Umesto plata, još jedna socijalna pomoć za radnike propalih niških firmi

autor: V.M.
800x600 490x370 490x370 radnici gradska kuca
Radnici nezadovoljni jednokratnom pomoći; Foto: arhiva JV

I ove godine radnici bivših društvenih firmi iz Niša dobijaju samo socijalnu pomoć, a najavljenog rešenja o isplati zarada koje im država duguje već godinama, i dalje nema. 

Iako je bilo najavljeno da će do kraja godine početi isplata radnika kojima država duguje plate, oni ponovo dobijaju jednokratnu pomoć koja ovog puta iznosi 21.300 dinara, kolika je i minimalna plata u Srbiji. 

U saopštenju Grada stoji da je “na ovaj način ispoštovano obećanje premijera Srbije Aleksandra Vučića da će se do početka Nove godine početi sa isplatom zaostalih dugovanja prema radnicima” kao i da je ovo “veliki iskorak jer u prethodnim godinama radnicima koji dolaze na proteste svakog petka od 2009. godine niko nije dao rok za početak isplate”.

Ipak, gradski većnik Mihajlo Zdravković kaže da i dalje nije pronađeno rešenje za dugogodišnji problem radnika u Nišu i da socijalna pomoć nije deo zarada koje im duguju. 

Novac će biti isplaćen iz budžeta Grada, uz pomoć Republike, kao i prošli put – kazao je Zdravković. 

Isplata je počela na šalterima Poštanskih štedionica, a oni koji još nisu podneli dokumentaciju Centru za socijalni rad mogu to da učine do 6. januara pa će novac moći da preuzmu posle praznika, od 9. januara. 

Podsetimo da su radnici dobili jednokratnu pomoć od 10.000 dinara u aprilu, a radna grupa iz ministarstava rada, finansija i privrede bila je u Nišu krajem oktobra, kada su počeli da prave nove spiskove neisplaćenih radnika. 


„Minimalcem država kupuje vreme“

Radnici propalih firmi nisu zadovoljni minimalcem koji će im biti isplaćen pred praznike, već traže svoje plate za koje se godinama bore.

320x0 Radisa Spasic
„Jednokratna pomoć je kupovina vremena“ Foto: arhiva JV

Ovo je kupovina vremena. Da se Niš smiri, jer mi jedini se okupljamo i da se ostali ne organizuju. Mi tražimo zarade, a ne pomoć – kaže Radiša Spasić, jedan od radnika. 

Prema rečima Žarka Đorđevića, jednog od radnika koji čekaju novac, u Nišu ima 69 preduzeća i 4.300 radnika kojima država duguje. 

Pojedinima dugovanja dosežu i do nekoliko miliona dinara, a Zoran Nešić bivši radnik MIN-a prošle zime je danima štrajkovao glađu zahtevajući da mu država isplati oko 6,5 miliona duga, koliko je iznosio u tom trenutku.

Autor:
V.M.

Slični tekstovi

Komentari

9
  1. Dobićete još jedan minimalac prvog aprila 2017-te godine, tamo negde pred predsedničke i parlamentarne izbore. Malo li je ?!

  2. “veliki iskorak jer u prethodnim godinama radnicima koji dolaze na proteste svakog petka od 2009. godine niko nije dao rok za početak isplate”.

  3. To nisu propale firme. To su namerno unistene firme. Deo odlicno izvedene privatizacione pljacke od koje su malobrojni profitirali.

  4. Pa ni sad ne postoji rok za početak isplate, ovo je samo socijalna pomoć, za koju radnici potpisuju da su u obavezi da je vrate kad i ako im jednog dana budu isplaćene zarade. Veliki minus za gradonačelnika SNS-a iz Niša, da SNS-a, a ne Niša i Nišlija, jer lik samo koristi priliku da drži političke govore i da se ulaguje svom vrhovnom vođi! Žalosno kako ljudi žive u ovom gradu i ko im vodi grad !

  5. Kad bi od 4300 dusa ,izaslo na protest 13,kad bi se protest uozbiljio i krenulo se ka Beogradu,druga bi pesma bila!Ovako,njih 50tak redovno izlazi,ova ostala,ogromna,vecina sedi kuci i ceka da im manjina zavrsi posao.

  6. Ће ви да Пинокио по пет иљаде пред избори, ви ће си га гласате, и – сви задовољни!

  7. Kakva sarada gospode boze. Ne znam uopste da li im iko vise ista veruje? Nema vecih manipulatora od niskih politicara!

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.