Kinezi kupili zemljište kod “Leonija” za izgradnju nove fabrike
Iako je izmenjen i Plan generalne regulacije kojim se izmešta put kako bi se dve parcele spojile i napravila veća površina za izgradnju kineske fabrike Šinju u Nišu, Kinezi su za sada kupili samo jednu parcelu, sa jedne strane puta. Početak izgradnje najavljen je u naredna 3 meseca.
Od privatne beogradske firme SSDT 018 Alfa Beograd d.o.o koja je bila vlasnik obe parcele u indistrijskoj zoni "Zapad", nedaleko od Leonija, za koju su bili zainteresovani strani investitori, kako piše u Katastru nepokretnosti, Kinezi su kupili samo jednu.
Transakcija je obavljena nekoliko nedelja nakon objavljivanja teksta Južnih vesti o potencijalnom spajanju parcela i izmeni PGR-a, a vlasnik beogradske firme Nenad Bjelogrlić kaže da je njegova poslovna ideja da investitorima ne nudi samo parcele, već da na njima izgradi i objekte koje bi iznajmljivao.
Međutim, Kinezi nisu bili zainteresovani za to, već kaže da su hteli samo zemljište.
Kada pogledate organizovane industrijske zone širom sveta i Evrope, imate privatne zone gde velike firme dolaze i zakupljuju objekte koji su izgrađeni tipski ili za potrebe tog klijenta. Onda se daje u zakup na 15 ili 20 godina i oni mogu novac da ulažu u opremu, a ne u cigle - kaže Bjelogrlić.
Iako su kupili samo jednu parcelu površine 6,6 hektara, prema nezvaničnim informacijama, u narednim fazama razvoja trebalo bi da šire svoj kompleks u Nišu, pa su zainteresovani i za kupovinu parcele preko puta, koja je i dalje u vlasništvu beogradske firme.
U okolini ima još puno slobodnih parcela, ali u Agenciji za restituciju kažu da su one i dalje u procesu restitucije i dokazivanja vlasništva, pa je zato i nemoguće da budu ponuđene potencijalnim investitorima.
Teret dokazivanja u predmetima je na strankama, dok postupak parcelacije i preparcelacije može inicirati samo nosilac prava javne svojine, odnosno korisnik parcela, što je u konkretnom slučaju Grad Niš i Republika Srbija. U ovom delu postoji i angažovanje KLERP-a i Grada Niša za ubrzanje postupka, ali kako dokumenatcija nije kompletna, to i dalje nisu stvoreni uslovi za odlučivanje - kažu u Agenciji za restituciju.
Šinju otvara fabriku u Nišu; foto: printscreen
Kako je ranije rečeno iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj i projekte (KLERP), izgradnja fabrike bi trebalo da počne u naredna 3 meseca.
Kompanija Šinju (Xingyu Automotive Systems Co LTD) je vodeća kompanija za dizajn i proizvodnju LED rasvete u automobilskoj industriji. Investiciona vrednost ovog projekta iznosi 50.000.000 evra, a kompanija planira zapošljavanje 1. 000 radnika na neodređeno vreme - pišu iz KLERP-a.
Podsetimo, vest da fabriku u Nišu otvaraju i Kinezi prvi je objavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a ova kompanija bi u Nišu trebalo da proizvodi rasvetu za BMW, “audi”, “reno”, “opel” i “folksvagen”, ali i industrije širom sveta.
Krajem 2019. godine Gradsko veće i Skupština Grada usvojili su izmenu Plana generalne regulacije kojom je previđeno izmeštanje puta kako bi se spojile 2 parcele na kojima bi Šinju gradio fabriku.
Bjelogrlić: Nismo znali da Kinezi dolaze
Kupili samo parcelu 16154/37Iako se datumi završetka restitucije za 2 parcele planirane za Kineze i kupovina od strane kompanije SSDT 018 Afa Beograd d.o.o poklapaju sa najavom dolaska kineske kompanije u NIš, direktor beogradske firme Nenad Bjelogrlić kaže da ništa od toga nije unapred planirano.
Bjelogrlić, koji je bio i poslednji v.d. direktor republičke Agencije za strana ulaganja SIEPA ugašene 2015. godine, kaže da je SSDT 018 Alfa Beograd d.o.o još u leto 2018, godinu dana pre nego što se Šinju uopšte pojavio kao potencijalni investitor, sklopili predugovor sa bivšim vlasnicima parcela u Nišu.
Jula 2018. godine potpisan je krovni sporazum između nas kojim se predviđa da se nama prodaju sve njihove parcele u nama interesantnim regionima u Nišu. Taj proces je trajao oko godinu dana. Prvi kontakt sa Kinezima se dešava tek u leto 2019. - kaže Bjelogrlić.
Pored već pomenutih parcela, beogradska firma će postati vlasnik još nekoliko placeva istih prethodnih vlasnika, koji su još u procesu restitucije i čekaju okončanje postupka u Agenciji.
Direktor ove kompanije kaže da je ono čime se bave stvaranje dobre poslovne klime za dolazak stranih investitora u Srbiju i da im ponudi lokaciju i prostor za biznis.
Komentari
Poslednji komentari
Cvetislav
10:02 // 10. 1. 2020.
Kakva muvačina i kakvo direktno I otvoreno muvanje I mahinacije sa zemljjstem..... Kako bas to da Beograadjani kupe to i zamislite, bas 2018.-te.....mnogo be pametan ova firma,..... bas su sposobni,,,, divni su, bas je sve slučajno....
Moebius
08:22 // 10. 1. 2020.
Valjda uzeli zemlju u zakup, kako mogu da kupe zemlju?
Mara
05:53 // 10. 1. 2020.
Blago nama
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.