Sporazum prvog dana potpisalo 87 radnika iz Niša, iz Ekonomskog pokreta traže izmenu odluke
Prvog dana informacije o sporazumu za isplatu zaostalih plata radnicima propalih niških firmi zatražilo je oko 400 nekadašnjih radnika, a potpisalo ga je 87 građana od blizu 3.000 njih koji su se našli na spisku. Mnogi nisu želeli da potpišu sporazum jer su nezadovoljni uslovima i nastavljaju sa protestima. Iz Ekonomskog pokreta Niš podneli su zahtev nadležnima u Gradu Nišu da se odluka o finanijskoj podršci radnicima izmeni, dopunili ili donese nova, a napominju da su neki od razloga to što mnogih preduzeća nema na spisku, kao i to što novac ne isplaćuje u celosti.
Mesec dana nakon što su odbornici niške Skupštine Grada izglasali Predlog programa pružanja finansijske podrške radnicima preduzeća koja su u državnoj i društvenoj svojini, a koja su u stečaju ili se nalaze u postupku stečaja, počelo je potpisivanje sporazuma.
Kako je saopštio gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović na svojim profilima na društvenim mrežama, 87 je prvog dana potpisalo sporazum sa Gradom.
Mnogi nastavljaju proteste jer su nezadovljni uslovima koje Grad nudi; foto: Tamara RadovanovićVećina je juče iz prostorija bivšeg Radničkog univerziteta izašla nezadovoljna jer, kako kažu, nisu imali priliku da se konsultuju sa porodicom ili advokatom. Osim toga, smeta im i što se to vidi kao "socijalna pomoć", a ne plate koje su zaslužili i čekaju godinama, a nezadovoljni su i što moraju da pristanu na otpisivanje kamate.
Reagovao je i Ekonomski pokret Niša, koji zastupa jedan deo radnika, i uputio gradonačelniku i gradskom veću predlog da se odluka o Programu za pružanje finanansijeke podrške radnicima izmeni ili stavi van snage.
Veliki broj preduzeća nije u odluci i broj građana koji se ne nalaze u odluci se meri hiljadama. Neki od njih su KTK Đuka Dinić, Jugorengen, EI KKC, EI UIT Standard i drugi - navode iz Ekonomskog pokreta.
Predlažu način i proceduru evidencije potraživanja, kao i kriterijume koje bi trebalo da sadrži nova odluka pri obračunu i isplati zaostalih potraživanja i plata. Navode da je najbolje isplatiti iznos u celosti ili ga pomnožiti sa određenim koeficijentom zavisno od toga da li se isplaćuje na dve ili četiri godišnje rate.
Obzirom da ovu donetu odluku ne prati ni jedan zakonski propis ili podzakonski akt, već je ona isključivo politička odluka, to znači da nema pravno ograničenje na njenu izmenu, ili stavljanje van snage ili donošenje novine. Na ovakav način svako bi imao pošten ili realno pravo na izbor - navode iz Ekonomskog pokreta.
Inače, deo radnika koji je nezadovoljan ovom ponudom Grada Niša, okupiće se na tradicionalnom protestu u petak ispred Gradske kuće.Tada će, kako su najavili, dogovarati dalje akcije, a planiraju i da blokiraju puteve. Traže i nove lokalne izbore u Nišu.
Podsetimo, i odbornici opozicije su na sednici Skupštine Niša istakli da bi problem trebalo da se rešava na državnom nivou, uz upozorenje da potez Grada može da dovede i do novih tužbi i upozorili su i da odluka Grada ne obuhvata sve radnike koji čekaju isplatu zaostalih zarada.
Komentari
Poslednji komentari
Јастребац
17:52 // 19. 11. 2024.
Не дај Боже да се Срби сложе, омиљена пословица сваке власти која обитава после Шепа Леденог.
Vitez Koja
16:57 // 19. 11. 2024.
Ovakve odluke vlasti pokazuju koliko svetlosnih godina je Srbija udaljena od uređene i pravne države. Ovakvu odluku bi mogla da donese samo reinkarnacija Miloša Obrenovića.
Nuuk
15:27 // 19. 11. 2024.
Pre 15 godina država je isplatila ratne dnevnice samo rezervistima iz Topličkog okruga nazvavši tu isplatu kao "vid socijalne pomoći". Sada se isplaćuju neisplaćene zarade samo radnicima društvenih preduzeća iz Niša i to kao "neka socijalna pomoć". Čista diskriminacija prema radnicima iz drugih gradova, a što će sudovi utvrditi kao što su to utvrdili i pre 10 godina u slučaju rezervista.
Darko
18:53 // 19. 11. 2024.
Nisu bile dnevnice već pomoć koja je data u toj opštini .Dnevnice su isplaćene
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.