Aprilski mrazevi umanjili rod breskvi i kajsija u Toplici do 70 odsto
Jutarnji mrazevi u aprilu jako su oštetili cvetne pupoljke kajsija i breskvi, zbog čega će ovogodišnji rod tog voća na području Topličkog okruga ove godine biti umanjen od 50 do 70 odsto, kažu iz Poljoprivredno savetodavne stručne službe u Prokuplju. Loše vreme je, kako upozoravaju, dovelo i do lošeg oprašivanja pojedinih sorti šljiva kod kojih je vegetacija krenula.
Zbog toplog vremena ove godine su u martu krenule da cvetaju breskve i kajsije, a od mrazeva u aprilu, kako je rekao savetodavac za voćarstvo Milan Tošković, oštećeni su cvetovi na sadnicama tog voća i one neće moći da se oporave ni kada se vreme stabilizuje.
Zato će, upozorava, ovogodišnji rod tog voća biti znatno umanjen, a na nekim zasadima ga neće ni biti. Neka voća se spasaila od mraza zbog kasnog cvetanja; Ilustracija; foto: A.K.
Blaga zima i kišovito vreme početkom godine, kako kaže savetodavac za zaštitu bilja u PSSS Prokuplja Ivana Obradović, dovela je do problema lošeg oprašivanja pojedinih sorti šljiva, a takvo vreme uticalo je i na pojavu bolesti na ratarskim kulturama.
Zasadi šljive trenutno se nalaze u fazi cvetanja. Loši vremenski uslovi zabeleženi u proteklom periodu utiču i na loše oprašivanje, pogotovo kod čačanskih sorti, što će se negativno odraziti na rodnost plodova i prisustvo pojedinih bolesti - kaže Obradovićeva.
Prema rečima stručnjaka, zahvaljujući kasnijoj vegetaciji od mraza su se spasili zasadi jabuka, višanja, ali i malina i kupina koje se gaje na većim nadmorskim visinama.
U Topličkom kraju, dodaju, mraz nije naneo štetu ni vinogradima kod kojih su krenuli pupoljci, ali u toj fazi vegetacije mrazevi kakvi su bili u Toplici nisu mogli da im nanesu nikakvu štetu.
Proizvođačima koštičavog voća, koje se nalazi u fazi cvetanja i procvetavanja, stručnjaci preporučuju upotrebu zaštitnih sredstava za zaštitu bilja na bazi aktivnih materija Ciprodinil-Korus, Neon i Ciprodeks i apeluju na voćare da insekticide primenjuju tek po procvetavanju.
U cilju očuvanja pčela tretiranje treba obaviti u večernjim satima. Poljoprivredni proizvođaći su u obavezi da o planiranom tretiranju obaveste držaoce pčela 48 sati pre upotrebe zaštitnih sredstava u prečniku od pet kilometara - savetuje Obradovićeva.
Prema njenim rečima upotreba zaštitnih sredstava u voćnjacima, vinogradima i zasejanim ratarskim kulturama treba da se vrši po upustvima koje poljoprivrednici dobijaju prilikom kupovine preparata za zaštitu bilja i na osnovu preporuka stručnjaka za zaštitu bilja.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.