Zorana Mihajlović: Više od 90 % žena na selu nema ni metar zemljišta u svom vlasništvu
Položaj žena na selu nije se poboljšao srazmerno sa drugim stvarima koje su se popravile u društvu, već je sa napuštanjem i nedovoljnim ulaganjima u ruralna područja postao kompleksniji i teži, jedan je od poruka sa konferencije "Žene kao nosioci ruralne ekonomije“. Kao primer dobre prakse izdvojen je grad Pirot koji je u budžetu predvideo sredstva za podršku i zapošljavanje žena.
Kroz projekat "Žene kao nosioci ruralne ekonomije“, koji sprovodi Etno mreža, sprovedene su mere podrške ženama koje se bave starim zanatima, između ostalog i u Pirotu koji je predvideo sredstva u budžetu za 2023. godinu za podršku i zapošljavanje tkalja koje se bave pirotskim ćilimarstvom.
Kao dobar primer izdvojio se i zbog toga što je organizovao prvi festival pirotskog ćilima. Pirot primer dobre prakse; foto: NALED
Predsednica Etno mreže Violeta Jovanović zaključila je da mere koje su istaknute kao primeri dobre prakse treba da se primene i u drugim sredinama, ali i da prerastu u stalne programe podrške kroz rodno budžetiranje i primenu Zakona o socijalnom preduzetništvu.
Na konferenciji je govorila i potpredsednica Vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović, koja je istakla da je neophodno donošenje akcionog plana za osnaživanje žena, kako bi svi resorni organi i organizacije koje na tome rade, bile brže i efikasnije.
Mnogo je žena kojima treba nada, podrška da krenu na put osamostaljivanja i dolaska do posla. Trenutno je 92% žena u ruralnim područjima koje nemaju niti jedan metar zemljišta u svom vlasništvu. Naš zadatak je da ih podržimo i da u toj podršci budemo efikasniji i brži - rekla je Mihajlović.
Sistemska rešenja za njihovo osnaživanje i reakcija države i Evropske unije neophodni su, kako bi se ženama pružila stabilnost, podsticaj i osećaj sigurnosti, zaključak je konferencije "Žene kao nosioci ruralne ekonomije“.
Komentari
Poslednji komentari
Zika
20:40 // 11. 10. 2022.
Sve sto je bilo cascavanje Zoranice da podelis drugim zenama pa da kupe zemljište.
zašto se niste setili da pozovete roditelje i braću da im ne otimaju polovinu nasledstva?
07:43 // 12. 10. 2022.
Ni jednoj ženi ne treba ništa tuđe, treba joj samo ono što bi bilo normalno da joj pripadne rođenjem, polovina nasledstva i da kod razvoda dobije polovinu stečene bračne imovine i uredno plaćanje alimentacije deci, ali i njoj, jer ako brine o deci suprug treba da plati njen rad u njegovo ime.
Prosečan srbendos kada razvede od žene razvede se i od dece, a sistem ga štiti u toj samoživosti.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.