"Tužilac je bio servilan prema VBA" - Ninić u žalbi traži da se niški advokat pusti na slobodu
Niški advokat Mitar Krstić i dalje je iza rešetaka, osumnjičen za falsifikovanje punomoćja jednog vojnika iz Leskovca, mada taj vojnik tvrdi da je Krstiću dao punomoćje, pokazuju spisi predmeta u koje smo imali uvid. Advokat Ivan Ninić u žalbi na pritvor navodi da je reč o sistematskom progonu njegovog klijenta i kolege Krstića od strane Vojno-bezbednosne agencije, a da je niški tužilac bio servilan i poslušan njima.
Niški advokat Mitar Krstić i dalje je iza rešetaka, osumnjičen za falsifikovanje punomoćja jednog vojnika iz Leskovca, mada taj vojnik tvrdi da je Krstiću dao punomoćje, pokazuju spisi predmeta u koje smo imali uvid. Advokat Ivan Ninić u žalbi na pritvor navodi da je reč o sistematskom progonu njegovog klijenta i kolege Krstića od strane Vojno-bezbednosne agencije, a da je niški tužilac bio servilan i poslušan njima.
Hapšenje na Svetog Nikolu pred porodicom posle 22 sata - slučaj je advokata Mitra Krstića koji je izazvao pažnju niške i nacionalne javnosti.
Hitnost i skraćeni postupak kod javnosti je izazvao sumnju da je reč o političko-bezbednosnom pritisku i osveti, a upravo to u žalbi podnetoj jutros tvrdi advokat Ivan Ninić.
Pre isticanja žalbenih razloga, branilac osumnjičenog Mitra Krstića ističe da je Krstić žrtva sistematskog progona od strane VBA i direktora VBA Đure Jovanića, zbog činjenice da je 2018, raskinuo radni odnos u Vojnom pravobranilaštvu, da nije uspostavio saradnički odnos po napuštanju vojne službe, te da je godinama zastupao Vojni Sindikat Srbije (VSS), aktivne i bivše pripadnike Vojske Srbije u sporovima protiv Ministarstva odbrane - navodi se u žalbi.
Hitan i skraćen postupak zbog pritiska i poslušnosti?
Ninić navodi da je Krstić uhapšen 19. decembra nakon 22 sata zbog krivičnog dela za koje se vodi skraćeni postupak, iako u Advokatskoj komori postoji još 60 postupaka po prijavi Upravnog suda u kojima se osporava validnost punomoćja.
Pravi razlog za ovakav scenario koji je zadesio niškog advokata Ninić vidi u bliskosti sa nekadašnjim rukovodstvom Vojnog Sindikata Srbije i Novicom Antićem. Ivan Ninić; foto: Advokatska kancelarija "Ninić"
Dakle, popuštanjem pod pritiskom VBA i Vojne policije, servilnošću i poslušnošću nosioca javnotužilačke funkcije u OJT Niš predložena je mera pritvora osumnjičenom Krstiću, a ovu meru, pod istim okolnostima, odredio je sudija za prethodni postupak Osnovnog suda u Nišu - piše u žalbi Ninić.
“Svi koji su samo radili svoj posao” da odgovaraju i da budu razrešeni jednog dana
Upravo slučaj niškog advokata Krstića, za Ivana Ninića verodostojno ilustruje stanje pravosuđa u Srbiji, eroziju vladavine prava i “modus operandi sistematskog uništavanja ljudi, njihovih porodica, profesija i egzistencije, pod palicom službi bezbednosti”.
Uspostavljanje novog i zdravog pravnog i društvenog poretka u R. Srbiji biće moguće samo kada svi pojedinci, koji svojim potpisom učestvuju u ovakvim aktivnostima (mantra: „samo smo radili svoj posao), budu pozvani na krivičnu odgovornost i istovremeno razrešeni dužnosti u službama bezbednosti, tužilaštvu i sudu - napominje Ninić.
Šta piše u dokumentaciji i zašto je pritvor “maksimalan”?
Mitru Krstiću određen je pritvor od 30 dana, a taj deo je sporan Niniću jer, kako objašnjava, nije u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku, te pritvor treba da traje do 30 dana i da se “pritvor ukida čim se obezbede dokazi zbog kojih je pritvor određen”.
Delo koje se osumnjičenom stavlja na teret nije krivično delo, a ta činjenica jasno ukazuje da ne postoji osnov za primenu bilo koje mere za obezbeđenje prisustva okrivljenog i za nesmetano vođenje krivičnog postupka - piše u žalbi.
Za sporno punomoćje kaže se da ga je javni beležnik proglasio verodostojnim, a da se vojnik iz Leskovca najpre, kako je izjavio, iz straha za porodicu nije sećao da je dao punomoćje.
Zabrinut za egzistenciju porodice takvu izjavu sam dao ishitreno - rekao je vojnik u izjavi pred tužilaštvom.
Sada taj vojnik, pod punom odgovornošću, kaže da je Krstića angažovao, pokazuju spisi predmeta u koje smo imali uvid.
A za to vreme, niški advokat Krstić i dalje je iza rešetaka, a Ninić objašnjava da njegov klijent trpi i profesionalnu, porodičnu i materijalnu štetu.
Dakle, kompletna porodica, sa dvoje dece školskog uzrasta, pretrpeće materijalnu štetu, a sam osumnjičeni Krstić, kao advokat, pretrpeće i nenadoknadivu nematerijalnu štetu kod klijenata i potencijalnih klijenata, u sredini u kojoj živi i radi - navodi Ninić.
Pitanja i VBA i Tužilaštvu
Povodom “slučaja Mitar Krstić”, koji je izazvao veliku pažnju niške i nacionalne javnosti i povodom izjava njegovih advokata, uputili smo upit Tužilaštvu i Vojno-bezbednosnoj agenciji zbog delova gde se direktno pominju i dovodi se u sumnju njihova profesionalnost.
- Zbog čega u ovom slučaju postoji hitnost i skraćeni postupak i zbog čega je adv. Krstić lišen slobode na slavi pred porodicom?
- Da li je i u kom obimu Tužilaštvo bilo izloženo političkom ili bilo kakvom drugom pritisku i da li taj pritisak potiče od VBA?
Odgovore očekujemo, do objavljivanja teksta nismo ih dobili.
Inače, postupajući tužilac je Stefan Anđelković iz Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu, a sudija Jelena Mihajlović.
Podsetimo, Advokatska komora Niša oštro je protestovala zbog hapšenja svog kolege.
Komentari
Poslednji komentari
advokat
17:45 // 23. 12. 2024.
Ako je tačno kako branilac Ninić navodi da u rešenju stoji određuje se pritvor od 30 dana onda sudija treba da se vrati na časove iz krivičnog prava. Treba da stoji određuje se pritvor do 30 dana što očito sudija ne zna.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.