Šta sve krije UPPR belopalanačkog Komunalnog preduzeća - veće cene za građane, otpuštanja, milionska dugovanja
Privredni sud u Nišu pokrenuo je postupak kojim će, ukoliko se svi uslovi ispune i poverioci slože, belopalanačko Komunalno preduzeće Komnis otići u stečaj kroz Unapred pripremljen plan reorganizacije. A UPPR otkriva - milionska dugovanja, dogovor sa poveriocima o otplati dugova na rate, otpuštanje radnika, novčanu pomoć lokalne samouprave, povećanje cena i brojne troškove privatnim firmama koje su radili na tom dokumentu i koji će kontrolisati njegovu primenu.
Preduzeće koje je osnovano 1989. godine nakon više od 30 godina, po svemu sudeći, otići će u stečaj, a razlozi su brojni.
Finansijski problemi, česte blokade računa, nelikvidnost, velika dugovanja i nesposobnost plaćanja doveli su do toga da se 14. septembra pred Privrednim sudom u Nišu odluči da li će Komnis otići u stečaj i reorganizaciju.
Belopalanačko komunalno preduzeće je, u saradnji sa niškom konsultantskom kućom Expert Plan, izradilo dokument UPPR, a u njemu se otkrivaju koji su to problemi zbog kojih se ide u stečaj i kako nameravaju da u tom postupku, koji će trajati 5 godina, firma iz nerentabilne postane rentabilna i nastavi da funkcioniše.
Presek stanja u tom komunalnom preduzeću napravljen je 31. maja, a do tada u prethodnih 5 godina račun je bio u blokadi ukupno 618 dana. 10 radnika ostaje bez posla; foto: Lj. F.
Kratkoročne obaveze su veće od obrtne imovine, a ukupne obaveze veće od ukupne imovine, što znači da postoji prezaduženost - stoji u dokumentu.
Kako je preduzeće poslednjih godina poslovalo pokazuju podaci iz dokumenta - u 2018. i 2019. godini Komnis je imao određeni neto dobitak koji je bio na minimalnom nivou, dok je u 2020. godini gubitak bio preko 11,8 miliona dinara, a u 2021. godini preko 10 miliona.
U 2021. godini su troškovi izvršenja, troškovi postupka i prinudna naplata dostigli iznos od 9.870.000 dinara. Po kamatama je u tom periodu isplaćeno 1.966.000 dinara kao i kamate prema Poreskoj upravi u iznosu od 1.965.000 dinara. Sami troškovi po jednoj tužbi su izmedu 60.000 o 70.000 dinara. U 2021. godini firma je bila 268 dana u blokadi računa - piše u UPPR-u.
U dokumentu stoji i da su od 2009. do 2013. godine radnicima plate isplaćivane bez uplate poreza i doprinosa, pa je tako došlo do zaduženja od preko 20 miliona dinara prema Poreskoj upravi, što je reprogramom iz 2017. godine počelo da se isplaćuje na 60 rata.
Tako se počelo dugovati Elektroprivredi Srbije i Regionalnoj deponiji Pirot gde se izvozi smeće, a od 2016. godine su počele da stižu i tužbe radnika za plate koje su bile ispod minimalne i tužbe za razlike u koeficijentu.
Dobavljačima, banci i radnicima se duguje preko 114 miliona
Ukupna dugovanja Komnisa iznose preko 114 miliona dinara, od toga se firmama i dobavljačima (ukupno 93) duguje oko 71 milion, banci se za kredit duguje 17 miliona, dok se radnicima (71) za plate i naknade za prevoz duguje nešto manje od 26 miliona dinara.
Najviše se duguje EPS-u za struju - skoro 30 miliona dinara, dok Regionalna deponija Pirot potražuje oko 12 miliona dinara. Milionska dugovanja Komnis ima i prema autoprevozničkoj firmi Univerzal (skoro 4 miliona dinara), niškom Naissusu (2,2 miliona) boljevačkoj FHM Agromehanici (skoro 4,5 miliona dinara), a Agencija za privremeno zapošljavanje ABA Group iz Beograda potražuje oko 6,8 miliona dinara.
Duguje se i advokatskoj kancelariji Tihomira Krstića, a novac potražuje i nekoliko izvršitelja i brojna manja i veća privatna i javna preduzeća.
Većina radnika ima šestocifrena potraživanja i većini se duguje između 300.000 i 500.000 dinara. Najmanje dugovanje prema zaposlenima je 13.000 dinara, a najveće čak 735.000 dinara.
Kako izaći iz krize?
Kada se usvoji UPPR, period reorganizacije trajaće 5 godina, a namera preduzeća je da se dugovi saniraju na rate, da se reorganizuje poslovanje, što podrazumeva i smanjenje broja zaposlenih, da se prihodi povećaju kroz povećanje cena usluga, kao i da se aktivnije naplate potraživanja i da se kroz dokapitalizaciju iz lokalne samouprave dođe do nekoliko miliona dinara.
U dokumentu stoji da imaju dogovor sa većinom radnika kojima se duguje i da je dogovoren reprogram dugova na 3 godine, s tim da postoji i period odloženog plaćanja od 12 meseci. To praktično znači da će se na 24 rate radnicima isplatiti dugovanja, a prva rata će biti isplaćena nakon godinu dana od početka primenjivanja UPPR-a.
Sličan dogovor je i sa dobavljačima i bankom, ali će se njima dugovanja isplaćivati u narednih 5 godina na 48 jednakih rata, a kao i u slučaju sa radnicima, prve godine neće dobiti ni dinar.
Planira se i otpuštanje radnika - preduzeće je na dan preseka (31. maj 2022. godine) imalo 59 stalno zaposlenih, gde ne ulaze oni angažovani preko agencije, na privremenim poslovima i oni angažovani na javnim radovima. Reorganizacija će trajati 5 godine; foto: Lj. F.
Obzirom na postojeću organizacionu strukturu i postojeću organizaciju rada, postoji mogućnost smanjenja broja zaposlenih, bez posledica po poslovni učinak. Predviđeno je otpuštanje 10 zaposlenih, što će razutirati mesečnim uštedama u iznosu od oko 600.000 dinara - piše u dokumentu.
Rok za smanjenje broja radnika je 12 meseci od dana početka primene UPPR-a.
Sa rukovodskom Opštine dogovoreno je i povećanje cena usluga, cenovnik je veći za 10% početkom godine, u toku avgusta je Belopalančane zadesilo novo povećanje od isto toliko procenata, a namera je da se za 10% poveća i u decembru.
Prema proračunima, tako će na mesečnom nivou prihod biti veći za 1,4 miliona dinara
Dogovorena je i dokapitalizacija preduzeća i to u trećoj godini primene UPPR-a. Opština bi tada sa 10 miliona dinara povećala osnovni kapital i tako Komnisu obezbedila dodatne prihode za namirenje poverilaca.
Podsetimo, krajem 2021. godine na isti način je lokalna uprava iz budžeta uplatila tom javnom preduzeću 9 miliona dinara.
Komnisu se i duguje, pa su na dan preseka potraživanja iznosila 45,3 miliona dinara i namera je da se preko privatnih izvršitelja utuže svi korisnici koji nisu izmirili svoja dugovanja. Iz tog preduzeća kažu da će projektovana naplata biti 60% .
Milioni za postupak stečaja i privatnim firmama i advokatu
U vreme trajanja UPPR-a preduzećem će upravljati Nadzorni odbor i direktor, a u dokumentu stoji da je plata novog direktora Marka Despotovića 92.000 u neto iznosu.
Članovima Nadzornog odbora predviđena je naknada po sednici od 1.000 dinara - piše u UPPR-u.
Ipak, tu troškovima nije kraj.
Za izradu UPPR-a i sproveđenju tog plana angažovana je niška konsultantska kuća Expert Plan. Ova firma će biti angažovana tokom čitavog perioda sprovođenja UPPR-a na poslovima praćenja sprovođenja, a naknada za njihov rad je utvrđena i iznosi 980.000 dinara.
Ista konsultantska kuća biće angažovana sve vreme tokom trajanja UPPR-a na poslovima praćenja sprovodenja UPPR-a, sa ciljem izrade otplatnih planova, organizacije adekvatnog knjiženja u skladu sa usvojenim UPPR-om, praćenja da li se adekvatno preduzimaju mere predviđene Planom, kao i na konsultantskim poslovima u vezi sa procenama rizika - stoji u dokumentu.
U dokumentu stoji da će se o dodatnom angažovanju te konsultanske kuće sačiniti poseban ugovor, a da je za takve usluge predviđena mesečna naknada u iznosu od 80.000 dinara.
Predviđa se i angažovanje advokata Tihomira Krstića, advokata kome se već duguje oko 880.000 dinara, koji ce zastupati preduzeće u svim sporovima pred nadležnim sudovima, kao i poslove pravnog konsaltinga.
Naknada za njegove usluge tokom trajanja UPPR-a iznosiće 80.000 mesečno.
UPPR predviđa i angažovanje nezavisnog stručnog lica koje će pratiti sprovođenje Plana i to će biti Agencija za pružanje knjigovodstvenih usluga ALDA iz Niša, za šta će mesečno biti plaćeni po 80.000 dinara.
Stečaj od 14. septembra - ako se većina poverioca složi
Svi poverioci mogu izvršiti uvid u UPPR u pisarnici Privrednog suda u Nišu, od 9 do 14 sati sve do dana održavanja ročišta. Ono je zakazano za 14. septembar u 12 sati.
Zainteresovana lica mogu ovom sudu dostaviti primedbe na predlog UPPR kojim osporavaju sadržinu UPPR ili osnov ili visinu planom obuhvaćenih potraživanja, u roku od 15 dana od dana objavljivanja oglasa u "Službenom glasniku RS". Primedbe zainteresovanih lica dostavljene po isteku navedenog roka neće biti uzete u razmatranje od strane suda - stoji u odluci Suda.
Privredni sud u Nišu imenovao je i privremenog stečajnog upravnika u Komnisu i to je Raica Milićević. Rukovodstvo preduzeća moraće da dobije saglasnost MIlićevića za sve isplate i za raspolaganjem svoje imovine, a Komnis mora isplatiti niškom Privrednom sudu troškove stečajnog postupka od 200.000 dinara.
Komentari
Poslednji komentari
Pitam se
18:10 // 1. 9. 2022.
Zna li neko odakle dug prema Agromehanici i Univerzalu? Sta je to Komnis imao da prevozi za 4 miliona?
Joca
15:17 // 2. 9. 2022.
To se zovu corave fakture.Sve je laz.
Torpedo
17:55 // 1. 9. 2022.
Banicijada ce sve da resi ! Hleba i igara, makar trajalo dva dana ,gde ce uposlenici vlasti, sto primaju platu iz budzeta reci- Bilo je velicanstveno !
Sasa M.
17:29 // 1. 9. 2022.
Polako se uvodi priča da strana privatna firma preuzme iznošenje smeća.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.