Jedan od najbizarnijih načina na koji osuđenici niškog KPZ-a unose drogu u zatvor je tako što je sakriju u analni otvor, a kada zatvorski lekar ne može da je izvuče odatle, službenici KPZ-a moraju da čekaju da osuđenik obavi veliku nuždu.
Upravnik KPZ-a Aleksandar Grbović ističe da se dešava da, prilikom zatvorskih poseta, osuđeniku neko dostavi kesicu sa narkoticima koju on, da bi je uneo neprimećeno, sakrije čak i u “telesnoj šupljini”.
Jednom prilikom je osuđeniku supruga u svojoj telesnoj šupljini donela drogu, i on je na isti način uneo u zatvor. Uzeli smo i njegov i njen DNK kako bismo dokazali da mu je ona donela drogu, tako da je onda i ona osuđena – kaže Grbović.
Jednom su tako, objašnjava on, u analnom otvoru jednog osuđenika čuvari pronašli kesicu sa 97 tableta.
Kada posumnjaju da osuđenik u svom telesnom otvoru skriva kesicu sa narkoticima, šalju ga zatvorskom lekaru koji može da je izvuče onda kada je ona “blizu otvora”.
Takvu intervenciju, bez saglasnosti osuđenika, zatvorskom lekaru odskora omogućava Zakon o izvršenju krivičnih sankcija.
Međutim, kada su narkotici dublje u telu osuđenika, kaže Grbović, moraju da ga šalju u Klinički centar. Tamošnji gastroenterolog, objašnjava, ima prava da odbije intervenciju ukoliko za nju nema saglasnost osuđenika, s obzirom da tako propisuje Zakon o pravima pacijenata.
Naravno da osuđenik neće da da saglasnost jer zna šta mu je u telesnoj šupljini, i onda naši službenici moraju da ga čekaju i po nekoliko dana da ode u toalet, da mu stave rešetku na šolju i čekaju da izbaci iz sebe i narkotike – kaže upravnik KPZ-a.
Ono što većini ljudi verovatno izgleda bizarno, sumorna je svakodnevica sa kojom se, kaže Grbović, suočavaju zatvorski radnici.
Ne samo da, objašnjava on, “suprotnost” ova dva zakona otežava suzbijanje krijumčarenja narkotika po zatvorima, nego KPZ-u fali još minimum 100 ljudi, kao i psi obučeni za pronalaženje narkotika, koji bi ovaj nezahvalan posao umnogome olakšali.
Južne vesti će se u narednom periodu baviti pitanjima krijumčarenja narkotika i organizovanog kriminala u našem regionu, s obzirom da on negativno utiče na put pristupanja Srbije Evropskoj Uniji.
Niš i južna Srbija se nalaze na važnom raskršću puteva između Bliskog istoka i Evrope. Velika količina narkotika svakodnevno prolazi pored nas.
Kakva je strategija naše države u borbi protiv ovog problema, kako se institucionalno boriti protiv ovih pojava, kakve su prakse zemalja EU u suzbijanju ove negativne pojave i koliki je negativan uticaj postojanja velike količine narkotika i organizovanog kriminala na građane, pokušaćemo da odgovorimo u seriji tekstova posvećenih ovoj temi.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A gde bi drugde… samo ako pukne kesica nadrljao je. Treba da se preispitaju korumpirani čuvari koji to dostavljaju.
Prvo neka poboljsaju uslove u zatvoru za ljude. Ono tamo je jad i beda. Taj zatvor ne ispunjava minimume sto se tice svega. Prenatrpanost, cucavci, nikakve instalacije, vlaga, memla, kreveti od pre 80 godina, cebici kije partizani koristili… Zdravstveni uslovi su ocajni. A oni traze jos cuvara… Imaju jedno krilo koje pokazuju komisijama i javnosti a sve osgalo j u raspadu.E moja Srbijo…
hvala puno, ova vest mi dosta znaci !!!