Radnici koji nisu tužili propala preduzeća ostaju bez para?
Skoro polovina bivših radnika EI, MIN, Građevinara i Jastrepca iz Niša možda ostane bez svojih zaostalih zarada, jer nova Radna grupa Ministarstva privrede sagledava samo one koji su tužili bivša preduzeća, kaže nekadašnji predstavnik radnika Radiša Spasić.
On je, kako sam kaže, više puta pregovarao sa predstavnicima Ministarstva, pravio spiskove onih koji potražuju plate i kreirao socijalne karte, ali nikada se nije došlo do rešenja.
Spasić kaže da rešnje postoji, ali se zaobilazi; foto: JV arhivaMinistarstvo je pre desetak dana formiralo Radnu grupu koja bi trebalo da pronađe konačno rešenje za radnike koji potražuju zaostale zarade propalih preduzeća. Međutim, naglašava Spasić, odlukom da se bave samo onima koji su već tužili preduzeća, Ministarstvo je prepolovilo broj onih koji traže svoje pare, ali i sumu koju treba da isplate radnicima.
Od 4.500 radnika, njih 1.500 uopšte nije tužilo. To je prvo umanjenje. Zatim od ovih što su tužili, nisu tužili za sve zarade, pa se tu smanjuje cifra, a i oni koji su tužili, nisu svi dostavili izveštaje na vreme, jer nisu bili obavešteni i nisu znali, jer je ta aktivnost sabotirana - tvrdi Spasić.
Iako su novinari Južnih vesti Ministarstvu privrede pitanja o funkcionisanju Radne grupe i načinu za rešavanje problema bivših radnika nekadašnjih niških giganata poslali još pre nedelju dana, odgovora do danas nema.
Kako kaže gradski većnik Mihajlo Zdravković, koji ispred Grada koordinira saradnju između Ministarstva i radnika, tačno je da su sagledani samo oni koji su tužili, ali naglašava da to još nije konačna odluka.
Mi na svakom sastanku potenciramo da pored tih koji imaju izvršne sudske presude ili su podneli tužbe, budu sagledani i oni kojima se duguju zarade, a koji nisu tužili i bili donekle i pravedniji prema državi. Kakav će stav zauzeti država to je pitanje - kaže Zdravković.
Ipak, za Spasića je formiranje Radne grupe “čista prevara”.
Po onome što nama prenose i ono kako ja vidim i tumačim, nisam siguran da će i jedan radnik dobiti svoj novac - kaže Spasić.
Radna grupa obećana još februara 2014. godineOvaj bivši radnik niške Elektronske industrije kaže da dodatnu sumnju u pozitivan ishod daje i nerealizovano obećanje bivšeg ministra privrede Igora Mirovića iz februara 2014. godine da će Radna grupa biti formirana “do kraja nedelje”.
Od tada je, kaže Spasić, prošlo godinu i po dana.
Dogovor već bio postignut
Spasić tvrdi da je u vreme dok je Ministarstvo privrede vodio Saša Radulović doneto rešenje da se svim radnicima isplati minimalac od 20.000 dinara mesečno za sve godine za koje potražuju.
Još budžet za 2014. godinu predvideo isplatu zaostalih zarada; foto: Budžet RS 2014. godinaU budžetu za 2014. godinu pod stavkom 621 je uneta ta cifra od 33 milijarde dinara koja treba da nam bude isplaćena. Ona se nalazi i u budžetu za 2015. doduše smanjena na 16 milijardi, ali je niko više ne pominje, nego se pominje neka aktivnost koja radnicima ne nudi ništa - priča Spasić.
On kaže da je taj dogovor stopiran nakon Radulovićeve ostavke i da je početkom oktobra 2014. na adresu Grada stigao dopis iz Ministarstva u kojem se kaže da su "predlozi isplate po stavci 621 povučeni iz procedure".
Ministarstvo povuklo postignuti dogovor iz procedurePodsetimo, radnici propalih niških preduzeća su svoju borbu za isplatu zaostalih zarada započeli 2009. godine, a sada se svakog petka okupljaju ispred Gradske kuće u Nišu.
Komentari
Poslednji komentari
AntiPA
07:30 // 10. 7. 2015.
I ajde neka mi sada bilo ko kaze da postoji nekakva razlika izmedju SNS i DS vlasti? I jedni i drugi su samo poltroni koji cuvaju svoje pozicije i nista ne rade za ovaj narod.
Dexter
10:57 // 10. 7. 2015.
Postoji.
Ovi u SNS su NESPOSOBNI, neškolovani poltroni. Oni ne bi umeli bolje ni kada bi hteli - a neće. Drugo, SNS je po profilu konzervativna i populistička stranka. Ovo prvo znači neoliberalni program, stezanje kaiša i smanjenje izdataka za kulturu, prosvetu i sl.
DS je stranka srednje klase koja je imala nesreću da je vodi jedan maneken. Korupcija u njoj je izlečiva, za njih ima nade.
gorcilo
22:16 // 9. 7. 2015.
Koja zamajavanja i pored izvršnih presuda Privrednog suda (radnici *Niteksa) niko neće dobiti pare, Idu lokalni izbori pa malo treba zagrejati atmosveru i dati nadu. Kakve radne grupe,sastanci treba ispoštovati samo odluku suda, šta radnike Niteksa briga odakle će da im namaknu 2-3 plate. Država je uzela pare od privatizacije oko 3 mil. eura i sada nek isplati zaostale plate.
CVETKO prvi
18:51 // 9. 7. 2015.
Oni se , jadni , nadaju još nečemu ??
Ne stidim se što sam Srbin /u mnogim komentarima se stide/ , stidim se naše vlasti i ljude u vlasti , počev od /ne 1389.g./ već od 1989.g !
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.