Grozdanović: Programerima izazov da pomognu klijentima u prilagođavanju na poslovanje u doba pandemije
Da je pred programerima veliki izazov da pomognu klijentima u procesu prilagođavanja na izmenjene i otežane uslove poslovanja urokovane pandemijom, ukazuje Dejan Grozdanović, senior developer i koordinator Sivusove akademije za programiranje u Nišu.
Odlučili smo da približimo ovu profesiju svima onima koji su zainteresovanji da započnu programersku karijeru. Dejan, koji se programiranjem bavi 12 godina, je prava adresa za to. A sve to u uslovima koji proizilaze iz svetske pandemije virusa Covid-19. Koliko je značajna ova profesija u današnje vreme i koliko ovakav, neformalan način edukacije može pomoći svima koji žele da postanu programeri?
Dejane, šta za Vas znači biti Senior Developer u današnje vreme, pogotovo kada je svet pogođen pandemiijom?
Generalno, biti programer je veliki izazov i prilika za učenje i napredak na dnevnom nivou, pogotovo u vreme kada je ceo svet pogodila jedna ovakva situacija. Međutim, to je nateralo ceo svet da promeni svoje razmišljanje i krene ka digitalizaciji svog poslovanja, a mi programeri smo tu da im pomognemo u tome.
Koji je značaj ove profesije i šta možemo da očekujemo od nje u ovim uslovima? Da li ćemo imati potrebu za programerima i koji trendove treba da prate budući programeri?
Kao što rekoh, naš posao je da klijentima pomognemo i olakšamo im poslovanje u ovim vremenima. Po mom mišljenju, posla za programere će biti sve više. IT industrija je u službi klijenata. Naš posao je da njima pomognemo, pružajući im usluge izrade software-a koji će njihovo poslovanje učiniti lakšim, bržim i efikasnijim, ujedno profitabilnijim. To je put kojim treba ići.
Vi ste trener i koordinator Akademije za WEB programiranje u Nišu, čije programe uspešno organizuje Seavus Education and Development Center (SEDC) Skoplje već 10 godina i prvu godinu u Nišu. Koliko ste zadovoljni prvom generacijom Web programera?
Bilo je puno izazova. Znate, prva je godina, ali ja sam zadovoljan jer smo uspeli da, pre svega, naučimo ljude da razmišljaju kao programeri. Bilo je uživanje gledati ih kako napreduju, dopunjuju se i rade kao tim.
Koliko, zaista, ovakav način edukacije može da pomogne onima koji žele da prošire svoje znanje ili izvrše kompletnu prekvalifikaciju i promenu svoje karijere?
Moram da napravim poređenje sa tradicionalnim načinom edukacije, bez loše namere. Vidite, studije koje Vam mogu pružiti znanje iz oblasti programiranja traju dugo i veoma su opširne. Sa druge strane, naš program je fokusiran na praktičan rad i pokušaj da se studentima usadi programerski način razmišljanja. Zato mi možemo da pružimo širok spektar znanja u kraćem vremenskom periodu.
Da li je došlo vreme da je obrazovanje potrebno digitalizovati i kolika je, po vama, uspešnost online edukacije? Sa kakvim se izavovima suočavaju predavači i studenti?
Digitalizacija je naša stvarnost i neminovnost. Vidite, mislili smo da će pandemija trajati mnogo kraće, ali nije. Naša obaveza je, samim tim, da učimo i da se prilagodimo. Uživo imamo odgovore na licima studenata, online to nije slučaj. Te stvari se kompenzuju individualnom komunikacijom sa studentima i na kraju dobijamo isti efekat.
Za kraj, koji savet bi dali svima onima koji razmišljaju da započnu karijeru Web programera? Šta, konkretno, mogu da očekuju?
Uložite svoje vreme, programiranje je kreativan i dinamičan posao i hobi koje vas tera da, iz dana u dan, učite i napredujete, uz satisfakciju u svakom pogledu.
Druga genereacija Sivusove Akademija za web programiranje u Nišu kreće sa nastavom 16. novembra. Svi zainteresovani mogu dobiti više informacija posetom njihove web stranice.
21. 11. 2024.
Nije znao da 100 kila nije kažnjivo!
Bata Raka iz Niš čitalac