Poništeni "lažni" pasoši iz Merošine
MUP Srbije poništio je rešenja o dobijanju prebivališta i boravišta Albancima sa Kosova u vezi sa aferom iz Merošine, a njihove pasoše proglasio nevažećim.
Prema pisanju Večernjih novosti Policijska uprava poništila je 51 rešenje o dobijanju prebivališta i boravišta u opštini Merošina i još 16 u Nišu. Reč je o Albancima sa Kosova, koji su se prijavili u poslednje dve godine. Takvom odlukom izbrisani su iz biračkih spiskova, a njihove lične i putne isprave postaju nevažeće, jer su ih dobili na osnovu lažnih adresa.
Tako je i zvanično razotkriveno da su prilikom masovne prijave prebivališta Albanaca u Merošini i Nišu, o čemu su Novosti prve ukazale još pretprošle godine, mnogi dobijali papire na osnovu fiktivnih, lažnih prijava.
Minulih godina, pišu Novosti, u Nišu su zabeleženi slučajevi da su Albanci sa Kosova dobijali neophodnu dokumentaciju i “ispod žita”. Kako se sumnjalo, matičari su za novčanu protivuslugu izdavali lažna dokumenta. Izvode iz matičnih knjiga rođenih i venčanih, uverenja o srpskom državljanstvu i druga dokumenta kosovskim Albancima, ali i pripadnicima drugih nacionalnosti koji i sada žive na teritoriji Kosmeta, izdavali su “na reč”, iako nisu imali nikakav uvid u matične knjige.
Osumnjičeni matičari izdavali su dokumenta onim stanovnicima Kosmeta o kojima u Srbiji ne postoje pisani tragovi, jer nema ni matičnih knjiga na osnovu kojih bi se mogao dobiti validan dokument. O prvih saznanja da postoji veliki broj lažnih dokumenata, policija je došla posle naglog uvećanja broja zahteva za izdavanje ličnih dokumenata.
Podnosile su ih osobe sa KiM koje do sada nisu mogla da ostvare to svoje pravo zbog činjenice da ne postoje matične knjige u kojima su upisane. Prilikom podnošenja novih zahteva “preko noći” su se pojavili izvodi i uverenja o državljanstvu, koja do tada nije bilo moguće da dobiju.
Prema saznanjima Novosti, niko u Srbiji, bar zvanično, ne zna koliko su tačno srpske vlasti izdale pasoša Albancima sa Kosova, koji su do njih došli lažnim, odnosno fiktivnim prijavama boravka u južnim krajevima Srbije. Naime, ni MUP Srbije nema podatke o prijavama prebivališta Albanaca sa KiM i broju putnih isprava koje su im izdati.
Odgovornost policije
U vezi sa ovom aferom, o kojoj su Južne vesti pisale avgusta 2010. godine, sredinom septembra iste godine uhapšena su četvorica policajaca iz Merošine, koji su novembra prošle godine osuđeni na zatvorske kazne.
Maja 2011. usledila su i hapšenja po Nišu, Vranju i Surdulici, ali za sada nema podataka o eventualnom sudskom epilogu.
Komentari
Poslednji komentari
Mika
20:11 // 26. 2. 2012.
Dobro ste se setili- ali kasno! SRAMOTA i za Nis i za drzavu sta se desavalo sa MASOVNIM izdavanjem dokumenata siptarima! A, korumpirana stoka koja je izdavala lazna dokumenta trebalo bi da bude identifikovana i osudjena na najduzi moguci zatvor zbog izdaje sopstevnog naroda!
leon
19:58 // 5. 3. 2012.
ovo znaci sve koliko je ozbiljna drzava( bilo je zakon dok je bila jugoslavija) a sada ne moze da se kaze da su krivi drugi,
Za to kad bude glasanje znamo za koga da glasamo,LDP to je realnost
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.