Studenti iz Niša napravili aplikaciju za virtuelni tenis i dobili ponudu za posao
Da biste igrali tenis i slične igre ne morate da rezervišete termin na nekom od terena, dovoljno je da stavite naočare za virtuelnu realnost. Ovo je moguće zahvaljujući studentima niške Visoke tehničke škole strukovnih studija koji su osmislili virtuelni svet tenisa u kojem igrač ima mogućnost da izabere enterijer u kome želi da igra, kao i protivnika, a zatim uvežbava teniske udarce.
Aplikacija je namenjena HTC Vive Vr uređajima i sastoji se od nekoliko igara u kojma igrači treba da pošalju lopticu u neku metu korišćenjem teniskih udaraca.
Tim studenata VTŠ-a nagrađen je na nedavno održanom Forumu naprednih tehnologija za najbolje studentske projekte iz ove oblasti. Njihov profesor i koordinator laboratorije za razvijanje aplikacija u ovoj školi Slavimir Stošović kaže da su osim na razvijanju igre radili i na marketingu, brendiranju, promociji i pripremi projekta za plasiranje na tržište. Različite mete i enterijeri; foto: VTŠ Apps Team
Virtuelna realnost je tehnologija koja je naročito aktuelna poslednjih godina i omoguća ljudima da dožive ono što ne mogu možda u realnom svetu. Mi se u laboratoriji već desetak godina bavimo naprednim tehnologijama i ovo je samo još jedna od nagrada koju su studenti VTŠ-a, pre svega Apps tima osvojili - kaže profesor Stošović.
Kao najznačajniji rezultat i uspeh ovog projekta profesor Stošović navodi to što su studente nakon primljene nagrade predstavnici dve IT kompanije pozvali na razgovor za posao.
Naša ideja od samog starta bila je da mlade ne učimo samo tehnologijama već i preduzetništvu, odnosno da preuzmu stvari u svoje ruke. Poslodavci treba da traže njih zato što znaju tehnologije i razumeju tržišne potrebe. Nakon osvojene prve nagrade dvojica predstavnika različitih kompanija ponudili su studentima razgovor za posao. To je pokazatelj da radimo prave stvari i da poslodavci žele naše studente - kaže Stošović.
Tim škole nagrađen na Forumu naprednih tehnologija; foto: VTŠ Apps TeamOn još napominje da je važno da mladi budu motivisani i ohrabreni da i nakon završenih studija nastave da razvijaju svoje ideje, da ne čekaju na poslove već da sami sebi stvaraju poslovne prilike.
Inače, laboratorija za razvijanje aplikacija je u ovoj školi otvorena 2011. godine. Opremljena je savremenim uređajima, kako bi studenti mogli da razvijaju nova softverska rešenja. Do sada su student ove škole osmislili i razvili veliki broj aplikacija za smart televizore i mobilne telefone.
Ipak, ono što je najveći uspeh postojanja jedne ovakve laboratorije, ističe profesor Stošović, jeste to što mnogi student koji su bili deo tima VTŠ-a danas rade poslove u struci.
Veliki “odliv mozgova” iz Srbije, odnosno odlazak velikog broja mladih i obrazovanih ljudi, predstavlja jedan od najvećih problema u Srbiji.
Južne vesti će se u narednom periodu baviti temama koje otvaraju nove šanse za zapošljavanje mladih ljudi, kako bi se sprečio njihov odlazak iz zemlje. Start ap programi, programi podrške finansirani od strane EU, samo su neke od mogućnosti kako bi se mladi zadržali u Srbiji i kako bi im se pružili kvalitetni uslovi rada.
Komentari
Poslednji komentari
Pera
12:11 // 28. 11. 2018.
Pridružujem se iskrenim čestitkama!
Danijel
21:58 // 27. 11. 2018.
Iskrene cestitke realizatorima projekta!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.