Kursevima tkanja i pustovanja vune oživljavaju stare zanate
Oni koji žele da nauče kako se tka, a kako se valja vuna, za kurseve ovih starih i skoro zaboravljenih zanata mogu da se prijave niškom Udruženju "Viliin vez" do 3. jula, a već narednog dana počeće učenje i praksa od 6 nedelja.
Tkanje se upotrebljava i za moderne odevne predmete; foto: "Vilin vez"Cilj je da se promovišu stari zanati i očuva kulturno nasleđe našeg naroda, ali ujedno i smanji nezaposlenost budući da, kako kažu u "Vilinom vezu", za bavljenje ovim zanatom nisu potrebna velika ulaganja.
Oni koji posle kursa pred stručnom komisijom polože završni ispit dobiće sertifikat, odnosno "majstorsko pismo" i dobiti članstvo u "Vilinom vezu".
Kao naši članovi imaće obezbeđen prostor za rad i izlaganje svojih rukotvorina, prostor na sajtu Udruženja, obezbeđeno učestvovanje na raznoraznim izložbama i sajmovima, logističku podršku i plasman svojih proizvoda na tržište - kaže Irena Ulemek iz "Vilinog veza".
Tkanje je jedan od najčešćih načina za izradu prostorki; foto: "Vilin vez"Kako objašnjava, tkanje je imalo važnu ulogu u srpskom tradicionalnom društvu u kom su uglavnom žene izrađivale predmete za opremanje domaćinstva i tkanine za izradu odevnih predmeta i narodne nošnje.
Ovi predmeti često su bili nosioci mnogih statusnih, religijskih i nacionalnih značenja. Svaka porodica je u tkane proizvode unosila motive sa svog podneblja i iz svoje tradicije, zbog čega svaki narod tkanje smatra delom svog kulturnog nasleđa - kaže Ulemek.
Drugi kurs je posvećen pustovanju ili filcovanju vune, što je, kako se smatra, tehnika nastala u doba neolita i zapravo je najstariji poznat zanat za upredanje vlakana, stariji i od tkanja.
Vuna je sirovina koja se vekovima koristila na području Balkana, a najviše se pominje sukno, vuneno platno koje se valjalo i od njega se pravila odeća. Za valjanje se kod nas koristila vuna ovce, a u svetu se koristi i kamilja dlaka, dlaka zeca, koze, lame... - priča Ulemek.
Pustovanje vune je zanat stariji i od tkanja; foto: "Vilin vez"Radovi koje polaznici izrade na kursevima biće izloženi na festivalu narodnog stvaralaštva i starih zanata "Nišlijski sabor", koji će od 18. do 21. avgusta biti održan na nišavskom keju i u centru grada.
Pokazaćemo da se starim tehnologijama i na stare načine mogu izrađivati moderni i savremeni predmeti, primereni našem vremenu - kaže Irena Ulemek.
Zainteresovani kandidati za ove kurseve mogu joj se javiti telefonom na broj 063/45-43-48.
Pustovanje vuna se koristi za izradu različitih proizvoda; foto: "Vilin vez"
Komentari
Poslednji komentari
Jeka
12:04 // 24. 6. 2016.
Treba da se vrati,bar deo starih dobrih zanata
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.