Nova godina donela je brojne novine preduzetnicima koji imaju status paušalaca – prvi put su rešenje o porezu dobili u elektronsko sanduče, a umesto višemesečnog čekanja da saznaju koliko bi trebalo da uplate, sada imaju kalkulator paušalog poreza i doprinosa. Ono što mnoge brine jeste “test samostalnosti” koji će se primenjivati od 1. marta – dok nekima “ide na ruku”, pojedini paušalci iz IT sektora veruju da ga neće proći i razmatraju da li da ugase svoju firmu.
Poresko rešenje paušalci od ove godine isključivo dobijaju u elektronskoj formi, preko portala Poreske uprave – ePorezi, a rok da izmire svoje obaveze za oko 95.000 preuzetnika istekao je pre 2 dana. Kako objašnjavaju iz Poreske uprave, da bi preduzetnici preuzeli rešenja iz elektronskog sandučeta potrebno je da pribave kvalifikovani elektronski sertifikat i instaliraju odgovarajuću aplikaciju sa sajta ePorezi.
Novina je i kalkulator paušalog poreza i doprinosa, čime se okončava velika muka ovih preduzetnika. Naime, ranije su oni na obračun čekali godinu i više meseci, te su porez i doprinose uplaćivali “odokativno”, odnosno prema proceni knjigovođa, a kasnije uplaćivali eventualnu razliku.
Osim toga, iznosi poreza za preduzetnike koji su u sličnim i istim delatnostima mogli su da se razlikuju, što je zavisilo od odluke poreskog službenika, dok se sada to obračunava kompjuterski.
To što je mnogo toga elektronski olakšava dosta nama, brže i lakše ide – kaže frizer iz Niša.
I dok novine u sistemu paušalnog oporezivanja neki paušalci hvale, ima i onih koji se pribojavaju “testa samostalnosti” na osnovu koga će se proveravati da li je preduzetnik nezavisan u odnosu na kompaniju koja ga angažuje i da li može biti paušalno oporezovan.
Test sadrži devet kriterijuma za proveru samostalnosti, a ukoliko paušalac odgovori pozitivno na najmanje pet – automatski postaje obaveznik paušalac. Ispravnost testa, odnosno kriterijuma, ispitivaće poreski inspektori.
Mi ove kriterijume tumačimo zdravorazumski, a ne po instrukcijama pravilnika koji iščekujemo, a koji bi trebalo da nam da smernice za svaki kriterijum ponaosob. Iz ugla Poreske uprave svi oni su samostalni u smislu da obavljaju delatnost i da sarađuju sa klijentom, ali kako će inspekcija to utvrditi i na koji način će definisati mehanizam za analizu i snošenja posledica, odnosno kazne, to nigde ne stoji – objašnjava ovaj knjigovođa.
Da li je saradnja određenog preduzetnika stvarna, odnosno da li je on samostalan ili je njegova firma samo pokriće za neke kompanije koje time sebi olakšavaju poslovanje – odgovori su koje bi trebalo da pruži test. A koliko će firmi time “oboriti” test, znaće se nakon 1. marta kada počinje njegova primena.
Novine su i neki od podsticaja za paušalce kao što su smanjenje poreske osnovice tokom prve tri godine poslovanja, kao i osnovice za preduzetnike mlađe od 30 i starije od 55 godina, za porodilje, osobe sa invaliditetom i osobe koje duže boluju. Važna novina jeste i što će automehaničari i računovođe ubuduće moći da posluju kao paušalci.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ma kakvi paušali to treba ukinuti
maro razumes se ti pausalni porez, kao cvele
Nemoj tako druze,mara se u sve razume….
Zahvaljujem se većim srpskim IT firmama koje su iza zatvorenih vrata sa vladom kovale ovo. Trljaju ruke samo oni, a mi mali paušalci zatvaramo firme. Hvala i na propagandama kako IT sektor ne plaća porez. Laž. Plaćali smo rednvno porez onaj koji nam je država dodelila – paušalni (fiksni) ako imamo promet ispod 6M. Ovih dana zatvorih firmu i palim odavde, pa nećete ni dinara da vidite od mene.
Zakon donet u Decembru (mozda i u Novembru, ali nema veze). Primena pocinje 1. Marta, u nedelju.
Zvanicno tumacenje kriterijuma testa samostalnosti ne postoji do danas. Poreski inspektori nemaju odgovore na pitanja o kriterijumima testa samostalnosti. Pojedine delatnosti u startu po opisu delatnosti padaju na par kriterijuma testa.
I na kraju – Zakon nije u skladu sa Ustavom, Clanovi 83 i 84.
Očigledno je da je ovde velika maštovitost u izbegavanju plaćanja poreza i ne samo u pomenutom sektoru. Državi kad zafale novci ona juri tamo gde oseti da ima koga da izvaćari, sad se trenutno zalomilo ovako. Ali zbog toga su mali zanatlije nastradali. Protivnik sam neplaćanja poreza i ovog sistema, ta se sredstva rasipaju kasnije nenamenski. Bunite se ljudi tražite da se napravi sistem koji valja