Zabrana rada nedeljom - prava radnika između interesa potrošača i privatnika
Na predlog da se zabrani rad nedeljom, radnici kažu da bi im to značilo najviše zbog zdravlja i porodice, što je bilo obrazloženje i predlagača - Sindikata Sloga. Iz Udruženja poslodavaca izričito su protiv, uz geslo - ko radi, Bog ne brani.
Plata se obračunava samo za radne dane, iako su i vikendi radni, iskustva su nekih od srpskih trgovaca. O tome svedoči radnica sa juga Srbije koja kaže da ima samo 2 slobodna dana mesečno i da za radne vikende nije plaćena, smene su od po 8 sati, gde druga traje do kasno uveče. Tu gde ona radi, rade samo žene i svi poslovi su njihovi, ne samo posao prodavca.
Značilo bi mi da se konačno zabrani rad nedeljom, pre svega zbog zdravlja, jer zbog posla nemamo vremena da vodimo računa o tome. To bi značilo i više vremena za porodicu, kojoj sada jedva da možemo da se posvetimo. Slobodno vreme je nešto što je neophodno za normalan život, a sada ga imamo samo dva puta u toku meseca, što uglavnom ni ne osetimo - kaže radnica.
Neke radnje svim danima imaju isto radno vreme; foto: J. A.Opcija žalbi poslodavcu, kaže, ne rešava problem, jer uglavnom dobiju odgovor - kome se ne sviđa nek da otkaz, ima ko hoće da radi.
Ako se žalimo poslodavcu, uglavnom je izgovor da će prodavnica da propadne za taj jedan dan i da damo otkaz ako nam se ne sviđa. Uglavnom su žene te koje rade pod ovakvim uslovima, što pored svog posla oko kuće dodatno otežava naš svakodnevni život - navodi radnica.
Ona je zahtevala da se njeno ime ne objavljuje. Nezadovoljna koliko radi, ali zadovoljna da uopšte i ima posao, pa želi da ga zadrži.
Drugi niški radnici u trgovini uglavnom odbijaju da se javno izjasne o ovakvom predlogu. Odmahuju rukom, sležu ramenima, ozbiljnim tonom saopštavaju novinaru - da nisu zainteresovani i da i zidovi u radnjama imaju uši.
Ovde se sve čuje - jedan je od komentara radnice u trgovini.
Dok radnici, uglavnom, ćute, u njihovo ime Udruženi sindikati Srbije “Sloga” predložili su da se zabrani rad velikih trgovinskih centara i šoping molova u Srbiji nedeljom, uz napomenu da je položaj radnika i očuvanja porodice lošiji i gori nego ikad.
Smatramo da bi država trebala zakonom da propiše radno vreme slično onom u Grčkoj, koje bi se završavalo subotom popodne i trajalo do ponedeljka ujutro, prvog radnog dana sedmice - navode iz Sloge.
Poslodavci kažu - ko radi, Bog ne brani
Predsednik Udruženja privrednika i zanatlija Niša Goran Popadić kaže da ima negativan stav povodom ove inicijative.
Kome se radi, neka radi. Ako hoće radniku da plati prekovremeni rad ili rad nedeljom i ako hoće radnik da pristane na to, što ne bi radili ljudi. Vidite i sami da nismo u izobilju i da nam je teško svima kao privrednicima, preduzetnicima i zanatlijama. Nekom je šansa i nedeljom da zaradi - kaže Popadić.
Zaključuje, kako kaže, narodskim stavom - ko radi, Bog ne brani.
Nemoj da se krade, inače ko radi Bog ne brani. Ko hoće i kome je plaćeno da radi i prekovremeno i nedeljom, što ne bi radio. Bolje da radi ovde nego da ide u Sloveniju, Hrvatsku ili po belom svetu - naglašava Popadić.
Sindikat traži kompromis između prava radnika i potrošača
U vreme socijalističke Jugoslavije nije se radilo nedeljom, ali su postojale dežurne radnje.
Sličan model predlaže i predsednik Ujedinjenih granskih sindikata Nezavisnost Zoran Stojiljković kako bi se izašlo u susret radnicima, ali i da ne budu oštećeni građani, odnosno potrošači.
Veliki broj građana radi i subotom, pa im je ostala samo nedelja za kupovinu. Treba da se nađe neki kompromis. Da se principijelno ograniči rad nedeljom, ali da se tom mrežom takozvanih dežurnih radnji i samoposluga, omogući da ljudi ostanu i sa nekom uslugom - kaže Stojiljković.
Nejasno je i ko bi određivao ko sme da radi nedeljom u vremenu tržišnog kapitalizma.
Argument poslodavaca je profit, a argument radnika ukoliko su plaćeni za rad nedeljom - veća plata na ovu bedu, kako aktuelni trenutak naziva Stojiljković.
U privatnim lancima to će ići malo teže - napominje Stojiljković.
Na pitanje zašto radnici ćute Stojiljković kaže da je odgovor samo jedan - zbog velikog pritiska i straha od gubitka posla.
Iz sindikata Sloga navode da ukoliko država ne bude imala sluha za hitno rešavanje ovog problema, sledi - totalno uništanje porodice kao institucije i sve veća ekonomska zavisnost od “milosti krupnog kapitala”.
U Crnoj Gori i delu Evrope ovakva nedeljna zabrana postoji.
Komentari
Poslednji komentari
vinka kneyevic
17:36 // 25. 1. 2020.
mene cudi sto nisu I gori radnici samo cute I trpe kao da su bey nogu I ruku e da su sloyni pa da svi kayu necemo da radimo morali bi da postuju prava radnika
Ljiljana stoiljkovic
22:18 // 23. 11. 2019.
.pa terebas zakonom zabraniti rad nedelje ko ima potrudicu shvatice
milan
00:04 // 20. 11. 2019.
Ko nije radio u trgovini, taj nezna šta je robija !.
Zakon o radu je očerupan, a radnička prava su svedena na minimum.
Zakon više štiti poslodavca, nego radnika. Mladi masovno odlaze iz zemlje.
Vlada tvrdi da je smanjen broj nezaposlenih, a na radnjama je sve više natpisa da se traže radnici !. Neće ni radnici više da trpe maltretiranje za male pare !.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.