Grejanje u brojkama - ko na jugu plaća najviše?
Na jugu Srbije daljinsko grejanje omogućeno je samo stanovnicima 4 grada - Niša, Pirota, Leskovca i Vranja. U Nišu je cena varijabilnog dela najskuplja, jer je, kako kažu eksperti, jedina Toplana koja koristi gas, dok fiksnu cenu računa najviše plaćaju Piroćanci.
Grejna sezona je zvanično počela 15. oktobra, ali je toplo vreme “zatvorilo” ventile. Ipak, od srede se očekuje pad temperatuture, a računi za grejanje će početi da rastu.
Iako je bilo predloga da grejanje poskupi, Gradsko veće Niša nije razmatralo poskupljenje, a gradonačelnik Darko Bulatović rekao je da se cena fiksnog dela neće menjati.
Tako će ona ostati 21,18 dinara po kvadratu, dok će, barem za sada varijailni deo cene na koji utiče i poskupljenje ili pojeftinjenje gasa, biti 5,96 dinara po kilovat-satu.
To je dosta skuplje od Pirota (4,27 din/kWh) i Leskovca (4,37 din/kWh).
Jovan Jovanović iz Centra za zaštitu potrošača “Forum” kaže da je to logično zbog vrste energenata koji toplane koriste.
Leskovac greje na ugalj, oni nemaju gas. Ni Pirot nema gas. Zato se razlikuju cene varijabilnog dela - kaže Jovanović.
Cena fiksnog dela je znatno niža u Nišu nego u ostalim gradovima. Piroćanci plaćaju 46,30 dinara po kvadratu, a Leskovačni 32,90 dinara po kvadratu.
Iako je uvođenje tarifnog sistema naplate grejanja koje ima varijabilni i fiksni deo počelo još 2013. godine, u Vranju tog sistema nema, već se plaća po takozvanom paušalnom, starom sistemu naplate.
JP Novi dom Vranje naplaćuje po kvadratu, cena je 89,61 dinara za jedan kvadrat, plus 10% PDV. To je cena od 2013. godine i grejanje se naplaćuje tokom cele godine - kaže direktor Novog doma Goran Petrović.
Ova mogućnost postoji i u ostalim gradovima, a primenjuje se samo u slučajevima kada tehnički nije moguće uvesti merače potrošnje, takozvane kalorimetre, pa se onda cena obračunava po kvadratu.
Detaljne informacije i cene pogledajte u infografiku.
Podsetimo, analiza je pokazala da je ove sezone najisplativije grejanje na drva, ali je to ujedno i najštetnije po životnu okolinu.
Komentari
Poslednji komentari
Švrćko švrćić
13:53 // 28. 10. 2019.
Ko je pisao i sastavljao odluku o isporuci toplotne energije iz sekretarijata za komunalno nije ni čudo što su nam cene takve građani u ovoj situaciji trpe najviše zbog neprofesionalizma pojedinaca koji su sada na ime svega toga postali šef za energetiku i menageri to kako će se podmiriti računi šta to nas briga mi smo svoje ostvarili i napredovali a ostali sada neka rade šta hoće baš nas briga!
Ouzo
20:15 // 28. 10. 2019.
Najzad jedan komentator,koji shvata da je Toplana jedna vrsta problema a da je sekretarijat za komunalije zlo!
No,posto se placa Toplani,oni su na udaru,sekretarijat uziva i niko ne protesttvuje protiv njih !
Drugim recima,na lisice povika,a vukovi kolo vode
Mara
13:21 // 28. 10. 2019.
Strašno. Isterate ljude na ulicu .Šta će ko nema da plati. Grehota
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.