Prekvalifikacijom u varioce Nišlije lakše do posla
Tržište rada Niša bogatije je za 14 varilaca koji su završili obuku za ovo zanimanje, a polovina njih je već našla posao. U niškoj filijali Nacionalne službe za zapošljavanje kažu da je ovo jedno od zanimanja za koje postoji tražnja, a ostala koja su u vrhu su tekstilni radnici, pekari, konobari, profesori nemačkog, matematike i farmaceuti.
Jedan od načina da nezaposleni dođu do posla jesu i prekvalifikacije. Na obuku za zavarivače koju je organizovao NSZ prijavio se 21 polaznik, navodi direktor niške filijale Boban Matić.
Tromesečna obuka trajala je od juna do septembra i podrazumevala je 360 časova, od kojih je 120 časova teorijske i 240 časova praktične nastave. Od 21 polaznika 20 je izašlo na završni ispit, a položilo ga je njih četrnaestoro, dok je jedan polaznik odustao u toku obuke - objašnjava Matić.
Jedan od onih koji je završio obuku je i 64-godišnji Milan Amedović. Iako pred godinama za penziju on ne odustaje od sticanja znanja. Dugo se bavi zavarivanjem, a sada je poželeo da znanje ima i sertifikat za to zanimanje.
Radim privatno i ovako, kući. Ali, nije na odmet da se ima i sertifikat. Gde god da se ide na stranu, traže taj sertifikat. Obuka je bila odlična, 40 godina se bavim ovim poslom pa mi nije bila teška - kaže Amedović.
NSZ je obuku organizovala u saradnji sa Mokrogorskom školom menadžmenta, Akademijom Oksford i Narodnim univerzitetom grada Niša, a uz podršku Evropske unije.
Šta su suficitarna, a šta deficitarna zanimanja?
Tržište rada nekima ide u prilog, a nekima ne. Kada su u pitanju oni sa fakultetom, prema rečima direktora Matića najviše su traženi profesori nemačkog jezika, matematike i farmaceuti.
Od onih sa srednjom stručnom spremom najviše imamo tražnju za operaterima u auto-industriji. Veoma su traženi tekstilni radnici. Imamo potrebu za radnicima u sektoru usluga, a tražena su neka zanimanja koja zahtevaju veštinu kao što su varioci i operateri na CNC mašinama. Traženi su i pekari i konobari - kaže Matić.
Druga strana medalje kažu na na Birou rada najviše ima pravnika, ekonomista i doktora od onih sa fakultetom.
Prema rečima direktora Matića, od onih sa srednjom školom na evidenciji nezaposlenih najviše je prodavaca, gimnazijalaca, ekonomista i medicinskih tehničara.
Komentari
Poslednji komentari
Toma
16:23 // 20. 10. 2019.
Verujemo.
Drzavni posao
15:38 // 20. 10. 2019.
Taj sto je odustao je najpametniji. Shvatio covek da badava baca pare i gubi vreme a od posla varioca nista. Njemu treba dati finiji, cistiji kancelarijski posao.
Nenad
13:12 // 20. 10. 2019.
Prekvalifikovala se zamenica, počela kao daktilograf u NSZ, stekla diplomu večernjeg fakulteta, promenila člansku karu G17 za člansku kartu SNSa i dobila dve funkcije: direktorsku i većničku. Stručnost ispred politike, napredno nema šta. Pravi primer da se treba prekvalifikovati u svakom pogledu ali pre svega politički !
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.