Višnjari pred berbu nezadovoljni početnom otkupnom cenom
Pred sam početak berbe oblačinske višnje, najrasprostranjenije i najpoznatije ratarske kulture u prokupačkim selima, voćari su nezadovoljni početnom cenom od 50 dinara koju najavljuju otkupljivači i kažu da ona ne može da podmiri ni najosnovnije troškove proizvodnje. Iako niska, ne zna se hoće li cena tokom berbe rasti ili padati, a voćari i otkupljivači kažu da to zavisi od tržišta, odnosno od ponude i potražnje.
Iako je ovogodišnji rod oblačinske višnje mnogo kvalitetniji i, po oceni poljoprivrednih stručnjaka, mnogo bolji u odnosu na prošlu godinu, voćari smatraju da će i ove godine otkupljivači zaraditi na njihovom znoju, jer tvrde da tržište nije uređeno i dozvoljava monopolistima da ucenjuju proizvođače, a država ništa ne radi da ih zaštiti.
Zato proizvođači ne isključuju mogućnost i blokade saobraćajnica, ako, kažu, monopolisti u vidu otkupljivača ponude ili smanje cenu tokom berbe.
Ne bi me začudilo da se ponovi prošla godina kada smo sa 50, spali na 25 dinara za kilogram višnje. To je nedovoljno da podmiri i najosnovnije troškove proizvodnje, a ako se uzme u obzir da se godinama urušava selo i poljoprivredna proizvodnja, onda ne znam koga čudi što su sela sve praznija, a mladi odlaze iz ovih sredina – kaže poljoprivrednik iz Stare Božurne Siniša Stanković.
On pojašnjava da je veliki problem naći berače koji svoje usluge naplaćuju po, kako tvrdi, "paprenim cenama“, pa su prošle godine za kilogram ubrane višnje tražili 15 do 20 dinara, što je bilo više od pola cene koju oni dobijaju prilikom prodaje. Naglašava da je realno da ove godine cena bude 80 do 100 dinara.
Samo proizvođače niko ne štiti. Čak su i berači zaštićeni, pa im se, kako čujemo, mora uplatiti i zdravstveno osiguranje dok su angažovani, što će dodatno povećati naše rashode. Kako će sve to funkcionisati, niko u selu do danas ne zna, ali kad se sve stavi na papir i podvuče crta, mi ćemo i ove godine biti na gubitku, jer je u međuvremenu sve poskupelo, od đubriva, preparata za prskanje, do goriva – dodaje Stanković.
I pored više pokušaja kod nekoliko otkupljivača da daju komentar na cenu i eventualno odgovore hoće li ona biti povećana ili smanjena tokom berbe, niko nije želeo da komentariše, bar ne javno, ističući da cenu određuje tržište, a ne oni.
Inače, višnja je, uz šljivu, najzastupljenija kultura na teritoriji Prokuplja i zasađena je na površini od oko 2. 000 hektara.
Komentari
Poslednji komentari
odumiranje sela
09:49 // 22. 6. 2019.
Samo tako nastavite i biće sve gore i gore. Za berače doprinosi 306,00 dinara i plus za berbu po kg. o otkupljivačima da ne pričam, mesečna tezga na pijaci 10.500,00 dinara.Ko poljoprivrednika za bilo šta pita i ne primećiju ga ali kad nestane hrane,odumreće i gradovi GOSPODO.
Stojan
20:55 // 20. 6. 2019.
Opština, odnosno novoizabrana opštinska garnitura, mora pod HITNO stupiti u vezu s Nišavskim okrugom, ministrom Nedovićem, Predsednikom Vučićem, i ukazati na divljanje otkupljivača. Nema druge. Zadatak nad svim zadacima. Jeste, kasni se, ali ako se SVI angažuju, rezultat neće izostati.
Dragana
11:35 // 21. 6. 2019.
Ovo je posao za ministra Stefanovica i sluzbu za borbu protiv organizovanog kriminala.
MIlan
10:48 // 20. 6. 2019.
Nema potrebe da se seču višnje zbog cene pređite na ORGANSKO. Ali nema više prskanja ko zna kakvim pesticidima i insekticidima i eto potražnje.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.