Dojče vele: “Cumtobel” dobija 50.000 evra po radnom mestu?
Država Srbija će, kako kažu u menadžmentu Cumtobela, dati 8 miliona evra ovoj austrijskoj kompaniji na ime podsticaja i otvaranja novih radnih mesta u Nišu, a pošto oni planiraju da u prvoj fazi uposle 150 radnika, kako piše Dojče vele, to znači da će za svako radno mesto dobiti više od 50.000 evra.
Alfred Felder iz Upravnog odbora kompanije rekao je da je razmatrano osam istočnoevropskih zemalja i da je Srbija ponudila najbolje parametre.
Među pozitivne parametre, kako prenosi nemački list, je naveo i dovoljno radne snage – uz opasku da je nezaposlenost u Nišu oko 30%, zatim niske zarade, dobru infrastrukturu i logistiku. Takođe, rekao je da će od Vlade Srbije dobiti 8 miliona evra podsticaja.
Načelnik niške Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Milan Ranđelović pre nešto više od mesec dana nije mogao da precizira kolike će subvencije dobiti austrijska kompanija, ali u Dojče veleu su izračunali moguće subvencije na osnovu broja zaposlenih u prvoj fazi.
70 % komponenti će u Niš stizati iz Austrije, a na jugu Srbije će se samo sklapati, za šta „u prvoj fazi“ treba da bude uposleno 150 radnika. To bi značilo da je Vlada u Beogradu Cumtobelu osigurala subvencije, podsticaje ili druge olakšice u ukupnom iznosu od 53.333 evra po radniku! - piše Dojče vele.
Pored toga što bi ovo bile rekordne subvencije u Srbiji, Dojče vele piše i da bi Cumtobel, ukoliko bi radnike plaćao kao i ostali investitori - negde između minimalca i prosečne zarade, ovakvim subvencijama pokrio troškove radne snage za narednih 10 godina.
Postavlja se i pitanje kako se najave oko zapošljavanja visokoškolovanih kadrova iz Niša, o čemu su govorili i bivši premijer Aleksandar Vučić i gradonačelnik Darko Bulatović, uklapa sa idejom Cumtobela da u Nišu samo sklapaju svoje proizvode, što je posao za niže kvalifikovane radnike.
Podsetimo, dolazak ove kompanije koja je lider u proizvodnji LED rasvete pismom Nišlijama je u januaru najavio tadašnji premijer Vučić. Grad je već obezbedio lokaciju na Bulevaru cara Konstantina ka Niškoj Banji, gde će biti smeštena fabrika, a najavljeno je i da će biti zaposleno najmanje 1.000 ljudi i da će plate biti iznad minimalca.
Jedan pogon u Nemačkoj zatvoren, ubrzo kamen temeljac u Nišu
U gradiću Uzingenu, nedaleko od Frankfurta, Cumtobel je, piše Dojče vele, zatvorio svoj pogon sa 150 zapsolenih.
To je izazvalo štrajk i protest sindikata, a lokalni listovi su pisali da je pogon zatvoren, “jer se Cumtobel seli u jeftinu Srbiju.”
Dojče vele piše i da je kamen temeljac u Nišu planiran za sledeći petak, ali je juče gradonačelnik Niša rekao da se poseta predsednika Aleksandra Vučića očekuje početkom meseca, pa se pretpostavlja da će tada i zvanično početi radovi na izgradnji Cumtobelove fabrike.
Inače, ova kompanija već traži radnike, a u Beogradu već funkcioniše njihov projektni centar.
Komentari
Poslednji komentari
Došljak
09:29 // 23. 7. 2017.
Oni koji me znaju će potvrditi da bi zadnja stvar koju bih uradio bila da branim trenutnu vlast, ali ovo što piše Deutsche Welle ima za cilj samo jednu stvar - da ovakvim pisanjem odvrati sledeće investitore da ulažući u Srbiju zatvaraju fabrike u Nemačkoj. Dakle glavni problem je zatvaranje fabrike sa 150 radnika u Nemačkoj i selidba za Srbiju. U tekstu su vrlo vešto izbegli da kažu da li je izno
Domaći
15:43 // 23. 7. 2017.
Gospodine Došljak, da poverujem u to što reče i napisa. Zatvorili fabriku u Nemačkoj i Nemci tuguju te odvraćaju investitore od ulaganja u Srbiju, za čak 150 radnika!? Na nemačkih toliko miliona stanovnika to je ozbiljan procenat te će nemačka privreda da se "sunovrati" a nezaposlenost poraste drastično. Ps MISLITE MALO O TOME.
Došljak
14:55 // 24. 7. 2017.
@Domaći
isečen mi je deo teksta gde sam objasnio da je za Nemce neprihvatljivo da se išta u Nemačkoj zatvara da bi se drugde otvorilo i da svi oni rade predano na tome - uključujući i Deutshe Welle.
Izgleda samo da je nama koji tako ne radimo, problem da to i vidimo...
kraljevicmarko
22:18 // 22. 7. 2017.
Jel moguce da verujete da ce stvarno neko da da 50k za jedno radno mesto. Pa ova drzava jeste nakrivo posadjena ali to je previse. Ili ajde nesto da iscupamo iz konteksta pa da krene opsta pljuvacina. Pouzdano znam da ce za svako radno mesto drzava da da manje od 8k sto je opet mnogo sa jedne strane a sa druge i nije jer je rec o firmi koja bi trebalo da bude u rangu FilipMorisa sto se plata tice
Alex
18:57 // 22. 7. 2017.
Ko je ovde lud.
Dajte meni po radniku 10.000€ godišnje subvencije na 2 godine i infrastrukturu.
Radnik će imati start isplatu min. 60.000 dinara mesečno. Proizvodićemo - šta god - nije bitno -sve se isplati kad drugi plaćaju proizvodnju!
Nezaposlena
07:47 // 24. 7. 2017.
Citiraću Vas gospodine Alex : ,,Proizvodićemo - šta god - nije bitno.....,,Moje skromno mišljenje je da je velika razlika između proizvodnje i sklapanja već proizvedenih delova. Tako da ne da treba dati subvencije našim privrednicima, koji bi se recimo bavili proizvodnjom nečega.....nego im treba poklanjati zemlju, opremu...Sve isto kao i stranim investitorima, koji će se iseliti iz Srbije - Fijat
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.