Forum: Na razlici u ceni trgovci zarađuju i do 300 odsto
Jedan od glavnih uzroka ilegalne trgovine je, prema mišljenju Centra za zaštitu potrošača Forum, to što su marže u Srbiji među najvišima u Evropi, jer zbog slabe konkurencije naši trgovci često prodaju robu po četvorostruko većim cenama od nabavnih.
Prema rečima predsednika ”Foruma” Jovana Jovanovića, kod nas, kao i u Evropi, postoji princip slobodnog tržišta, pa se "maržiranje" ne reguliše zakonima. Ipak, u Evropi cene reguliše velika konkurencija, a "kod nas postoji nekoliko lanaca koji se možda i međusobno dogovaraju, pa konkurencije gotovo da i nema".
Predsednik Centra za zaštitu potrošača "Forum" Jovan Jovanović (foto: mc.rs)Jovanović objašnjava da se marže u Srbiji kreću čak i do 300 odsto. Najveće razlike u ceni potrošači plaćaju kada kupuju odeću i obuću, jer na njima trgovci zarađuju i do četiri puta više na razlici u ceni.
Na prehrambene proizvode marže su uglavnom nešto niže, ali opet, kaže Jovanović, među najvišima u Evropi i regionu, pa se tako često dešava da je jedan isti proizvod često jeftiniji u Beču u kome ljudi imaju i do 6 puta veće zarade nego ovde.
Švercerima se isplati da sednu na autobus, prenoće, kupe robu, i donesu je ovde da je preprodaju opet po jeftinijoj ceni nego u legalnim tokovima - kaže Jovanović.
Trgovci uglavnom nisu raspoloženi da pričaju o tome koliko zarađuju na razlici u ceni i zbog čega je to tako, jer se “maržiranje” uglavnom čuva kao poslovna tajna.
Kada smo trgovce pitali zašto su im marže toliko velike i zašto se toliko “ugrađuju” u cenu, niko nije imao konkretan odgovor. Očigledno je da je pre svega prisutna neka želja za brzim bogaćenjem, jer su naši trgovci uglavnom skorojevići i ne shvataju da moraju da imaju partnerski odnos sa potrošačima - kaže Jovan Jovanović.
Svetski lanci supermarketa obrću milijarde sa niskim maržama (foto: en.wikipedia.org)S druge strane, kaže Jovanović, veliki svetski i evropski trgovinski lanci se “zadovoljavaju znatno manjim delom kolača” jer na razlici u ceni zarađuju maksimalno desetak odsto. Tako na primer, objašnjava Jovanović, američki “Volmart” godišnje “obrne” oko 400 milijardi dolara, a zarađuje svega 3,6 odsto na razlici u ceni. Oni su, kaže, izračunali da im se više isplati da prodaju više artikala po manjim maržama, nego obrnuto.
I u regionu su marže visoke, pa su tako u Crnoj Gori od 20 do 30 odsto, u Sloveniji 23 odsto, ali zato mnogi koji žive na granici sa Republikom Srpskom idu tamo u nabavku jer su marže svega 8 odsto, pa je i u tom pograničnom delu ilegalna trgovina veliki problem - objašnjava on.
Jovanović napominje da se “čak i u Bugarskoj” cena štampa na pakovanju proizvoda pa tako jedan isti artikal košta isto svuda, dok kod nas cene često variraju od prodavnice do prodavnice.
"Povoljnije namirnice kupovati u Sofiji nego ovde"
Srbi česti posetioci "Metroa" u Sofiji (foto: FB stranica METRO Bulgaria)Profesor Ekonomskog fakulteta u Nišu Boban Stojanović navodi da je Fakultet zajedno sa “Forumom” upoređivao cene istih proizvoda u Nišu i Sofiji, i zaključili su da je u Nišu potrošačka korpa skuplja za 10 odsto.
Kada smo uračunali i troškove transporta, zaključili smo da je isplativije ići u nabavku u Bugarsku nego ovde. Upravo to je jedan od razloga sive ekonomije. Uostalom, ispred niškog “Metroa” teško da ćete videti autobuse sa bugarskim tablicama, dok u “Metrou” u Bugarskoj imate kupce iz Srbije na svakom koraku - navodi Stojanović.
On objašnjava da iz tih razloga stanovništvo naročito u pograničnim krajevima često ide u Bugarsku po određene proizvode, naročito prehrambene. Deo tih proizvoda je za ličnu upotrebu, a veliki deo, kako kaže, završi u ilegalnim tokovima i preprodaje se u Srbiji.
Južne vesti će se u narednom periodu baviti problemima sive ekonomije i ilegalne trgovine.
Kolika šteta se nanosi građanima Srbije i državi? Koliku štetu trpe proizvođači? Kako je suzbiti? Kakva je praksa država EU u ovim oblastima?
Sagovornici Južnih vesti, o ovim i sličnim temama biće proizvođači sa juga Srbije, predstavnici institucija, kompanija...
Pokušaćemo da kroz seriju različitih priča prikažemo stavove građana sa juga o ovim temama, kao i to šta oni misle da će nam ulazak u EU doneti.
Komentari
Poslednji komentari
luka vulic
08:46 // 27. 2. 2015.
Ja ne razumem zasto niko ne gleda ivor. Idite kod proizvodjaca tu je najveca marza. Zapitajte se takodje ko pusta vozove i kamione robe preko granice na crno.
miki
12:03 // 26. 2. 2015.
sto inspekcija ne radi posao dovoljno dobro.ne znam u cijoj je nadleznosti,ali kako npr. u idei ili rodi uvek nestane akcijski artikal na zalihama a akcija je u toku i reklamira se na svakom koraku
Nišlija
13:04 // 26. 2. 2015.
Primer su aranžmani sa orhidejama za 8.mart.
Najavljivani su po ceni od 250din u Idei više godina unazad.Nikad nisam mogao da ih kupim. ali su se zato mogle naći ispred Tvrđave. Kako li su tu dospeli?
miki
10:45 // 26. 2. 2015.
ma kojih 10 posto.redovno idem za sofiju ,kupim gorivo tamo ..daju mi pare u metrou od vracenog poreza ,kupujem sta hocu da ne zalim ,uvek pun frizder ,usteda velika svakom bi preporucio.a nije daleko
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.