Tone višanja propadaju u Merošini
Hektari pod višnjom neobrani, otkup neorganizovan, cena višnje daleko ispod očekivanja proizvođača, veliki deo roda uništen gradom - u najkraćem je opis trenutne situacije u Merošini gde se gaji prvoklasna oblačinska višnja.
Od 40 dinara po kilogramu obrane višnje, koliko su pre samog starta berbe ponudili otkupljivači, sada je cena otkupa došla do 20 dinara, dok ima proizvođača koji nisu uopšte dobili ponudu. Zbog niske cene otkupa, kao i grada koji je umanjio kvalitet ploda, procenjuje se da će trećina, a možda čak i polovina ovogodišnjeg roda ostati na stablima.
Porodica Nikolić u selu Baličevac gaji višnju na jednom hektaru, a kako kažu, oko 8 tona višanja “čeka” berbu ili propast.
-Za 30 godina se nikad nije desilo nešto ovako. Da niko neće ni dinar da ponudi za otkup. Jurimo otkupljivače i hladnjače po internetu, zovemo, ali im se, kako kažu, ne isplati da dođu. Berači stoje, prvoklasna višnja čeka i polako propada - kaže Nada Nikolić.
Mnogi odustali od berbe zbog niske cene otkupa; Foto:www.agronews.rsOna ističe da je najveći problem što nema organizovanog otkupa i to što hladnjača u Merošini ne radi već godinama.
Predsednik Udruženja višnjara iz Merošine Hranislav Perić kaže da vlada “opšti haos” i da je otkupna cena “skinuta skroz, kako zbog grada, tako i zbog činjenice da zbog zrelosti višnja mora biti obrana u narednim danima”.
- Neki otkupljuju, drugi neće jer je slab kvalitet roda zbog grada, a kažu i da ima dovoljno višnje na tržištu pa je i njena cena niska. Sve smo probali i pokušali, bio nam je u poseti i državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, pokušali smo da se dogovorimo sa otkupljivačima, ali slaba vajda - kaže Perić.
Zbog niske cene otkupa, neki proizvođači će ostaviti višnje da, kako kažu, trule u drvetu. Ne mogu, objašnjavaju, sa otkupnom cenom od 20 do 25 dinara ni da pokriju troškove berbe, pošto berače treba da plate oko 15 dinara po obranom kilogramu.
Podsetimo, na teritoriji Merošine pod višnjom je oko 2.000 hektara, a ukupni prinos iznosi između 1.500 i 1.800 vagona.
Komentari
Poslednji komentari
Branislav Petrović
08:46 // 4. 7. 2014.
I mene nije briga zato što su vam višnje na stablima ili što je niska otkupna cena.Da li znate koliku ste štetu napravili pčelarima u vašem okruženju?Atomizerima ste sejali hemiju po jadnim pčelama.
posmatrac
01:07 // 4. 7. 2014.
Ljudi STRAJK!!!! Samo cujemo kako su proizvojaci malina nezadovoljni i bune se. A ostali gde su??? Na RTS-u niko ne prica o visnjama i ovom gorucem problemu!
Двери Ниша
11:28 // 4. 7. 2014.
Прави коментар!
Khal Drogo
21:43 // 3. 7. 2014.
Gde placaju beraca 15 din/kg da odem iz momenta sve da oberem sam?!? Cena za beraca kod nas u Knjazevcu je 12-13din/kg a to sto vi pisete su bajke.
Mr. M
20:53 // 4. 7. 2014.
Tako je. 12 dinara sa obrokom, 13 bez obroka, tako je u 95% slučaja.
valeria.nehez
20:26 // 5. 7. 2014.
kod nas se placalo na gajbe 150 din
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.