“Pirotski kačkavalj” od kravljeg mleka postao brend
Blago kiselkast i prijatnog ukusa, svetlo-žute do zlatne boje, kačkavalj koji se pravi u Mlekarskoj školi “Dr Obren Pejić” u Pirotu zaštićen je oznakom imena geografskog porekla i tako postao jedini originalni, pravi “Pirotski kačkavalj”. Time su Piroćanci postali ovlašćeni prodavci ovog specijaliteta.
Osim što će sada moći da ga kupe ljubitelji sireva širom Srbije, direktor Mlekarske škole Dragan Stojanović se nada da će ovo biti i motiv novim generacijama da požele da nauče “majstoriju izrade kačkavalja”. Kačkavalj postao brend i dobio kontrolnu markicu; foto: JV
To što su postali prvi ovlašćeni korisnik oznake geografskog porekla pirotskog kačkavalja je, dodaje, i dodatna obaveza, jer su karakteristike i parametri, koji podrazumevaju tehnološki proces izrade, dužinu vrenja, specifičnost mleka i procenu soli, sada “pod lupom”.
Ipak, ovo je za njih i veliko priznanje, kaže Stojanović, jer u Srbiji ima malo proizvoda i korisnika koji imaju pravo da izrađuju i prodaju ovaj specijalitet.
Nama mnogo znači što smo dobili dozvolu da proizvodimo kačkavalj, geografski zaštićen i time smo postali ovlašćeni proizvođači. To znači da jedino naš kačkavalj može da se zove “Pirotski kačkavalj”, jedino mi imamo pravo da stavimo tu kontrolnu markicu - pojašnjava Stojanović.
Pored majstora, koji prema originalnom, tradicionalnom receptu prave ovu poslasticu, u proces izrade, dodaje Stojanović, uključeni su i đaci koji od svojih profesora uče zanat. Na kraju završne godine, kaže, oni su spremni da i sami proizvode kačkavalj. U izradi kačkavalja učestvuju i učenici Mlekarske škole; foto: JV
Oni koji nikada nisu probali pirotski kačkavalj od kravljeg mleka, dodaje Stojanović, treba da znaju da je on prijatnog, blago kiselog ukusa, nakon vrenja koje traje oko 2 meseca.
Kora je svetlo-žute, do zlatno-žute boje, a testo, odnosno unutrašnjost, do intenzivno žute. U zavisnosti od toga koliko dugo stoji u vakuum kesi, kora je izraženija ili samo slabo izražena - kaže Stojanović.
Unutrašnjost kačkavalja, po kome su Piroćanci nadaleko poznati, je kompaktna, delimično lisnata, objašnjava Stojanović, što pokazuje da je on izrađen ručno. Sva ta obeležja i vrednosti koje ima ovaj specijalitet, kaže, uticale su na to da pirotski kačkavalj postane jedan od srpskih brendova.
Komentari
Poslednji komentari
Slavisa
19:31 // 7. 3. 2017.
Prvo su trebali da urade prostorije za susenje i zrenje a posle brend .
Posmatrac
19:16 // 7. 3. 2017.
PRAVI pirotski kackavalj je od OVCIJEG mleka, a ne mesanac ili samo od kravljeg. Ukus i kvalitet su potpuno drugaciji u zavisnosti od kog mleka se pravi.
Pravio se u mojoj kući u selu Visočki Odrovci kod Dimitrovgrada
17:59 // 7. 3. 2017.
Da,baš tako,u selu u kući moje babe se pravio i...I ovaj iz ove škole samo 15-20%procenta je kao taj što se proizvodio inače si nema blage veze!Pošto imam malo karaktera(slova)da Vam napišem kakav je bio stari i što ovaj iz škole nije takav reći ću samo jedno,ŠTO SE PRODAJE U CELOFANU!!!???Da se ne odbaci a?Pa kačkavalj koji se prodavao u beloj kući,NY,Egiptu...Ne može se nauštrb tradicije štedi.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.