NBS: Odlaganje otplate kredita i dalje na snazi
Iako je vanredno stanje trajalo kraće od 3 meseca, u Narodnoj banci Srbije kažu da odluka kojom se otplate kredita prolongiraju na 90 dana, ostaje na snazi. Ovu pogodnost do sada iskoristilo, kako kažu, 94% klijenata banaka u Srbiji.
Na početku pandemije donete su brojne mere, uredbe i propisi kako bi se građanima olakšao život i susret sa koronavirusom i izolacijom.
Među njima je i uredba o takozvanom moratorijumu, odloženoj otplati kredita usvojena 18. marta.
U Narodnoj banci kažu da kraće trajanje vanrednog stanja ništa ne menja.
Trajanje moratorijuma uređeno je tako da ne može biti kraće od 90 dana, odnosno od trajanja vanrednog stanja uvedenog zbog pandemije (u zavisnosti od toga koji period je duži). Imajući u vidu da je vanredno stanje okončano, moratorijum ostaje na snazi za sve dužnike koji su ga prihvatili i sve do isteka roka od 90 dana od kada je počeo da proizvodi pravno dejstvo za svakog pojedinačnog dužnika. U navedenom periodu dakle, dužnici nisu u obavezi da otplaćuju svoje kredite - kažu u NBS.
Uredba je predviđela da banke ponude ovu mogućnost svojim klijentima, a prema zvaničnim podacima velika većina je rado prihvatila ovu ponudu.
Prema poslednjim informacijama dobijenim od banaka, 94% dužnika fizičkih lica je prihvatilo moratorijum - kažu u NBS.
Ovako visok procenat ne treba da čudi, jer je ova odluka predviđala i da ukoliko klijent u roku od 10 dana ne odbije ponudu, smatraće se da prihvata moratorijum bez bilo kakvog odlaska u banku.
On se, inače, odnosio na fizička lica, poljoprivrednike i preduzetnike i privredna društva. Svima njima se ukupan period otplate kredita sada produžava za tri meseca pod uslovom da ipak, i u vreme vanrednog stanja, nisu plaćali rate, na šta su takođe imali pravo.
Komentari
Poslednji komentari
Vesna Laban
16:38 // 1. 6. 2020.
Za mart i april ispoptovan je moratorijum. A za maj nije. Zasto? Zanima me jos zasto samostalni preduzetnik pausalac,penzioner nije dobio 3 minimalca? To nigde nije receno ni objavljeno?!
nenad
12:21 // 14. 5. 2020.
Malo mi sve ovo kući na loš marketing Država pomogne koliko mize/natera banke/za moratorijum,uplati 4.000 din.i po 100 eura.Pa šta još.
Dušan
15:36 // 15. 5. 2020.
A zašto tebi smeta...Ako nisi zadovoljan tu nemoj da podigneš sto evra
Sablja 2
11:38 // 14. 5. 2020.
Ovu situaciju mozemo opisati,onom starom-- nekom rat,nekom brat !
Nece oni da izgube,sigurno ! Sama odluka NBS je apsurdna, ako cutis,prihvatio si moratorijum a ako zelis da nastavis sa redovnim skidanjem rata,moras da im se obratis ??? Zar nije ,logicnije, obratno, pa ako hocu da mi se stopira,da im se obracam ! U haosu i zamesateljstvu, oni profitiraju !
Branislav Petrović
01:34 // 2. 4. 2021.
Moratorijum je pljacka i ovako nepovoljnih kes kredita i povecava se rata mada postoji ugovor koji se ne menja od 1. Do zadnje rate uzeo sam kes kredit 600 000 din a treba da vratim 900 000din plus moratorijum koji nisam zeleo rata ne postojuci ugovor je povecana za ceo preostali iznos jednom recju pljacka najsiromasnijih građana Srbije
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.