Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

09:25, 17. 1. 2020.

| Kultura

3D "šetnjom" do još osam objekata sa jugoistoka Srbije

Autor:Ljubica JocićIzvor:Južne vesti
latinska crkva, prokuplje foto 3d srbija
Latinska crkva u Prokuplju; foto: srbija3d.rs

Latinske crkve u Glašincu kod Žitorađe i Prokuplju, crkva Svetog Jovana u selu Orljane i Korpijan kod Doljevca, crkva Svetog Mine kod Lukovske Banje, grad Hisar u Prokuplju, Soko grad ili Skobaljić grad kod Vučja novi su objekti sa jugoistoka Srbije koje su stručnjaci niškog Elektronskog fakulteta digitalizovali. Jednim klikom sa telefona, tableta ili kompjutera zainteresovani mogu prošetati ovim objektima od istorijske važnosti.

Posetom sajta srbija3d.rs svi koji žele da se bliže upoznaju sa 14 objekata sa jugoistoka Srbije, ali i virtuelno uđu u njih, zahvaljujući autorima projekta "Platforma za 3D digitalizaciju nepokretnih kulturnih dobara Srbije" Nikoli Stojanoviću i Goranu Jovanoviću sa Elektronskog fakulteta u Nišu.

Cilj projekta je da se javnosti predstavi bogato kulturno nasleđe naše zemlje na jedan inovativan način, upotrebom najsavremenijih tehnologija - kažu autori.

soko grad foto 3d srbija Soko grad; foto: srbija3d.rs

U prvoj fazi projekta prikazani su latinska crkva iz 11. veka u selu Matejevac kraj Niša, Ivanova kula na Radan planini, manastir presvete Bogorodice iz 6. veka kod Kuršumlije i pećinska crkva kraj pirotskog sela Rsovci. Sada su dodati materijali za još 8 objekata sa jugoistoka Srbije i po jedan iz Brusa i Ćićevca.

Osim 3D prikaza, na sajtu je objavljen i tekst o spomenicima, sa osnovnim informacijama o tome kada su sagrađeni, šta ih čini kulturnim dobrima i dodatnim zanimljivostima o okruženju. Ovaj deo projekta poveren je arheologu Julki Kuzmanović Cvetković.

Od svih lokacija koje smo obradili, najlošija situacija je upravo u Vučju, gde je najznačajniji srednjovekovni spomenik kulture u Jablaničkom okrugu, Skobaljić grad, potpuno zapušten i zarastao u korov. Do njega čak nema ni obične staze, već se hoda kroz šumu i praktično je bez putokaza - navode autori.

Projektni tim koji, pored Stojanovića i Jovanovića, čine kustoskinja projekta, arheološkinja Julka Kuzmanović Cvetković, reditelj Boban Rajković, kao i volonteri Milan Todorović, Aleksandra Prodanović, Andrijana Stojanović i Ivana Rajković, proveo je dosta vremena u putovanju kako bi došli i snimili uglavnom manje poznata mesta.

Svako putovanje je bilo novo iskustvo i veliko zadovoljstvo. A nešto što se nikada ne menja jeste gostoprimstvo ljudi koje smo sretali - kažu autori.

Kako navode autori, plan je da se u budućnosti na sličan način predstave sva nepokretna kulturna dobra Srbije.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Miroslav davidovski

    15:56 // 18. 1. 2020.

    Predivna ideja, iskreno se nadam da ce vas trud biti primecen

  • Nn

    11:59 // 17. 1. 2020.

    Zanimljiva ideja i vidi se da je dosta truda uloženo, ali interfejs je katastrofalan, a učitavanje 3d scena presporo. Uložite još malo truda u taj deo priče da ne bi uzalud propali i ostali neprimećeni modeli koje ste odlično odradili.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA
Pronađite nas na: