Babušnica kao mesto ženskog biznisa - od ajvara do šumske jagode
Više od 40 % stanovnika Babušnice je nezaposleno. Ipak, za neke u ovom gradiću na jugu Srbije stvari su se promenile donacijom plastenika. Mahom se gaji paprika i sprema ajvar, ali Jasmina i Miroljub Ćirić planiraju da svoju proizvodnju unaprede i to gajenjem retke šumske jagode, od koje bi pravili slatko.
Udruženje Lužničke rukotvorine dobilo je 25 plastenika, od kojih je 20 bilo donacija Evropske unije, kao i obuku za uzgoj organskog povrća. Plastenici su dati nezaposlenim ženama sa invaliditetom i onima koji imaju više članova porodice.
Među njima su i Ćirići iz sela Resnik, koji su poljoprivredom počeli da se bave pre nekoliko godina, kada su ostali bez posla, a deca im krenula na studije.
Plastenici su nam pomogli da lakše proizvodimo i da dobijemo kvalitetniji proizvod. Na otvorenom uvek postoje mogućnosti elementarnih nepogoda koje mogu da unište sve naše biljke i da ostanemo bez proizvoda - priča Ćirićeva.
Plastenici im pomogli da lakše dobiju kvalitetniji proizvod; foto: EU info centarKako pojedinačno žene prave malu količinu proizvoda, zbog čega ne mogu da budu konkurentne na tržištu, svoje proizvode prodaju prvoj ženskoj zadruzi Darovi Lužnice, koju je pre dve godine u Babušnici osnovalo 14 žena. Sada im ona omogućava da obezbede povoljniju prodaju proizvoda, a odnedavo i da izvoze u zemlje Evropske unije, prenosi EU info centar.
Sem ajvara, jednog od svega 5 prehrambenih proizvoda zaštićenih nacionalnim patentom u Srbiji, kako kaže jedna od članica Zadruge Miljana Rančić, žene iz Babušnice prave i pinđur, ljutenicu, te voćne proizvode.
Poljoprivredni proizvodi koje ove žene proizvode su zdravi i ne prskaju se. U našoj zadruzi ih prerađujemo koristeći tradicionalnu recepturu i dalje ih plasiramo na tržište. Proizvodimo ajvar, pinđur, ljutenicu ali i razne proizvode iz slatke linije, džemove i sokove od šumskog voća - priča Rančićeva.
Žene iz Babušnice šansu za proširenje proizvodnje vide u voću, pa planiraju da zaposle još sugrađanki, kako bi njihovi proizvodi postali prepoznatljivi na tržištu.
Tako Ćirići nov način da prošire svoju proizvodnju vide u uzgoju šumske jagode ispod plastenika. Slatko od šumske jagode je retkost, jer je potreban čitav dan pešačenja kako bi se nabrao 1 kg voća.
Komentari
Poslednji komentari
Sramota!
23:37 // 6. 11. 2019.
Privatan biznis u Babusnici?Smejurija.Koliko je opstina dobila novca da proda deo Babusnice "slobodnoj" zoni Pirot?Da podsetim da su njihovi ocevi prodali nasu vodu Nisu.Sramota!
BugaraSS
12:26 // 7. 11. 2019.
Prodali su oni i hotel u Zvonackoj banji pirocancima,pa nije ostao ni kamen na kamenu.Jednog dana ce sve doci na naplatu,i babusnici i pirotu.
Nišlija pre svega
14:39 // 3. 11. 2019.
Kad je društvo korumpirano i stagnantno, inicijative su jedini način da se išta pokrene. I, kao i na mnogim mestima u svetu, i ovde su žene glavni pokretači i radnici.
info
18:07 // 3. 11. 2019.
Zene podrzane od sttane opstine,pa zajedno dele pare.
Goran Pejcic
21:02 // 2. 11. 2019.
Nazalost, i stocarstvo uspevaju da upropaste.
Sve subvencije koje ti daju, na drugu stranu uzmu.
Uvoz mesa sumnjivog kvaliteta od strane veletrgovinskih lanaca, poput Matijevica, osim obaranja cena stocarima ima za posledicu i nezdravu ishranu stanovnistva.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.