Mlade umetnice osmislile igračke koje podstiču dečiji razvoj
Sa idejom da pomognu najmlađima da kroz igru razvijaju kreativnost, snalažljivost i poboljšaju motoriku učenice srednje Umetničke škole iz Niša napravile su senzorne igračke u okviru svoje učeničke kompanije Sizard. Ove igračke, kako objašnjavaju, aktiviraju sva čula, omogućavaju deci da istražuju, uče boje, oblike i prve matematičke pojmove kroz igru.
Senzorne igračke prilagođene i deci sa autizmom; Foto: Učenička kompanija SizardIdeja je, pričaju učenice, nastala nakon što su ustanovile da na domaćem tržištu ovih igračaka nema dovoljno, a da se deca sve više, kako kažu, druže sa računarima i mobilnim telefonima.
Ono što ove igračke izdvaja od ostalih je, ističu, korišćenje različitih prirodnih i recikliranih materijala i to što zahtevaju uključivanje i odraslih, pa je njihova funkcija između ostalog i unapređenje odnosa između deca i roditelja, odnosno staratelja. Namenjene su deci do tri godine, i od tri do šest godina, ali i prilagođene deci sa autizmom i posebnim potrebama.
Naša misija je da u eri visokih tehnologija, deca u najranijem razvoju provode manje vremena ispred malih ekrana, tableta i telefona, što veoma negativno utiče na razvoj mozga i svih čula. Naš cilj je da društvo prepozna i počne aktivnije da se bavi ovim problemom i roditelje preusmeri na drugačije ideje o načinu zabave njihovih mališana - objašnjavaju srednjoškolke.
Igračke će ponuditi i niškim vrtićima; Foto: Učenička kompanija SizardOsim što se sa svojim proizvodom učestvuju na učeničkim takmičenjima, mladim umetnicima u planu je da u narednom periodu ove igračke predstave vrtićima u Nišu, a zainteresovani ih mogu naći i na Instagramu i Fejsbuku.
Torbicu sa igračkama roditelji uvek mogli da ponesu sa sobom, kada odlaze kod prijatelja, čekaju u domovima zdravlja sa svojom decom ili idu na duža putovanja. Takođe, pravimo i individualne torbice, gde roditelj sam bira sadržaj. U planu nam je, takođe, na predlog nekih defektologa sa kojima smo razgovarali prilagođavanje asortimana za specijalne škole u gradu i zemlji - kažu učenice.
U planu formiranje učeničke zadruge
Kako bi podstakli razvoj preduzetničkog duha kod mladih, u okviru niške Umetničke škole, prema najavi direktorke Ane Nikolić, planirano je formiranje učeničke zadruge.
Ideja je, objašnjava, da u okviru ove zadruge, učenici nastave da kreiraju primenljive proizvode iz različitih kategorija kao što su grafički i tekstilni dizajn, industrijski proizvodi, slikarstvo i ostale discipline zastupljene u školi.
Južne vesti predstavljaju mlade lokalne preduzetničke talente koji pokušavaju da uspeju u Srbiji. Program promoviše uspešne mlade preduzetnike i preduzetnički duh u tradicionalno konzervativnim i pasivnim opštinama južne i jugoistočne Srbije na putu ka ulasku u EU.
Komentari
Poslednji komentari
Ljubica
08:08 // 4. 4. 2019.
Odlicna ideja, jos samo da su roditelji normalni i edukuju svoju decu da ucestvuju.
Online Z
10:08 // 3. 4. 2019.
Ima ih ali ih ne kupuju.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.