Sukob štrajkača "Jumka" i obezbeđenja
Štrajk radnika Jumka, koji traje od 13. januara, umalo se danas nije pretvorio u ozbiljniji sukob radnika i obezbeđenja.
Naime, kada su došli ispred Upravne zgrade, radnici su zatekli obezbeđenje koje je navodno direktor angažovao kako bi sprečilo radnike da uđu u Upravnu zgradu. Radnici su na ulazu probili kordon i tada je nekoliko radnica lakše povređeno, a ulazna vrata su polomljena.
Ubrzo su u Jumko stigli i policija i hitna pomoć, a obezbeđenje je zadržalo radnike u holu fabrike. U međuvremenu, direktor Jumka Goran Đorđević je sedeo u portirnici odbijajući tada da komunicira sa novinarima.
Snežana Veličković iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata rekla je za Južne vesti da oni traže hitno rešavanje situacije u Jumku i dodala da je obezbeđenje sprečilo predstavnike sindikata da dođu do svojih prostorija .
Predstavnici drugog reprezentativnog sindikata u Jumku, Samostalnog sindikata, kažu da osim starih zahteva koji se svode na isplatu zaostalih zarada, radnici traže i hitnu smenu rukovodstva.
Na kraju, preko 600 štrajkača okupilo se u amfiteatru i postiglo dogovor da ukoliko do petka ne dođe do dogovora sa rukovodstvom i resornim ministarstvom, ponovo radikalizuju proteste.
Sa druge strane, direktor Goran Đorđević, koji se naknadno javio na telefon, kaže da je privatno obezbeđenje angažovano nakon svega što se događalo prošlog petka.
- U petak su mene i nekih desetak čoveka zatvorili u jednu prostoriju i protivpravno su nas lišili slobode i ograničili kretanje. Posle sedam-osam sati, uz intervenciju policije, napustili smo prostorije i zato smo angažovali privatno obezbeđenje, da bi sprečilo taj napad, to krivično delo. To što neko dođe u Upravnu zgradu i zarobi deset ljudi, to nije štrajk, već krivično delo i danas smo podneli prijavu tužilaštvu - kaže Đorđević.
Direktor dodaje da radnici štrajkuju, traže svoja prava i da je to legitimno. Pojašnjava da se štrajkuje u pogonu, puno radno vreme ili skraćeno i da se znaju pravila. Naglašava da prema njegovoj evidenciji od 1.000 zaposlenih, štrajkuje njih 200.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.