Smanjene cene rominga u zemljama regiona po ugledu na EU model
Pri putovanju u zemlje Zapadnog Balkana građani Srbije ubuduće će plaćati manje za pozive, poruke i internet. Trenutno je prosečno smanjenje od 21% do 87%, kažu u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, a najavljuju da će Srbi od 1. jula 2021. godine u zemljama u okruženju usluge mobilne telefonije plaćati isto kao u domovini.
Odlazni pozivi u proseku su smanjeni za 62%, dolazni za oko 20%, poruke duplo, dok je internet “pretrpeo” najveće umanjenje, s obzirom na to da je cena prenosa podataka po megabajtu snižena za skoro 90 %, rekla je državna sekretarka u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.
Značajno smanjenje cena rominga, koje je u Republici Srbiji od 21% do čak 87%, ne samo što će predstavljati finansijsku uštedu i olakšanu komunikaciju za građane, već će doprineti i razvoju digitalne ekonomije, regionalnoj saradnji i bržem uvođenju novih tehnoloških rešenja - istakla je Matić.
Ovo je prvo pojeftinjenje, koje bi trebalo da se nastavi u narednom periodu, kako je najavila Matićeva, sve dok se postepeno ne stigne do režima “roming kao kod kuće”. Ovo je prvi korak ka onome što imaju članice Evropske unije, a to je da pri putovanju u bilo koju zemlju EU ne plaćaju dodatno pozive, poruke i internet.
Zemlje Zapadnog Balkana priključiće se ovom sistemu kada pristupe Evropskoj uniji, ali do tada, kako prenosi European Western Balkans, pregovara se sa sa EU o smanjenju cena rominga za Srbe i u državama članicama.
Digitalnu agendu za Zapadni Balkan, koja između ostalog podrazumeva i romig usluge, pokrenula je Evropska komisija prošle godine. Roming je važno dostignuće jer je, kako kaže komesarka za digitalnu ekonomiju i društvo Marija Gabrijel, cilj sporazuma najbolji interes građana i biznisa u regionu.
Regionalni sporazum o romingu važan je signal opipljive regionalne saradnje i integracije i zadovoljan sam što je Evropska komisija bila u mogućnosti da podrži ovaj proces sa ekspertizom stečenom iz našeg vlastitog iskustva u uvođenju niže cene razgovora. Pozdravljam političku posvećenost koju su pokazali svi u regionu u pregovaranju i sprovođenju ovog sporazuma na vreme - kaže Gabrijel.
Inače, “roming kao kod kuće” je u EU počeo da se sprovodi 2007. godine, a deceniju kasnije je uspostavljen sistem kakav je danas - stanovnici članica ne plaćaju roming pri putovanju bilo gde u granicama EU.
Komentari
Poslednji komentari
Bugarin
12:34 // 24. 7. 2019.
Koje zemlje?Srbija,Severnjaci i Albanci,svi ostali su u EU.
xyz
10:36 // 24. 7. 2019.
Pojeftineo mobilni u Jugoslaviji (Zapadobalkanija)..
Ciciban
08:49 // 24. 7. 2019.
Neka mi se ne naljute novinari,ali koje su to zemlje,ja sam mislio da postoji jedna zemlja,a što se tiče zemlje kao drzave,dal ce doci dan kad ce Voždovci,da dobiju svoju zemlju i njih ima oko 600.000 do 700.000 hiljada,a skuceni na mnogo malom prostoru za razliku ZEMALJA Balkana.Oj Srbijo teška li je tvoja muka ima li ko u tvoje ime da zakuka podeliše te kao SIR a nekada si bila kao RIS.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.