Promocija investicionih mogućnosti u prekograničnoj oblasti
Sveobuhvatni rast privrede jednog regiona, ali i nacionalne privrede jedne zemlje, često u velikoj meri zavisi i od visine i broja investicija u određene regione, odnosno državu.
Direktne investicije doprinose poboljšanju makroekonomskih pokazatelja i dovode do poboljšanja privrednog ambijenta jednog regiona ili države. Nesumnjivo je da svaki region ima neki potencijal interesantan kapitalu, ali nije svaki potencijal pravilno prezentovan i promovisan.
To, nažalost, dovodi do toga da pojedini regioni, iako imaju potencijala, ostaju nedovoljno razvijeni u dužem vremenskom periodu. Iz tog razloga veoma je bitno da svaki region, pre svega, ali i država rade na promociji svojih investicionih potencijala.
Uspeh u promociji investicionih potencijala jednog regiona zahteva pažljivo planiranje i efikasno korišćenje resursa u cilju organizovanja promotivnih aktivnosti i njihovo uključivanje u kampanju na nacionalnom nivou. Takođe, veoma je važno približavanje značaja tih investicionih mogućnosti donosiocima odluka na nacionalnom nivou, jer od njih često zavisi usmeravanje investicija i brzina realizacije investicija.
To se najbolje postiže jednostavnim i merljivim studijama koje mogu pokazati značaj iskorišćenja određenih potencijala, kako za region tako i za nacionalnu ekonomiju. Takav početak svakako doprinosi dugoročnosti fokusa nacionalne vlade na određenim investicionim potencijalima u nekom regionu.
Postoji nekoliko bitnih aktivnosti koje treba sprovesti sa ciljem da se investicioni potencijali promovišu na pravi način, a to su:
1. Identifikovanje svih investicionih potencijala na određenoj teritoriji (lokal, region itd.)
2. Analiza svakog investicionog potencijala pojedinačno
3. Rangiranje investicionih potencijala prema značaju
4. Stavljanje fokusa na najvažnije potencijale
5. Provera značaja najvažnijih potencijala za region ili državu
6. Identiikovanje ciljne grupe
7. Priprema akcionog plana za promotivne aktivnosti
8. Realizacija promotivnih aktivnosti
Svaka lokalna samouprava, pa čak i mesna kancelarija, smatra da ima određene investicione potencijale i svaki od tih potencijala je za one koji žive na toj teritoriji najvažniji. To nije realno jer mnogi od tih potencijala zapravo to i nisu. Postoje brojne prepreke pre nego jedna ideja o investiciji postane investicija. Najpre treba utvrditi šta je to što realno može biti iskorišćeno, a šta je to što će uvek, ili bar duži vremenski period, ostati samo ideja.
Zbog toga je važno uraditi identifikaciju realnih potencijala i njihovo odvajanje od nerealnih ideja, a najjednostavniji pristup jeste priprema upitnika sa pitanjima od značaja za procenu da li je određena ideja zrela da postane investicioni potencijal ili ne.
Mini analiza investicionih potencijala je, dakle, urađena kroz upitnik. Međutim, i ono što prođe filtriranje kroz upitnik i dalje ne mora da znači da je određena ideja investicioni potencijal. Zato se radi dublja i opširnija analiza sa ciljem da se utvrde realni potencijali i odvoje od spiska lepih želja.
Šira analiza predviđa uključivanje dodatnih informacija u već postojeće obrađene u prvom delu. Pre svega treba proveriti kod nadležnih službi informacije koje su date u upitnicima, zatim treba proveriti stanje na terenu i uključiti sve relevantne informacije koje se tiču određene ideje. Onda se pristupa izradi studija izvodljivosti, cost benefit itd.
Po završetku analiza biće dobijena jedna lista investicionih potencijala. Međutim, na toj listi će se naći potencijali koje je lakše ili teže iskoristiti, kao i oni koji su isplatljiviji i manje isplativi, i ono što je najvažnije potencijali koji će imati veći ili manji uticaj na razvoj određene lokalne samouprave ili regiona, pa čak i države.
Prilikom rangiranja investicionih potencijala treba posebno obratiti pažnju na one koji će dovesti do značajnog povećanja ekonomske aktivnosti, ali i do povećanja zaposlenosti. Pri tome ne treba zanemariti ni interese investitora, kojima je profitno poslovanje i politička, pravna i ekonomska sigurnost najvažnija.
Po sastavljanju rang liste treba staviti fokus na one potencijale koji se nalaze na vrhu liste. To znači da prilikom planiranja promotivnih aktivnosti treba posebno isticati potencijale sa vrha liste i njihove dobre strane. Ovo je veoma važno jer se jedna teritorija ne može specijalizovati za bezbroj delatnosti i industrija. Fokus mora biti usklađen i sa trendovima na određenoj teritoriji, kao što su na primer povećanje broja kvalifikovanih radnika u određenoj oblasti, povećanje broja malih i srednjih preduzeća iz te oblasti, dolazak drugih investitora iz iste branše na ciljanu teritoriju, poboljšanje infrastrukture na određenoj teritoriji koja bi doprinela razvoju određene industrije itd.
U sledećem koraku treba sagledati koliko bi iskorišćenje određenog potencijala uticalo na šire okvire od lokalne sredine. Tu se pre svega misli na region kao statističku jedinicu, nacionalni okvir, ali i regionalni okvir u smislu prekograničnih regiona. Što je veći značaj nekog potencijala za državu ili region to je veća šansa da i donosioci odluka na nacionalnom nivou prihvate ovaj potencijal kao sebi blizak i da i sami rade na njegovoj promociji i predstavljanju investitorima.
Pre nego se preduzmu bilo kakve promotivne aktivnosti uvek prvo treba identifikovati kome se određena poruka šalje. U ovom slučaju ciljna grupa je kapital, odnosno ljudi koji o njemu odlučuju. Kapitaj je jedan i jedini cilj, i uvek se treba obraćati njemu, odnosno vlasniku i tutoru kapitala. Tu svakako ne treba zanemariti ni one koji mogu zagovarati za vašu ideju, a bliski su vlasnicima kapitala, na primer ambasadori stranih zemalja, ekonomski predstavnici stranih zemalja, predstavnici stranih firmi i sl. Potom se pristupa izradi promotivne strategije.
Nakon definisanja ciljne grupe i promotivne strategije treba pristupiti izradi akcionog plana za promovisanje investicionih potencijala. Akcioni plan treba da sadrži što više informacija i da ima neku formu obavezujućeg dokumenta kako bi telo nadležno za sprovođenje istog moglo i moralo na najbolji način da vrši promociju investicinih potencijala.
Po završetku izrade akcionog plana treba obezbediti i budžet za svaku od aktivnosti koje su predviđene akcionim planom. To nekad nije jednostavno, naročito kada su u pitanju lokalne sredine, ali treba imati u vidu da svaki dinar uložen u promociju investicionih potencijala može višestruko da se vrati.
Po obezbeđenim resursima za sprovođenje promotivnih aktivnosti treba pristupiti i sprovođenju istih, a zatim i merenju efekata koji su ostvareni tim aktivnostima.
Ovaj projekat se kofinansira od strane Evropske unije kroz IPA Program prekogranične saradnje Bugarska-Srbija.
Ovaj članak je napravljen uz pomoć sredstava Evropske unije kroz “IPA Program prekogranične saradnje Bugarska-Srbija” pod brojem CCI No 2007CB16IPO006. Jedinstveno odgovorno lice za sadržaj ovog članka je Regionalna razvojna agencija Jug d.o.o. i ni na koji način ne može biti tumačen kao stav Evropske unije ili Upravljačkog tela programa.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.