Zavod za zaštitu spomenika kupuje opremu za skeniranje arheoloških materijala
Uređaj sa dve 3D kamere i laserima, namenjen digitalnoj izradi crteža profila i rekonstrukciji arheoloških nalaza, Zavod za zaštitu spomenika kulture u Nišu nabaviće za 1,3 miliona dinara. Oprema će omogućiti precizno dokumentovanje keramičkih i kamenih artefakata, uz obuku korišćenja softvera za obradu podataka.
Pored laserskog 3D skenera, Zavod nabavlja i odgovarajući softver sa doživotnim ažuriranjem, prilagođen za dokumentovanje i izradu tehničke dokumentacije. Maksimalne dimenzije uzorka koje uređaj može da obrađuje nisu ograničene, a montaža će biti izvedena na specijalizovanom stolu.
Maksimalna veličina uzorka: neograničena, stakleno postolje: kvarc. Dimenzije staklenog postolja: minimum 250x250x6 mm. Mehanizam za montiranje: Montiranje na sto. Temperaturni operativni opseg: 0 - 45 °C. Komunikacioni interfejs: minimum USB 3.0. Napajanje: minimum USB 3.0, ne zahteva poseban strujni adapter. Softver: namenjen izradi crteža arheološke keramike i artefakata (neprozornih). Fajl format crteža: SVG, PDF, DXF, PNG, TIFF, JPG. Izvozni formati baze podataka: PostgreSQL, SHP, Excel, CSV. Pakovanje: kofer dimenzija do 50 x 40 x 14 cm - neke su od traženih specifikacija.
Nabavka obuhvata i obuku zaposlenih u Zavodu, koja će trajati najmanje 16 sati. Teorijski i praktični deo obuke odvijaće se u prostorijama Zavoda, a stručnjaci će biti edukovani za rad sa laserskim 3D skenerom i softverom, u skladu sa pravilnikom Ministarstva kulture o dokumentovanju arheoloških istraživanja.
Obuka obuhvata sve aspekte rada 3D skenera za pokretne arheološke nalaze (Laser Aided Profiler) i odgovarajućeg softvera (LAP Control Application) i izradu tehničke dokumentacije prema zahtevima za zvaničnu dokumentaciju o arheološkim istraživanjima - navodi se.
Rok za isporuku uređaja je 120 dana od zaključenja ugovora, a garantni rok traje najmanje dve godine. Nabavkom ove opreme iz Zavoda kažu da planiraju značajno unapređenje procesa istraživanja, dokumentovanja i očuvanja arheološkog nasleđa juga Srbije.
Rok za ponuđače je 29. novembar u 10 sati.
Komentari
Poslednji komentari
Гага
09:22 // 21. 11. 2024.
Ето,то је корисна инвестиција
Направи се мапа подземних артефаката,па се уради компјутерска анимација,како је то изгледало...требало је,то,одавно..!
Ivan
10:33 // 21. 11. 2024.
Pa propustili su te časove...morali autobusima na zakazane skupove...
Проруски активиста
08:55 // 21. 11. 2024.
Хвала богу.Па ловци на закопано благо већ годинама детекторима траже и ваде благо.Да сте паметни и детекторе да купите али ......
Mile
11:53 // 21. 11. 2024.
Sto je babi milo to joj se i snilo. Procitaj vest o kakvim se uredjajima radi pa onda komentarisi. Arheolozi odavno koriste uredjaje za skeniranje tla a ovo je nešto drugo.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.