I ove godine bez početne cene pred berbu višanja u Toplici
Prema najavama otkupljivača, berba višanja u Toplici počeće krajem ove nedelje i, za razliku od prošle godine, kažu da je sada kvalitet dobar, ali cena još nije poznata. Proizvođači tvrde da je ovogodišnji rod nešto manji od prošlogodišnjeg, pa se nadaju većoj otkupnoj ceni koja se pre godinu dana kretala od 30 do 50 dinara.
Kao i prethodnih godina, ni ove država ništa nije uradila da se zaštite proizvođači i odredi zaštitna cena kako bi se voćarima olakšao posao i smanjila neizvesnost kada je u pitanju otkup, pa je pred poljoprivrednicima u Toplici još jedan neizvestan period i briga hoće li moći da uberu svoje zasade i naplate bar deo uloženog novca. Kvalitet ove godine dobar, ali cena i dalje neizvesna; Foto: Lj. M.
Iz godine u godinu se ponavlja ista priča, niko ne zna kako se formira početna cena, kako se određuje prva i druga klasa, kvalitet višnje. Sve se to radi netransparentno, niko ne zna ko je taj ko predlaže i određuje cenu, na osnovu kojih parametara i kriterijuma, ko radi ispitivanje tržišta i kako se dolazi do bilo koje cene za kilogram. Priča se da to rade nekoliko većih otkupljivača u Toplici koji se pre berbe sastanu i dogovore cenu koja njima odgovara. Epilog takvog stanja je sve manji broj ljudi u selima, čak i onim prigradskim, sve više starijih domaćinstava i sve manje višnjara koji se obrađuju - kaže proizvođač iz okoline Prokuplja.
Nedostaju i berači
Proizvođači muku muče i sa beračima kojih gotovo i da nema, a oni što hoće da beru naplaćuju bar pola od cene koju za kilogram uzimaju voćari, pa je prošle godine to bilo oko 20 dinara.
Kada se u cenu proizvodnje ukalkuliše i kupovina hemikalija i preparata za zaštitu, poljoprivrednicima ne ostaje ni deo kako bi pokrili uložena sredstva.
Oblačinska višnja je, uz šljivu, najzastupljenija ratarska kultura u topličkom kraju i samo na teritoriji Prokuplja ima zasada na površini od preko 2.000 hektara, a godišnje se otkupi od 2.000 do 2.500 vagona tog voća.
Komentari
Poslednji komentari
Гага
14:47 // 7. 6. 2024.
А шта раде агро-економисти?! Поделе просечан принос по ха,са уложеним средствима и добију цену по кг. +20% за произвођаче и..то је то?!
Sima
17:48 // 5. 6. 2024.
Da li ima jos budale da cuvaju visnje seci i vadi
Torpedo
15:56 // 5. 6. 2024.
I, evo, mozes sat da navijes, kao i svake godine, pocinje kukanje, glasaca sekte i polutana!
Pre i za vreme izbora, sluzili sns, sad kad zavrsise zadatke, izmedju ostalog, udaranje minusa, ovde, svima koji su protiv vlasti, ajd da na tim, istim, JV, kukamo! Ma, i nista da vam ne plate, necete izici iz misije rupe.Da ste 1%,kao malinari, al to je neki drugi narod. Zabole me za vase visnje!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.