Nemci finansiraju pokušaj "legalizacije" niških sakupljača smeća
Kroz obuke, edukacije i opremu, vredne 50.000 evra, kažu u Kancelariji za lokalni ekonomski razvoj i projekte, nemačka organizacija GIZ pokušaće da pomogne sakupljačima sekundarnih sirovina u Nišu. Kako je ovo samo privremena pomoć ljudima koji se bave ovim za državu nepriznatim poslom, paralelno će Grad Niš pokušati da nađe način da ih uvede u uređeni sistem upravljanja otpadom.
Upravljanje smećem sada reguliše javno komunalno preduzeće, priča načelnik KLERP-a Milan Ranđelović, koje "ne prepoznaje” samostalne sakupljače otpada.
Projekat radi i na integrisanju u sistem institucija koje se na različite načine bave upravljanjem otpadom u gradu. Projekat nije osmišljen da reši trajno taj problem, ali pokušava da nađe modele na koje da se reši taj problem u Nišu, ako je moguće da bi se ista ili slična metodologija primenila i u drugim lokalnim sredinama u Srbiji - priča Ranđelović.
Oni koji se samostalno bave prikupljanjem smeća već 9 godina imaju sindikat koji im, između ostalog, omogućava da uplaćuju penziono i socijalno osiguranje. On funkcioniše kao udruženje, zastupa interese, ali u njegovoj evidenciji nisu svi koji se ovim poslom bave.
Oni to rade uglavnom na osnovu ličnih afiniteta, mogućnosti, ambicija, potpuno neorganizovano. Ti ljudi obavljaju neku delatnost, nisu registrovani kao preduzetnici, nemaju mogućnost da budu registrovani kao preduzetnici i ovde se radi u pokušaju da se izgradi mehanizam gde će ti sakupljači biti evidentirani - pojašnjava Ranđelović.
Muke sakupljača pokušaće da se reše u okviru pilot projekta “Podrška integraciji Roma i drugih ranjivih grupa na tržište u sektoru upravljanja otpadom-pilot projekat u gradu Nišu”, finansiranom od Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju. Nemačka je u Nišu videla podobnog partnera za ovaj projekat i sama finansira sve, naglasio je Ranđelović, te Grad neće imati nikakav trošak.
Podsetimo, od ove godine postoji mogućnost da se sakupljači sekundarnih sirovina registruju i na taj način ovaj posao obavljaju legalno. Tako oni plaćaju porez, ali se i njima uplaćuje doprinos za posao koji obavljaju.
Komentari
Poslednji komentari
Necuveno
16:15 // 2. 11. 2018.
To je taj prepoznatljiv nemacki pobednicki mentalitet kao mentalitet Oskara Sindlera. Hvala na pomoci da shvatimo ko ste i sta nam mislite.
Romb
15:49 // 2. 11. 2018.
Nemci ce nezakonito da salju kamatu a narod ce da rasprodaje stvari. Kad je zarada u pitanju dobri su i Romi kao neplacena radna snaga.
Sirovina
15:34 // 2. 11. 2018.
Pomoci ce malim platama i nemastinom da bi se obogatili na sekundarnim sirovinama onih koji rasprodaju stvari da bi preziveli.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.