjavaju.
Objašnjavaju da ova pruga nije bila rekonstruisana od 1961. godine, zbog čega su vozovi na većem broju deonica išli brzinama od 10 do 30 km/h.
Prvo krenuo teretni saobraćaj
Rekonstrukcija je počela februara 2019. godine, a pre putničkih vozova, remontovanu prugu isprobali su prvo teretni.
Teretni železnički saobraćaj na rekonstruisanoj pruzi uspostavljen je 16. avgusta 2021. godine, a remontovana pruga Niš – Zaječar na taj način predata je u delimičnu eksploataciju. Saobraćaj teretnih vozova na ovoj pruzi obavljao se u prethodnom periodu tokom 12 sati u toku dana i to u periodu od 19 sati uveče do sedam sati ujutru. U periodu kada se nije obavljao teretni železnički saobraćaj, odvijali su se radovi na završetku rekonstrukcije pruge - kažu iz Železnica.
Kada je reč o samim radovima, iz Železnica kažu su radovi na sanaciji pruge od Matejevca do Knjaževca počeli aprila 2019. godine, a da je tehnički prijem obavljen je 2. aprila ove godine.
Od tada do 15. avgusta izvođač radova završio je i radove između Svrljiga i Knjaževca. Istovremeno, u prethodnom periodu, stručne službe „Infrastrukture železnice Srbije“ obnovile su prugu od Knjaževca do Zaječara - navode.
Inače, rekonstrukcija pruge je trebalo najpre da bude završena još avgusta 2020. godine. Kasnije je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislava Momirovića najavio kraj radova za jun 2021. godine. Međutim, rok je produžen, a iz Železnica objašnjavaju da je do usporavanja radova došlo najpre zbog pandmije, a zatim i zbog problema sa nabavkom i dopremom na gradilište količina tucanika potrebnih za završetak radova.
Komentari
Poslednji komentari
Dragan Petrović
10:29 // 30. 12. 2021.
Prosečna brzina putničkih vozova na delu pruge Niš-Knjaževac je sada oko 43,6 km/h, a na delu pruge Knjaževac-Zaječar 23,2 km/h. To govori o tome kakva je rekonstrukcija urađena na delu pruge Knjaževac-Zaječar. Pitanje glasi: ako putnički vozovi na ovoj relaciji idu ovako sporo, kakva je bezbednost teretnih vozova i koliko je istinita priča o stvarnoj rekonstrukciji pruge Knjaževac-Zaječar?
Dragan Petrović
10:24 // 30. 12. 2021.
Vozovi su na relaciji Niš-Knjaževac-Zaječar putovali pre desetak godina mnogo većom brzinom. Svedok sam da je po redu vožnje tada na delu pruge Zaječar-Knjaževac voz prelazio rastojanje od 45 km za 1 čas (znači išao je brzinom od 45 km/h). Danas, ako uzmete vreme putovanja svih 6 vozova (po tri u jednom pravcu) i utvrdite prosek (oko 1 sat i 56 minuta) dolazite do prosečne brzine od oko 23,2 km/h.
Проверите по интернету
22:47 // 19. 12. 2021.
Вести са изјавама министарке Михајловић и ондашњег директора Инфраструктуре, сада осуђеног због примања мита, шта су говорили приликом отварања радова на реконструкцији ове деонице у станици Матејевац у близини Ниша (рок завршетка, повећање брзине, исправљање кривина...)Што би наш народ рекао: Ако коза лаже рог не лаже. Тако није у потпуности реконструисана ни пруга Пожаревац-Зајечар!Лажне приче
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.