Gradina i Preševo na putevima droge
Zbog toga što su Gradina i Preševo deo „balkanske rute“ kojom se droga unosi u Srbiju, zaplene heroina i marihuane su najčešće upravo na ovim graničnim prelazima.
Srbija se, kako kažu u Upravi carina, može smatrati raskrsnicom puteva droge jer spaja Istok i Zapad i predstavlja tranzitnu zemlju za šverc narkotika.
Marihuana najviše dolazi sa Kosova; Ilustracija; foto: www.en.wikipedia.orgBitne tačke na tim putevima su granični prelazi sa Bugarskom i Makedonijom Gradina i Preševo, jer se preko njih švercuje droga koja uglavnom, kažu, kroz Srbiju samo prolazi.
„Balkanska ruta“ je put droge od proizvodnje do potrošača koji prolazi preko Balkana. Heroin dolazi sa istoka, najčešće preko Gradine, dok marihuana dolazi sa Kosova preko Preševa. Krajnja odrednica je tamo gde se nalaze platežni kupci, a to je Zapadna Evropa – objašnjavaju u Upravi carina.
Upravo zato što su ovi prelazi "najfrekventniji", carinici tu pronalaze najviše heroina i marihuane, iako su, prema njihovim rečima, kontrole svuda podjednako rigorozne.
Droga bila u krovu hladnjače; Ilustracija; foto: JV arhivaTako su, objašnjavaju u Upravi, od početka 2014. godine carinici na jugu pronašli 779 kg marihuane, a sve zaplene su bile na Preševu.
S druge strane, od 68,5 kg heroina otkrivenog na granicama sa Bugarskom i Makedonijom čak 40 kg je nađeno na Gradini.
Tih 40 kg smo otkrili u samo jednoj kontroli u krovu hladnjače. U drugoj hladnjači, ali u podu, otkrili smo 679 kg marihuane, što su ujedno bile i najveće zaplene u toku prethodnih godinu i po dana – pričaju u Carini.
Kako kažu, veće količine narkotika se najćešće sakrivaju upravo u specijalno napravljenim bunkerima vozila, dok manje količine šverceri kriju i u donjem vešu, točkovima, filterima za vazduh ili mobilnim telefonima.
Južne vesti će se u narednom periodu baviti pitanjima krijumčarenja narkotika i organizovanog kriminala u našem regionu, s obzirom da on negativno utiče na put pristupanja Srbije Evropskoj Uniji.
Niš i južna Srbija se nalaze na važnom raskršću puteva između Bliskog istoka i Evrope. Velika količina narkotika svakodnevno prolazi pored nas.
Kakva je strategija naše države u borbi protiv ovog problema, kako se institucionalno boriti protiv ovih pojava, kakve su prakse zemalja EU u suzbijanju ove negativne pojave i koliki je negativan uticaj postojanja velike količine narkotika i organizovanog kriminala na građane, pokušaćemo da odgovorimo u seriji tekstova posvećenih ovoj temi.
Komentari
Poslednji komentari
bidza
11:08 // 28. 7. 2015.
Nasli 40 kg a proslo 400.Dok radnici uprave protiv krijumcarenja istresaju i pretresaju sitne svercere iz Pirota i Dimitrovgrada, oduzimaju jelkice za osvezivanje automobila, kamioni i Turci nesmetano i bez pretresa prolaze
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.