Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

14:36, 12. 3. 2018.

| Ekonomija

Više od 160 osuđenika niškog zatvora postalo “diplomirani zanatlija”

Autor:V. MilićIzvor:Južne vesti
Sertifikat zatvor
Osuđenici bili najzainteresovaniji da prođu obuku za krojača, a imali su opcije da biraju jedno od 16 zanata; Foto: JV/V. Milić

Budući tapetari, auto-lakireri, kuvari, pekari, štampari, keramičari, vodoinstalateri, fasaderi, moleri, krojači i druge zanatlije mogli bi da budu ljudi koji su odslužili zatvorske kazne u niškom KPZ-u. Njih 164 prošlo je obuke i dobilo diplome Narodnih univerziteta iz Niša i Vranja, kao i Tehničke škole Valjevo.

Jedan od osuđenika, koji je ranije imao završenu ekonomsku školu, po izlasku iz zatvora mogao bi da počne da se bavi zavarivanjem. Kaže da je u zatvoru stekao odličnu osnovu za ovaj zanat, te da bi sa još malo prakse mogao uspešno da se bavi argonskim zavarivanjem. Osuđenici KPZ 72% zatvorenika je radno angažovano i prima platu u KPZ-u; Foto: JV/V. Milić

Pored svoje osnovne kvalifikacije imam mogućnost da se bavim varenjem, a na tržištu rada je manjak radne snage za ovaj posao. Otvaraju mi se neke nove mogućnosti dolaženja do posla, samim tim i do solidnog života i zarade - kazao je jedan od osuđenika.

Preko projekta koji sprovodi nemački Help, zatvorenici su mogli da prođu obuke i za elektro-instalatere, stolare, CNC operatere, metalo-strugare, argonsko, CO2 i elektro-lučno zavarivanje.

Nakon kazne planiram da se bavim ovim poslom i otvorim svoju privatnu štampariju, kako bih mogao da zarađujem za život i za svoju porodicu - kazao je osuđenik koji je prošao obuku za ofset i sito štampu.

Ovo je, dodaje, treća obuka koju je prošao u zatvoru, pored onih za vulkanizera i stolara.


"Obuke za tražena zanimanja smanjuju procenat povratnika"

Zatvor KPZ "Help" ulaže u projekte obuke i u opremanje radionica u niškom zatvoru; Foto: JV/V. Milić V. d. upravnika zatvora Dejan Panić kaže da niški Kazneno-popravni zavod učestvuje u ovakvim projektima, koje finansira Help, zbog toga što osuđenici imaju veće šanse da se zaposle i samim tim se smanjuje mogućnost da se vrate kriminalu.

Za obuke se, objašnjava Panić, raspisuje konkurs, a gotovo svi prijavljeni osuđenici su dobili sertifikat za jedno od 16 zanimanja.

Imali smo niz slučajeva da su se osuđenici zaposlili po izlasku iz zatvora. Sertifikati su međunarodno priznati, a nigde na njima ne piše da su stečeni u KPZ-u u Nišu, već u školama gde su završili obuku i jedna od prvih prepreka kod budućeg poslodavca je prevaziđena i mnogi od njih imaju i prvi put priliku da pošteno zarađuju - objašnjava Panić.

Inače, trenutno je u KPZ-u oko 1.600 osuđenika, a prema rečima upravnika, više od 70 % njih je upošljeno u zatvorskim radionicama. Panić posebno ističe proizvodnju konfekcije i metalski sektor KPZ-a.

Podsetimo, tekstilni pogon je u niškom zatvoru otvoren oktobra 2016. godine.

Trenutno su 62 % osuđenika povratnici, a obuke za poslove koji su traženi na tržištu rada trebalo bi da smanji procenat za 10 do 15 % - rakao je Panić.

Help je, kako su kazali, pomogao i opremanje radionica. Takođe su organizovali i motivacione radionice za one koji treba da izađu na slobodu. Program resocijalizacije osuđenika su, dodaju, započeli 2014. godine.

U saradnji sa Upravom za izvršenje krivičnih sankcija, Help je, kako navode, u prethodnom periodu samo u KPZ-u u Nišu kroz tri projektna ciklusa donirao opremu za vez, lasersko graviranje, CNC, štamparsku i opremu za plastifikaciju za pogone i radionice u okviru zatvora, ukupne vrednosti više od 100.000 evra, uz sufinansiranje Uprave, dok je vrednost obuka skoro 40.000 evra.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Dejan Dimitrijević

    22:42 // 12. 3. 2018.

    Keramičari, tapetari, vodoinstalateri... odakle li mi ovo zvuči poznato? Kad bih se setio, možda bih znao ko će te ljude uskoro unajmiti za rad na odgovornim mestima.

  • Ešerihije Kolić

    16:08 // 12. 3. 2018.

    Bravo! A posle odsluženja kazne svi na Univerzitet u Nišu, za nostrifikaciju diploma.

  • Program resocijalizacije osuđenika

    15:58 // 12. 3. 2018.

    Program resocijalizacije osuđenika su, dodaju, započeli 2014. godine....
    Bilo bi korektno da se pomene da je sve pokrenuto dolaskom bivseg upravnika A.Grbovica. Panic je samo nastavio u istom stilu.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Lišće da podnese ostavku zato što je zapušilo slivnike.

Miško čitalac

Tekst: Kiša stvorila reke na niškim ulicama, iz Vodovoda kažu da je lišće zapušilo slivnike

Pronađite nas na: