Niška Kovačnica izvozi proizvode na sve strane sveta
Prve asocijacije na privatizaciju u bivšoj Jugoslaviji, pogotovu kada je u pitanju metalski sektor i mašinska industrija, nikako ne izazivaju pozitivne reakcije kod građana. Ipak, niška Kovačnica Ming posluje vrlo uspešno, a dokazi o tome nalaze se u 160 zaposlenih i u činjenici da čak 95 % proizvoda izvozi širom Evrope, u Afriku, Aziju, Australiju i na Novi Zeland.
Od kada je 2006. godine privatizovana, u vlasništvu je porodice Madžarević, i rukovodioci se svojski trude da je pozicioniraju na tržištima u što većoj meri. Ono što posebno izdvajaju je da uspeh stvaraju rame uz rame sa svojim zaposlenima, ne očekujući pomoć države jer uspeh garantuju samo trud i odricanja. Oprema koja predstavlja poslednju reč tehnike nalazi se u niškoj kovačnici; foto: Kovančnica Ming
Ming kovačnica je kao srebrnina pronađena u olupini Titanika zvanoj Mašinska industrija Niš. Mladost i energičnost, kao i kod svih srpskih pobednika, osnovni je preduslov za put ka vrhu – kažu u Kovačnici.
Učestvuju na najvećim svetskim sajmovima i skupovima; foto: Kovančnica MingIpak, nije sve išlo lako. Ekonomska kriza u periodu od 2008. do 2012. godine uništila je mnoge kovačnice u Evropi, ali taj period je rukovodstvo Kovačnice iskoristilo i fabrika je postala evropski poznat proizvođač delova za železničku industriju.
Danas, nemački, poljski, francuski vozovi, koji transportuju robu širom Evrope, imaju delove proizvedene u Nišu, umom i rukama srpskih radnika. Ali ne posluju u Kovačnici samo na starom kontinentu: delovi poljoprivrednih mašina, koje koriste radnici u Africi, Australiji, Kanadi i Novom Zelandu, takođe su proizvedeni u gradu na jugu Srbije. Uspostavljena je i saradnja sa Kinom, a sklopljen je i trogodišnji posao sa poznatom italijanskom firmom Ducati.
Dobri međuljudski odnosi i ankete o zadovoljstvu radnika
Najbitnija karika u fabrici svakako su zaposleni: kovači, operateri, radnici, inženjeri. To su mahom, kako kažu u Kovačnici, mlade Nišlije i Nišlijke, diplomci Mašinskog fakulteta. Ono što je ovde posebno, ističe šef kovačnice Vladica Đorđević, je i što se ne primenjuju sankcije niti kazne, a greške se koriste da se izvuku pouke i unapredi proizvodnja. Bez ičije pomoći postavili kovačnicu na noge; foto: Kovančnica Ming
Sam posao u kovačnici podrazumeva da su to teški poslovi. Zaštita na radu je prioritet, imamo bezbednosne mere koje moraju da se poštuju. Vršimo ankete među zaposlenima da nam oni kažu čime su nezadovoljni, šta im fali, da vidimo čime možemo da im izađemo u susret da dobijemo povoljnije rezultate i veće zadovoljstvo radnika - priča Đorđević.
On smatra da je bitno da prvenstveno međuljudski odnosi treba da budu dobri, te da atmosfera u kolektivu bude dobra, a tome svakako teže i u ovoj firmi. Sem nagrada i stimulacija za bolji rad, kovači imaju i najviši nivo beneficiranog radnog staža.
Pružanje plaćene prakse, kao dopuna obrazovanja
"Mladost i energičnost kao preduslov za put ka vrhu"; foto: Kovančnica MingOve godine Kovačnica Ming će stipendirati 25 studenata Visoke tehničke škole strukovnih studija u Nišu. Oni će dolaziti 5 dana nedeljno po 4 sata dnevno u Kovačnicu, ističe direktor Tehničkog biroa Predrag Živković, za šta će biti plaćeni.
I pre nego što je našim vestima počeo da kruži pojam dualnog obrazovanja počeli smo sa saradnjom sa obrazovnim institucijama grada Niša. Već godinama edukujemo i izdajemo sertifikate za CNC operatere, dopunjujući naš obrazovni sistem praktičnim znanjem na mašinama koje su nedostupne fakultetima i školama – priča Živković.
Ipak, u ovoj situaciji od novca je značajnije iskustvo i praktično znanje koje će odabrani studenti steći tokom ove prakse. Kako navode u Kovačnici, jednogodišnja obuka koju će proći otvoriće im vrata mnogih firmi, a stvara i mogućnost zaposlenja kod njih.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.