Dualnim obrazovanjem lakše do posla i na jugu Srbije
Tehnička škola „Rade Metalac“, kao i Visoka poslovna škola strukovnih studija u Leskovcu, čiji učenici funkcionalno znanje dokazuju medaljama osvojenim na takmičenjima u zemlji i svetu, primer su, prema ocenama Ministarstva prosvete, da se dualnim obrazovanjem, koje pored teorijskog podrazumeva i plaćenu praksu u firmi, dobija kvalitetno znanje, koje je usklađeno sa savremenim razvojem.
Dualnim obrazovanjem ili učenjem kroz rad, po kome radi i nekoliko škola na jugu Srbije, učenici su kvalifikovani i odmah nakon završene škole spremni za rad u struci.
Ovaj vid obrazovanja je, prema rečima pomoćnice ministra prosvete za strateško planiranje Gabrijele Grujić, preduslov za uspešan razvoj privrede. Ona je, prilikom otvaranja karavana obrazovanja “Duh mladosti” u Leskovcu, napomenula da dualno obrazovanje mladima obezbeđuje znanja koja ih čini odmah zapošljivim, a privredu održivom i inovativnom.
Ovo je vid obrazovanja koji će mladima na svim obrazovnim nivoima obezbediti saradnju sa kompanijama - kazala je Grujić.
Učenje kroz rad regulisano je Zakonom o dualnom obrazovanju, koji je danas usvojila Skupština Srbije, sa ciljem da se srednje stručno obrazovanje prilagodi potrebama privrede, ali i da se smanji broj nezaposlenih mlađih od 25 godina.
Učenicima znanja i praktične veštine, prema ovom Zakonu, prenose nastavnik praktične nastave i licencirani instruktor iz kompanije (sa položenim didaktičko-pedagoškim veštinama), koji zajedno realizuju, prate i procenjuju učeničko postignuće.
Ministar prosvete uz prethodno pribavljeno mišljenje Nacionalnog prosvetnog saveta i Saveta za stručno obrazovanje i obrazovanje odraslih, donosi plan i program nastave i učenja - stoji u Zakonu.
Učenici praksu mogu obavljati kod jednog ili više poslodavaca, najviše 30 sati nedeljno, a učenje kroz rad mora biti u skaldu sa planom i programom nastave.
Dualno obrazovanje primenjivaće se u trogodišnjim i četvorogodišnjim srednjim stručnim školama, kao i u specijalističkim školama od školske 2019/2020 godine.
Komentari
Poslednji komentari
treba da se zna
13:02 // 9. 11. 2017.
Ko ce odredjivati koliko ce dete provesti sati na praksi? To je veoma bitno.Pretvorice se ovo u iskoriscavanje dece.
nije mi jasno
12:54 // 9. 11. 2017.
Delim Vase misljenje,znaci: Deca na prinudnom radu. Praksa je potrebna,ali ne na ovaj nacin.I ja sam isao na zanat i imao praksu.
Kostas Gasopulos
08:24 // 9. 11. 2017.
Bilo bi dobro, za roditelje dece koja će u naznačenoj školskoj godini, upisivati srednje stručne škole, da se iznese pregled dobre prakse u 35 srednjih škola koje su kroz GIZ-ov četvorogodišnji projekat izvele generaciju po dualnom sistemu. Bitno je o toj praktičnosti u zapošljavanju svršenih učenika, govoriti u medijima, pa predlažem i "Južnim vestima" da obrade prostor koji pokrivaju u Srbiji.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.