Do sada je deset gradova i opština na jugu Srbije usvojilo budžete za 2022. godinu, a najveći su oni u Nišu i Leskovcu, dok su najmanji u Svrljigu i Beloj Palanci. Tokom ove nedelje, kako je najavljeno, to će učiniti i ostale lokalne samouprave, a nadležni planiraju najveća ulaganja u zaštitu životne sredine, kao i izgradnju i rekonstrukciju saobraćajnica, a najviše novca uglavnom će otići na plate u javnom sektoru. U Surdulici je budžet usvojen bez javne rasprave, skriven od javnosti.
Javne rasprave otvorene su u novembru i decembru, a građani su predloge, sugestije i mišljenja mogli da šalju na mejl adrese gradova i opština.
Ne i stanovnici Surdulice, gde je budžet za 2022. godinu od 1,1 milijardu dinara, usvojen bez javne rasprave, a na opštinskom sajtu nije objavljen nacrt, preko koga bi se građani informisali na šta će se trošiti njihov novac.
Ipak, nadležni su se pohvalili da je Surdulica među prvim opštinama u Srbiji koja je usvojila budžet, kao i da je on fokusiran na sport, kulturu, obrazovanje, zdravstvo, životnu sredinu, saobraćajnice i projekte poput Gradske pijace i zatvorenog bazena.
U Nišu je bilo javne rasprave o budžetu, koji iznosi oko 11,8 milijardi, a građani su imali primedbe na ulaganje u akva-park, koji je gradonačelnica Dragana Sotirovski izdvojila kao jednu od najvažnijih stvari koju će grad dobiti u 2022. godini.
Za akva-park biće opredeljeno 960 miliona dinara, što je skoro dva puta manje novca od onog koji je namenjen platama u javnom sektoru, a koji će u 2022. biti uvećan za skoro 500 miliona u odnosu na sumu opredeljenu za ovu godinu. Uočljivo je umanjenje u delu koji se odnosi na sport, a više para će ići za ekologiju i zaštitu životne sredine.
Leskovački budžet za 2022. iznosi 5,06 milijardi dinara, a gradonačelnik Goran Cvetanović rekao je da će za više novca biti opredeljeno za kulturu, kao i da se rade putevi ka Lebanu i Vučju, a među kapitalnim investicijama su nastavak gradnje stadiona i rekonstrukcija Bolnice.
Najviše novca iz leskovačkog budžeta otiće će na korišćenje roba i usluga, oko 1,6 milijardi dinara, dok se za plate zaposlenih planira 1,2 milijarde.
U Vranju je usvojen budžet u iznosu od oko 3,07 milijardi dinara, a gradski većnik Bojan Kostić kazao je da je za komunalni program predviđeno 555 miliona i da će dosta novca biti uloženo u zaštitu životne sredine.
Najviše novca iz budžeta Pirota, koji iznosi 1,92 milijarde, biće potrošeno na korišćenje roba i usluga (oko 30%), na rashode za zaposlene (27%) i subvencije (6%).
Najveća investicija koja će se finansirati iz pirotskog budžeta je nastavak radova na otvorenom bazenu, za šta je izdvojeno oko milion evra.
Usvojen je i budžet vredan 1,5 milijardi u Aleksincu, a najviše novca namenjeno je organizaciji saobraćaja i saobraćajne infrastrukture, opštim uslugama lokalne samouprave i predškolskom vaspitanju.
U Kuršumlji je iznos budžeta za narednu godinu 810 miliona, a javna rasprava održana je elektronskim putem zbog epidemiološke situacije. Nadležni su kao najvažnije investicije u toj opštini naveli izgradnju vodovodne mreže u Prolom Banji, Pljakovu i Baćoglavi i nekoliko gradskih ulica.
Belopalanački odbornici takođe su usvojili odluku o budžetu i on će iznositi nešto preko 676 miliona, a neki od obećanih kapitalnih projekata isti su kao i 2021. godine, ali i godinu dana ranije – rekonstrukcija vodovodne mreže, Doma zdravlja i vodozahvata na Vrelu.
Među opštinama na jugu koje su do sada usvojile budžet on je najmanji u Svrljigu – 570 miliona, od čega će najviše biti potrošeno za opšte usluge lokalne samouprave i rashode za zaposlene, a zatim za socijalnu i dečiju zaštitu, komunalne delatnosti i poljoprivredu.
U planu je da ove nedelje budžet usvoji još jedini grad na jugu – Prokuplje, ali i druge manje opštine.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Nakotila se ogromna vojska lenština, parazita i poltrona koje ćemo uskoro izdržavati iz kredita a vraćaće ih naši unuci.April je blizu, pamet u glavu!
Koliko narodnih para koje gradska vlast u Nišu ne objavljuje će otići na krkanje u kafanu i na benzin u službena kola koja se koriste u privatne svrhe?. To objavite da vidi narod koje su to ogromne sume!
KAKVE GLASAČE UVLAKAČE IMA SURDULICA, BILO KAKAV BUDŽET JE ZA NJIH ZLATAN. SURDULICA, ŽIVI U SREDNJEM VEKU, NEMA NIKAKAVE MEDIJE NI PISANE NI RADIO-TV. VEĆINI JE LEPO I NE ŽALE SE DECENIJAMA. Pametni mladi napuštaju Surdulicu prčvaru svake godine u talasima, ostaju mamini sinovi da rade za po četrdesetak hiljada do penzija i uzivaju u svojoj izmaglici. TUŽNO!
Novi sad ima budzet 36 milijarde. Malo je 400 slovnih karaktera da vam objasnim zasto su dinkiceve motaonice kablova za uposljavanje tupe radne snage najvece zlo koje je snaslo nas grad.
Svrljig se pretvorio u cekaonicu za smrt. Mladih skoro i da nema. A opstinski novac se trosi na vladajucu koaliciju nemilosrdno
Nisi bil u Babusnicu…odovam i smrt bega.
Posao treba zavrsiti pre 3. aprila!
„Ja verujem precedniku“ … ali ne mogu da vam delim džabe paradajz … flaširao sam ga!
A i kad razmislim… svi su dobili što su tražili !