
Tradicionalnim kamenom temeljcem danas je počela izgradnja stanova za snage bezbednosti u Nišu i Vranju u godini u kojoj je budžet za vojsku i policiju skoro dupliran. Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović kaže da Srbiji trebaju javne investicije koji bi podstakle privredni rast, a da to ne donose vojska i policija. Ipak, novinar Miša Brkić tumači da je predsednik Vučić opsednut snagama sile.
Pavle Petrović, prvi čovek državnog tela koje godinama dijagnostikuje ekonomske boljke Srbije, na predavanju u Nišu “Javne investicije i privredni rast” navodi da Srbija stagnira za zemljama centralne i istočne Evrope jer ima nedovoljan privredni rast, iako to vlast često drugačije predstavlja.
Za veći rast, kaže Petrović, potrebne su i veće javne investicije. Budžetska 2019. godina još jedna je propuštena šansa da se to ispravi.
Postojao je odgovarajući prostor u budžetu da se investicije stvarno i povećaju uz očuvanje fiskalne stabilnosti i niskog deficita – analizira Petrović.
Ipak, povećalo se izdvajanje u opremu vojske i policije sa 0,6% na 0,9% BDP, dok centralna Evropa izdvaja samo 0,3.
Privredni rast se stimuliše preko javnih investicija u infrastrukturu, zaštitu čovekove sredine, ali i u obrazovanje, zdravstvo, ali tu se efekti vide na duži rok – 4 do 5 godina, jer je to ulaganje u ljudski kapital, on dolazi kasnije – kaže Petrović.
Zato je srpski privredni rast 3-3,5%, a centralne Evrope 4%.
Naravno, Vlada daje društveni izbor, hoćemo li u puteve ili tenkove, ali struka je tu da pokaže posledice toga – navodi Petrović.
Dobrica Ćosić je nekada savetovao Vojislavu Koštunici da uzme vojsku i policiju, kaže novinar Miša Brkić, a da ekonomiju prepusti Zoranu Đinđiću. Da se u percepciji vlasti ništa nije promenilo, tumači Brkić, pokazuje i ova gradnja stanova najpre za snage bezbednosti, ali i veća budžetska izdvajanja za “silu” nauštrb drugih delova društva.
To je ta opsednutost srpskih političara delovima vlasti koji se odnose na moć i na silu. Umesto da idemo ka demokratskoj državi i državi kao servisu građana, mi jačamo sektore da bismo pretili građanima i da bismo pretili susedima – kaže Brkić.
Ipak, Brkić “razume” zašto vlast voli da ima zadovoljne vojnike i policajce.
Nikad nije loše imati vojsku i policiju uz sebe. Međutim, ja koliko vidim, u vojsci zadovoljstva nema previše – navodi Brkić.
Novinar Brkić podseća na trenutnu bitku vlasti i opozicije u Venecueli za podršku vojske, pa navodi da “diktatori nikad nisu sigurni kad će vojska da im okrene leđa”. Za njega je moguće da kao u režimu Slobodana Miloševića, vojska bude korišćena i kao “sredstvo protiv onih koji protestuju”.
A za gradnju stanova na jugu Srbije, Brkić se pita zar Srbija nema domaće građevince koji mogu to da grade, već je posao dat turskoj firmi.
Podsetimo, danas je počela gradnja stanova za snage bezbednosti u Nišu i Vranju.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sad dobijaju sinovi i unuci pemzijonisanih snaga bezbednosti.Svaka generacija dobija stan za dzabe ilu upola cene na kredit.Ostali moraju van zemlje.
Zašto starešine VS sleduje stan po nekom pravilniku iz stare YU koji se nije ukinuo do danas? Ni jedno ministarstvo ne deli stanove osim VS koji i dalje rade po komunističkim pravilnicima ex YU.
Pojedini, a tu je i vođa sekte, nisu ništa naučili iz istorije, a to je da ni jedna vlast nije sačuvana na silu. Strašno je to što vidimo svakog dana da vlast ulupava pare na poklone, krševe od aviona, mesto da ulaže u nauku, zdravstvo i slično. Ako ovako nastave neće im trebati ni policija ni vojska, jer neće imati od koga da ih brane s obzirom da će svi radno sposobni otići u inostranstvo.
Ulaganje u vojsku i domacu vojnu industriju nije štetno ali kao što je receno na predavanju znatno utice na spori rast BDP-a. Isto važi i za bivsu SFRJ. 60-tih godina izgradnja strateskih vojnih objekata (npr. aerodrom Željava) kostala je državu oko 90 milijardi US dolara. Procene kažu da bi, bez takvih vojnih ulaganja, Jugoslavija već oko 1970. godine imala standard Austrije.
pa vidis sa sno najslabiji u regionu kako da ss ne ulaze.
Pa kad nam finansije vodi ekonomski mag Mali!
Zašto još VS deli stanove za dž od para građana? Kada će da se ukine taj komunistički akt po kome starešine VS sleduju stanovi?
nemas ti pojma i ne sleduje za dz.vec po nizoj ceni i kad bih svi radili u svom gradu pa da ne sleduje pogledaj samo vojna lica u penziji koliko ih je
bez stanova i zive kao najveci bednici zasto vam je toliko krivo radi i ti u vojsci pa imaj stan za dz.sramota.
Prvo ,gradnja stanova jeste javna investicija ,drugo Misa Brkic je poznati filantrop i patriota, da ima savesti cutao bi, trece bez ulaganja u vojsku mozemo doci u situaciju da nam neko rusi tu teskom mukom izgradjenu infrastrukturu, ko ne hrani svoju vojsku hranice tudju.
Građani treba da znaju da ovde
,, niko nikom ne daje ništa“ već da će starešine i vojske i policije to otplaćivati narednih 30 godina.
Главни разлог – Кад дође стани-пани (а доћи ће ускоро) бедници напРдњаци се уздају у то да ће их војска и полиција штитити!
„Znaju ljudi šta treba narodu“, TB i ŠD su uništavali (topili tenkove, naoružanje… u Smederevu), a usput nisu ni ulagali u zdravstvo, železnicu obrazovanje…. To nigde ne spominjete. Najviše se bune oni koji su izgubili ili polako gube stečene privilegije posle 5. Oktobra.
I vi ste teret javnih rashoda, sa pola miliona plate.