Građani tokom cele godine mogu da podnesu zahtev za umanjenje računa
Uredbom o energetski ugroženom kupcu građani Srbije imaju pravo na umanjenje računa za električnu energiju, gas ili daljinsko grejanje. Građani mogu da se prijave tokom cele godine i podnesu zahtev za sticanje statusa energetski ugrošenih kupaca, a iz budžeta je izdvojeno 4 milijarde dinara za subvencionisanje popusta na računima za energetski ugrožena domaćinstva.
Unapređeni kriterijumi za ostvarivanje statusa energetski ugroženog kupca; foto: A. Kostić Na predlog Ministarstva rudarstva i energetike, Vlada Srbije je 8. decembra prošle godine usvojila novu Uredbu o energetski ugroženom kupcu sa idejom da se poveća broj domaćinstava koje bi dobile status ugroženih kupaca.
Na panelu posvećenom lokalnom razvoju i životnoj sredini u okviru „EU nedelje mogućnosti“ u Nišu, Radoš Popadić iz Ministarstva je istakao da su unapredili kriterijume za ostvarivanje tog statusa, pa je većem broju građana omogućeno ostvarivanje prava na umanjenje računa za električnu energiju, gas ili daljinsko grejanje.
Kriterijumi se odnose na to kakvo je finansijsko stanje domaćinstva, računato po proseku članova, da li primaju neku socijalnu pomoć, kakvo je zdravstveno stanje pojedinih članova, kriterijum je i dečiji dodatak. Želeli smo da kriterijumi budu konkretni i da lokalne samouprave mogu lakše da ih prepoznaju - rekao je Popadić.
U saradnji sa Delegacijom Evropske unije Ministarstvo je kreiralo onlajn upitnik gde građani mogu da provere da li ispunjavaju kriterijume, ali pošto mnoga ugrožena domaćinstva nemaju takve uslove, oni ih informišu uz račun.
Kad smo krenuli u kampanju, hteli smo na razne načine informišemo građane. Zato uz račune dobijaju obaveštenje da je stupila na snagu nova Uredba i da se jave. Takođe u institucijama postavljamo flajere jer građani treba da znaju koja prava imaju - istakao je Radoš Popadić.
Podnošenje zahteva za sticanje statusa energetski ugroženih kupaca je besplatno, a zahtev se može preuzeti sa sajta Ministarstva, lokalne samouprave ili lično u lokalnoj samoupravi.
Zahtev se podnosi lokalnoj samoupravi na teritoriji svog prebivališta koja donosi rešenje o davanju statusa. Ukoliko je dostavljena dokumentacija kompletna, građani će u roku od mesec dana dobiti rešenje i ostvariti pravo na umanjenje računa - naveo je Popadić.
Za subvencionisanje popusta na računima za energetski ugrožena domažinstva iz udžeta je izdvojeno 4 milijarde dinara, od čega je Evropska unija donarila 3,1 milijardu dinara kroz paket podrške Srbiji u energetskoj krizi.
Komentari
Poslednji komentari
Zoran
13:24 // 29. 6. 2023.
Svaki korisnik električne energije plaća uvećan račun za struju, pa i kada ne potroše ni jedan kwh. Da bise u to uverili ukucajteKALKULAROR POTROŠNJE ZA DOMAĆINSTVO i za dvotarifno brojilo sa snagom od 6,7 kw (izmišljena obaveza) i ostale stavke koje se ne zakonito fakturišu dobija te račun od oko 967 din , što je godišnje x12mes=11.604 din i to je REKET:Kako ima više od 3.600.000 korisnika ...
Limun
10:17 // 28. 6. 2023.
Što ne napišete kolika max primanja domaćinstava mogu da traže umanjenje računa za struju a ne da pišete o milijardama za davanja.
"Socijalni" program Toplane
18:10 // 27. 6. 2023.
Objedinjena naplata ukinula subvencije - daju 1000 dinara za svaki treći mesec, a i nigde na računu ne postoji matematička operacija kojom se oduzima taj iznos od ukupne sume duga! PREVARA!
Tajanstveni Alan
21:02 // 29. 6. 2023.
Prijatelju, dojadiste sa tom Toplanom ! Nije lako izvesti grejnu sezonu, kupiti gas po ekonomskoj ceni, i grejati od oktobra do maja ! Ne obazires se na ostale cinioce racuna, koji nista ne rade i na parazita,Objedinjenu naplatu! Svi smo kivni na Toplanu, jer je njihov racun najskuplji! Ljudi posteno rade svoj posao,danonocno a pljuj sns menadzment i seficu im kao i kod drugih preduzeca !
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.