Krediti veći od milion evra odobreni “Mediani” i Vodovodu, većnik očekuje neznatne gubitke

autor: A. Stankov
kedrovi8 foto T T
Zanimljivi tenderi "Mediane" u poslednje vreme; ilustracija; foto: T. T.

850.000 evra kreditnog zaduženja za tekuću likvidnost je Gradsko veće odobrilo JKP Naissus-u, a 235.000 evra JKP Mediana za nabavku opreme. Za Vodovod je kažu, to samo sigurnost i novac će trošiti jedino ukoliko poslovanje krene po zlu, a većnik Miroslav Đokić kaže da devetomesečni izveštaji pokazuju da sva preduzeća posluju u skladu sa planom.

Vodovod je u maju dobio odobrenje da se zaduži više od pola miliona evra, a pre nekoliko dana zeleno svetlo dato je i za zaduživanje od 850.000 evra.

U odluci Gradskog veća stoji da se novac uzima za tekuću likvidnost, ali u Vodovodu kažu da je to revolving kredit koji se obnavlja već par godina unazad.

On služi kao jedna vrsta sigurnosti u poslovanju uz mogućnost da se povremeno sredstva povlače i vraćaju tokom godine. To je jedna vrsta dozvoljenog minusa koji na svom računu imaju fizička lica. On se može koristiti i ne mora – kažu u Naissus-u.

Mediani je takođe odobren kredit za tekuću likvidnost od 40 miliona dinara i ovo preduzeće je pre 1. oktobra imalo 6 ovakvih zaduženja. Takođe, Gradsko veće je dalo saglasnost da se ovo preduzeće zaduži i sa dodatnih 235.811 evra za nabavku opreme.

Šta će od opreme ovim parama biti kupljeno za sada nije poznato, jer direktor Dragoslav Pavlović nije odgovorio na pitanja novinara, ali je ranije govorio da je sada pravi trenutak za investicione kredite, jer su uslovi izuzetno povoljni.

U ovim vremenima kada su veoma povoljni kamatni uslovi i kada su niske stope EURIBOR-a i BELIBOR-a opravdano je uzimati i kupovati, nabavljati mašine i time podsticati preduzeće na dalji i bolji i rad. Krediti investicionog karaktera su sa kamatom od samo 1% – rekao je Pavlović ranije.

Većnik Miroslav Đokić koji je zadužen da prati rad javnih preduzeća, nakon uvida u devetomesečno poslovanje u 2020. godini, kaže da postoje mala odstupanja zbog pandemije, ali da je sve u okviru planiranog.

Sekretarijat za komunalne delatnosti je napravio jasnu analizu koja ukazuje da će naplate i prihodi ovih preduzeća biti gotovi isti, možda neznatno manji u odnosu na prošlu godinu. Mi smo kao Veće imali niz mera koje su se ticale stabilizacije sektora javnih preduzeća i ovih dana smo završili programe poslovanja za narednu godinu i možemo da kažemo da ne očekujemo iznenađenja i da će ceo javni sektor, u ovim uslovima, funkcionisati u najboljem redu – rekao je Đokić.

On je rekao da postoje određeni gubici u poslovanju, pre svega kod Tržnice, jer pijace nisu radile, pa nije bilo ni naplate. Pojedina preduzeća, među kojima je i Tržnica su prošlu godinu završila sa minusom, a moguće je, kaže većnik, da tako bude i sada.

Očekujemo. Možda. Videćemo na kraju godine, ali to su neznatni gubici s obzirom na to kakvo nas je vreme zateklo ove godine – rekao je Đokić.

Podsetimo, ove godine je kredit od 30 miliona dinara bio odobren i Parking servisu koji je tada već otplaćivao dva kredita od 90 miliona dinara, a u pojedina preduzeća je novac iz budžeta upumpan dokapitalizacijom – Direkcija za javni prevoz i Gorica, dok su neka pozajmljivala od drugih – Tržnica.

U Nišu funkcioniše 12 javnih preduzeća, a prošlu godinu su 3 preduzeća završila “u minusu”.

Autor:
A. Stankov

Slični tekstovi

Komentari

27
    • To je kao u onom vicu: „Šta zna dete šta je 300 kg.“ Nije on kriv već oni koji su izabrali njega da prima platu i ne meša se u svoj resor.

  1. Kao i u EPS-u, vodovod ima veliki višak zaposlenih, probleme u naplaćivanju usluga (naročito od propalih državnih i neuspešnih javnih preduzeća), velike tehničke gubitke i krađe, izuzetno niske investicije (osetno ispod amortizacije), preniske cene, a možda jedina razlika je to što su plate zaposlenih u vodovodima, za razliku od EPS-a, niske.

    • Нема у ЕПС-у вишка;Тамо су само лоше распоређени на радна места-више монтера,мање бирократије.

      • EPS Nis leglo udomljenih Kosovara koji organizovano napadaju strujomere, kidaju plombe pa posle isključuju struju optužujući vlasnike!

  2. Kursadžije, isključite grejanje, napolju je 15 stepeni!!! I toplana će da propadne! Ne radi se tako! napreDNO NaprDnjaci

    • Radnik u toplani 80000 a radnik u vodovodu i čistačica 45000 i ko je ovde diskriminisan. Kako toliko u toplani….

  3. Masoni da plate malom Djokici jednu Sega-mega diplomu, da se ne bruka! Ipak je ovo Niš…

  4. Bitno da je u Vodovodu udomljen DS kadar još od kada su ovi današnji zajahali na vlast.

  5. Sva preduzeća posluju sa planom? Dakle, plan je biti gubitaš i dizati kredite do bankrota, a onda će investitor, naravno iz Beograda ili Sejšelskih ostrva, privatizovati sva ta JKP.Biće provizije verovatno i za ovog smešnog „većnika“.

  6. Sad će da isplati sol pomoć a plate su katastrofa u odnosu na EPS radnik u vodov. 45000 a u EPS 80000 dinara

    • Nije realno upoređivati EPS i JKP Naissus po ni jednom parametru, osim možda po sirovini za proizvodnju, odnosno vodi. Nije da branim EPS, ali oni bar imaju srednji i viši menadžment, a i izvršne kadrove koji znaju svoju struku za razliku od vodovoda gde ti isti koji znaju struku, ne mogu od bahatih, nestručnih rukovodioca odbraniti i sačuvati preduzeće od propasti.

  7. Čistaćice i radnik sa srednjom školom prima isto najbolje je da budeš čistačica u vodovodu radnik je srozan a i voda je jeftina 60 pari kubik

    • Ni to ne može da se upoređuje iz više razloga.Svako radno mesto bi trebalo biti kvalifikovano po radnom učinku, odnosno stručnoj spremi.Možda taj“radnik“, radno mesto ima istu stručnu spremu kao čistačica ili što bi se reklo „platni razred“. Malo je radnika u vodovodu, većinom su neradnici po ugledu na rukovodstvo(direktori, savetnici, pomoćnici, portparoli, viši referenti), čast izuzecima.

    • Nisi u pravu dosta radnika rade pod normu a čistačica može danas ako ne sutra da pročisti pre je bila razlika oko 100 maraka a sad je radnik na dno

  8. A , šta ako „nešto“ krene po zlu ????
    Kao i uvek! Šta je i koje je to zlo , valjda znaju ako su i to uzeli u obzir .
    Da se kladimo , da je zlo već došlo a to ćemo saznati za već 5-6 dana ! A možda i nećemo ni saznati , kao i do dana današnjeg !

    • A šta će to da se desi za 5 6 dana budi konkretan da znamo šta nas čeka. A imali gore od ovog… Kaži brate da se spremimo za još gore. Hvala unapred

  9. Penzija plus plata.Jako dobro niko nije znao da je zamrzo radno mesto dok je bio penzijoner– Gradonacelnik.Tog nije sramota nista.Svi ga ignorisu.

  10. vodovod kupuje besne automobile a na drugoj strani podize kredit!!!! A na trecoj strani ne daje radnicima socijalnu pomoc !!!
    Domacin pravi!!!

    • Ne zove se socijalna, vec solidarna ! Nek ti predsednik sindikata razjasni !

  11. Za kafane se ima a za solidarnu pomoć nikako. Najmanje plate u Nišu i najgori uslovi rada u vodovodu. Al zato rukovodioci samo nove limuzine ganjaju. Kamere da se ne poslušni snimaju… A cevke jedva drže vodu.

  12. Negde sam procitao pre par godina da vodovod u Ljubljani ima oko 300 radnika na 500000 stanovnika a u Nišu kažu preko 700 na 270000 stanovnika sa selima. A druga je prica što ne žele da zarade pare od priključaka za vodu od građana koji vodu nemaju u 21 veku.

    • @grisko- dobro si pročitao za Ljubljanu, ali za našu kanalizaciju nisi.Naša kanalizacija ima između hiljadu i hiljadu sto zaposlenih, od tog preko 600 su administrativci i naravno šefovi nečega, savetnici nekoga.Pare od priključaka ne da ne žele, već izgleda nema ko da priključuje, neće valjda šefovi iz kafana i kladionica ići da priključuju.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.