Žitorađa nabavlja dodatne protivgradne rakete
Iako ove godine od početka sezone na teritoriji Topličkog okruga nije bilo dejstva protivgradne zaštite, opština Žitorađa je za 8 protivgradnih stanica na svojoj teritoriji nabavila dodatnih 40 raketa. Iz gradske kase je za tu namenu izdvojeno 1,68 miliona sa PDV-om.
Nadležni u Žitorađi kažu da je nakon sprovedene javne nabavke ugovor sa firmom Poliester doo Priboj već potpisan i da se u najkraćem roku očekuje dopremanje dodatnih raketa za protivgradne stanice.
Većina stanovništva sa naše teritorije bavi se poljoprivredom i njihova egzistencija zavisi od voćarskih i povrtarskih kultura koje uzgajaju na otvorenom ili u plastenicima. Zato smo odlučili da nabavimo dodatnu količinu raketa kako bi protivgradna zaštita mogla u svakom trenutku da dejstvuje i bude efikasna u koliko se za to ukaže potreba – kažu u Žitorađi.
Ističu da se dodatno stimulišu i protivgradni strelci koji od države za svoj rad mesečno dobijaju 4.000 dok im lokalna vlast ove opštine obezbeđuje još oko 10.000 dinara.
Svesni smo štete koju grad i druge vremenske nepogode mogu da nanesu našim poljoprivrednicima, pa smo zato odlučili da je njihov interes na prvom mestu jer želimo da više proizvode i bolje žive od svog rada –naglašavaju nadležni u Opštini.
Inače, na početku protivgradne sezone koja je počela 15. januara na teritoriji Topličkog okruga aktivirano je 27 protivgradnih stanica, ali je Prokuplje naknadno aktiviralo još 6 stanica pa ih je sada ukupno 33. Svaka protivgradna stanica ima po 2 strelca, a od ukupnog broja stanica aktivno je po 8 u Blacu i Žitorađi, 7 u Kuršumliji i 10 u Prokuplju.
Za lansirne stanice u Blacu, Kuršumliji i Prokuplju koje pokriva radarski centar Kruševac država je obezbedila u proseku po 11, a za stanice u Žitorađi koje pokriva centar u Nišu, obezbeđene su po 7 rakete.
Tokom 2020. godine na teritoriji Toplice ispaljeno je ukupno 336 protivgradnih raketa, najviše u Blacu 154, u Žitorađi 87, Prokuplju 65 i u Kuršumliji 30 raketa.
Procena je da je uspešnost dejstava protivgradne odbrane oko 70 odsto, a odbrana od elementarnih nepogoda važna je za očuvanje useva, ali i zbog sprečavanja štete na objektima.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.