Leskovačka ljutenica zaštićena i u Svetskoj organizaciji za intelektualnu svojinu
Nakon što je prošle godine u Srbiji dobila oznaku geografskog porekla, leskovačka ljutenica je sada zaštićena i registrovana kod Svetske organizacije za intelektualnu svojinu (WIPO) u Ženevi, saopštili su iz Regionalne privredne komore Jablaničkog i Pčinjskog upravnog okruga.
Ovaj specijalitet koji je mešavina paradajza i paprike sada je, uz ajvar, drugi međunarodno zaštićeni prehrambeni proizvod iz Leskovca.
Nadamo se da će ova zaštita kod WIPO znatno doprineti promociji sada i međunarodno zaštićene Leskovačka ljutenice, a samim ti i boljoj promociji autentičnih proizvoda sa juga Srbije - navode iz RPK Jablaničkog okruga.
Serfifikat dobijen u Ženevi; foto: RPK LeskovacPodsećaju da do sada zaštilili imena geografskog porekla poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i dobili serfitikate za leskovačko roštilj meso, leskovački domaći ajvar, leskovačku spržu i leskovačku ljutenicu, dok roštilj iz Leskovca ima i žig garancije.
Od 2018. godine, kada je leskovački roštilj i zaštićen i kao regionalni brend,a ćevabdžinice i restorani moraju da prođu obuke i dobiju sertifikat Privredne komore Srbije i prodavali specijalitete sa prefiksom "leskovački".
I dok zemlje Evropske unije, poput Italije i Francuske, imaju na stotine zaštićenih proizvoda, jug Srbije, do sada je oznakom geografskog porekla zaštito pirotski ćilim, svrljiški belmuž, staroplaninski kačkavalj, leskovački domaći ajvar, vlasinski med, leskovačku spržu, niški burek, belopalanačku papriku vrtku, sukanu banicu, lužničku vurdu i vlasinske mlečne proizvode.
Ovo je naročito važno zato što je Srbija među potpisnicima Lisabonske konvencije koja omogućava da se proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom priznaje u još 25 zemalja Evrope, odnosno da se tamo direktno može izvoziti.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.