Za rekonstrukciju zgrade za Rome u Prokuplju 107.000 evra od Japana i Nemačke
U Prokuplju je otvoren romski Centar za migracije koji će povratnicima iz zapadne Evrope, pre svega romske nacionalnosti, omogućiti druženje i sve druge prosvetne i kulturne aktivnosti. Sredstva od 107.000 evra uložile su Vlada Nemačke, putem Društva za međunarodnu saradnju i Vlada Japana.
Prema rečima Milana Aranđelovića, gradonačelnika Prokuplja, radi se o zgradi Centra za edukaciju koju koriste Romi već godinama, a sredstva će biti uložena u dodatnu opremu i renoviranje zgrade. Predstavnici Japana i Nemačke u Prokuplju uručili donaciju; Foto: Lj. M.
Romi su naša braća i mi ćemo se i u narednom periodu truditi da što više doprinesemo unapređenju njihovog života, ulažući u njihov standard i objekte od životne važnost - istakao je gradonačelnik Aranđelović.
On je podsetio da u Prokuplju živi 4.100 Roma, što čini 10% stanovništva, te da će ulaganje u ovaj objekat biti od velikog značaja za reintegraciju Roma koji dolaze iz inostranstva u procesu readmisije.
Govoreći o samom projektu, ambasador Japana u Beogradu Takahiko Kacumata je rekao da su za realizaciju projekta imali veliku podršku Vlade Nemačke. Predstavnici i donatori tokom uručenja donacije; Foto: Lj. M.
Ovaj projekat je rezultat sporazuma koji je postignut između Nemačke i Japana na Samitu 2019. godine, kao težnja obe zemlje ka stabilizaciji situacije na Balkanu, uključujući i Republiku Srbiju - rekao je Kacumata.
On je kazao da je u Centar Vlada Japana uložila polovinu sredstava, odnosno 50.000 evra i naglasio da je od 1999. godine Vlada Japana u Srbiji podržala 247 projekta, uglavnom u oblasti zdravstva i obrazovanja u svim lokalnim zajednicama, a da je ovaj projekat peto ulaganje Japana u Prokuplje.
Oko 80% Srba želi da se nastani u Nemačkoj
Prema podacima nadležnih službi, oko 80% svih ljudi koji napuste Srbiju želi da se nastani u Nemačkoj, a 56% od ukupnog broja povratnika u Srbiju iz inostranstva čine Romi.
Zato je, kažu, ovaj projekat važan za sve građane Srbije koji se iz Nemačke vraćaju i pokušavaju da se ponovo integrišu u Srbiji, a naročito se to odnosi na one iz siromašnih i malih sredina, kao sto su mesta u Topličkom okrugu. Kuće za romske porodice u Prokuplju, useljene 2020. godine; Foto: Lj. M.
Od 80 % tražilaca azila, 60% se vrati u svoje zemlje, ali to onda predstavlja niz problema za lokalne zajednice, pa je tu potrebna pomoć organizacija kao što su ministarstva za ljudska i manjinska prava i socijalu. Naša Vlada je uložila više od 150 miliona evra širom sveta kako bi pomogla radnicima povratnicima iz Nemačke u njihove zemlje. U Srbiji je na taj način je pomognuto 135.000 ljudi, da nađu novo zaposlenje ili da nađu neko drugo ekonomsko dugoročno rešenje - rekao je Kristijan Šiling, šef Razvojnog odeljenja Ambasade Nemačke u Srbiji.
Inače, prema evidenciji Službe za zapošljavanje u Prokuplju, trenutno se nalazi 677 nezaposlenih Roma, njih 237 prošle godine dobilo posao kroz aktivne mere zapošljavanja, a od početka ove godine zaposleno je njih 155.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.