Apelacioni sud ukinuo pritvor programerima iz Niša i naložio kućni zatvor
Odluku Višeg suda u Beogradu da grupa programera iz Niša okrivljena za digitalnu prevaru bude u pritvoru još dva meseca ili najduže do izručenja Sjedinjenim Američkim Državama, Apelacioni sud u Beogradu danas je zamenio zabranom napuštanja stana uz primenu elektronskog nadzora. U rešenju navode da nema opasnosti da će sedmoro okrivljenih pobeći ili da će se kriti, pa zato smatraju da je dovoljno da budu u kućnom zatvoru.
Današnja preinačena odluka Višeg suda o produženju pritvora sedmoro osumnjičenih, konačna je i oni će biti u kućnom zatvoru u Srbiji, navode u Apelacionom sudu.
Objašnjavaju da razlozi koje je dao prvostepeni Viši sud o produženju pritvora nisu dovoljni i opravdani za dalje zadržavanje okrivljenih, jer je reč o činjenicama i okolnostima koje su vremenom izgubile na značaju i težini. Takođe ističu da nedostaju nove činjenice, pa smatraju da više nemaju značaj i snagu koju su imali na početku vođenja ovog postupka i da zato ne mogu biti osnov za dalju primenu najteže mere, odnosno produženje pritvora.
Iz navedenih razloga produženje pritvora više nije nužna i jedina moguća mera za otklanjanje opasnosti da će se ovi okrivljeni, ukoliko bi bili pušteni na slobodu kriti ili pobeći, i na taj način ostati nedostupni državnim organima, već je po mišljenju Apelacionog suda navedena opasnost takvog intenziteta da se može sprečiti izricanjem mere zabrane napuštanja stana uz elektronski nadzor - pojašnjavaju.
Ova odluka se odnosi na sedmoro programera uhapšenih krajem jula - U.S, N.K, A.S, A.S, M.M, N.D, N.M, navode u beogradskom Apelacionom sudu.
Inače, krivično vanpretresno veće Višeg suda je odluku o produženju pritvora ranije donelo, kako su objasnili, jer je prema okrivljenima 23. oktobra doneto rešenje kojim se utvrđuje ispunjenost pretpostavki za izručenje SAD-u radi vođenja postupka pred Okružnim sudom u Severnom okrugu u Teksasu.
Podsetimo, grupa mladića i jedna trudnica, među kojima ima i državljana Crne Gore, Filipina i Austrije, svi sa prebivalištem u Nišu, uhapšeni su krajem jula.
Njima se na teret stavlja krivično delo prevare kojom su, kako se sumnja, putem interneta zaradili 70 miliona dolara. Među prevarenima je i jedan državljanin Teksasa, pa se u ceo slučaj umešalo i američko pravosuđe i FBI, koji je asistirao u akciji hapšenja.
Nakon što je jedan od programera sam tražio da mu se sudi u Americi, Viši sud je konstatovao da postoje zakonske pretpostavke za izručenje ostalih, a prema mišljenju advokata njima bi u Americi bila ugrožena ljudska prava i zato je zahtev da im se sudi u Srbiji.
Komentari
Poslednji komentari
Nislijaa
15:12 // 21. 12. 2020.
A sta bi sa ostalima, ciji su inicijali K.K., K.K., M.P.? Kod njih je lova..
Alex
15:11 // 21. 12. 2020.
Svako ima svoju cenu, sudije posebno..
Ouzo
20:36 // 18. 12. 2020.
Koga briga, bre ? Ovde ljudi umiru, jedva sastavljaju kraj s krajem, a vi se bavite sacicom ljudi, koji su na granici zakona i USA i Srbije ! Sto bi rekao Zika Milenkovic- koj gi cukao u glavu ?
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.