"Izvoz šljive na Bliski istok je šansa za srpske proizvođače"
Ove godine tradicionalni "Dani šljive" u Blacu održani su onlajn, a kako je u toku predstavljanja ocenio Marko Selaković, šef Kancelarije Privredne komore Srbije u Dubaiju, potencijal srpskog tržišta šljive izuzetno je veliki i mogao bi da bude konkurentan na tržištu Bliskog istoka. Kao prednosti izvoza šljive na tržište Bliskog istoka Selaković je istakao bescarinski uvoz, simbolični PDV od 5 % i mogućnost direktnog kontakta proizvođača.
Više od 450 učesnika pratilo je izlaganje, a Selaković je rekao da, za uspešnost ove trgovine, domaći izvoznici moraju da obrate posebnu pažnju na GCC standard koji važi u svim zemljama ovog kraja.
Za tržište Bliskog istoka Selaković predlaže uzgoj sorti kao što je "aženka" koja je vrlo popularna u ovom delu sveta.
Srbija je među globalnim liderima u proizvodnji šljive, a vodeći regioni su Mačvanski, Kolubarski i Šumadijski okrug. U 2019. godini proizvedeno je 558.930 tona šljive, a 75 % šljive u Srbiji, u kojoj dominiraju stare autohtone sorte, koristi za rakiju. Sortiment šljive na našim prostorima je znatno drugačiji nego sortiment šljive na drugim područjima koja su orijentisana ka izvozu na Bliski istok - kaže Selaković.
Preduslovi za saradnju sa Bliskim istokom su, dodaje, visok kvalitet proizvoda, dobro pakovanje, preciznost u dogovorima o količini i poštovanje rokova.
Pošto govorimo o premijum tržištu, proizvod mora da bude izuzetnog kvaliteta, izgleda, dizajna. Proizvođači moraju da budu udruženi da imaju što ukrupnjeniji zasad, što ukrupnjeniju proizvodnju ako hoćemo da uspešno plasiramo robu i ozbiljne količine na tržište Bliskog istoka - kaže Selaković.
Domaće proizvođače pozvao je da se za podršku obrate Kancelariji Privredne komore Srbije u Emiratima, koja je na raspolaganju i za podršku u pokretanju biznisa, povezivanju sa distributerima, pružanju informacija koje se tiču tržišta.
Pored privrednih društava, preduzetnika i proizvođača šljive, na onlajn predstavljanju "Dana šljiva" učestvovali su i predstavnici Regionalne privredne komore Niš, Regionalne razvojne agencije Niš, Poljoprivredne stručne savetodavne službe Prokuplje kao i predstavnici kompanija za proizvodnju i preradu voća.
Komentari
Poslednji komentari
Sloba
00:02 // 23. 8. 2020.
Da, slično kao za junad što je išla priča pa sad ne znaju šta da rade sa time. Dok se izvozi šljiva a ne recimo džem, teško može da bude vajde. Zaradi se na finalnom proizvodu, proizvođač dobija najmanje, najviše ide u završnoj fazi. Kod nas se uglavnom radi taj sirovi i mukotrpan deo posla, kajmak se kupi negde vani. Mislite o tome kada organizujte poslove. ne pričajte o šansama sok se ne ostvare
Seljak veseljak
22:20 // 22. 8. 2020.
E kad bi mogli da je otkupljuju u bescenje kao sada po 10-15 dinara, a da je prodaju po 2 dolara to bi im odgovaralo, a seljaka ko pita bitno da je njima dobro.
Filozof
15:19 // 22. 8. 2020.
Marko Selaković, šef Kancelarije Privredne komore Srbije i bivsi portparol URS-a a sadasnji Napredni Kragujevcanin, da je nekim slucajem šef Kancelarije Privredne komore Srbije u Sahari verivatno bi govorio da je izvoz kisobrana, kaputa i zimske opreme kao i peska sansa za Srpske proizvodjace ...
Dzamutka
19:26 // 22. 8. 2020.
Pa, normalno, taj sluzi da zamajava nepismene priozvodjace i glasace sekte na vlasti!
Svaka treca rec - moglo bi, trebalo bi ,ima sanse , videce mo! Od realizacije, svakako nista !
Smuk
20:09 // 22. 8. 2020.
@Filozof : Zaboravio si na "Smederevac" 6 , 7, 8 ?
Na čvrsto gorivo. Može i na palmu... iz Džagodajnu ! Idu ko alva !
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.