Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

18:55, 2. 7. 2022.

| Kultura

50 godina od “Leptirice”: Jug Srbije najinspirativniji za horore

Autor:T. TodorovićIzvor:Južne vesti
horor
O prvencu srpskog horora; foto: T. T.

Od emitovanja kultnog jugoslovenskog filma “Leptirica” prošlo je skoro 50 godina, a osim što važi za prvi srpski horor, ostao je zapamćen i kao jedan od najstrašnijih u našoj kinematografiji, o čemu se govorilo na tribini u sklopu festivala umetničkih horor filmova "Slaughter horror film festival". Pored toga programski direktor festivala rekao je da su legende i priče sa juga i jugozapada Srbije najinspirativnije za horore.

Priča o mladiću Strahinji, mlinaru koji ženi Radojku, devojku za koju se ispostavi da je vampir poznata je ne samo ljubiteljima horora, već i onima koji su iz radoznalosti pogledali film za koji se godinama govori da je jedan od najstrašnijih.

Upravo deo radnje koji se odigrava u vodenici gde se mladić susreće sa čuvenim Savom Savanovićem, jedan je od bitnih momenata gde se mlin kao izvor života predstavlja i najstrašnije mesto, što dodatno obagaćuje “Leptiricu” i oslikava kontrast u horor filmovima.

Kako je film zasnovan na srpskoj tradiciji, folkloru i verovanjima sa primesama ruralne strave, programski direktor festivala Dejan Ognjanović kaže su baš južnjački i jugoistočni krajevi Srbije najinspirativniji za horore.

Napominje da su najinteresantnije jezive priče, mitovi i legende upravo iz seoskih krajeva koja su pred izumiranjem, a čiji meštani su prenosili verovanja i fenomene sa kojima su se susretali.

Ako govorimo o rurarnim hororima, previše je ruševina, zemlja nam je u raspadanju i upravo jug i jugoistok su prepuni sela čiji poslednji stanovnici izumiru i to za potomke nije baš veselo, ali za stvaraoce jeste - kaže Ognjanović.

Na tribini koja je održana kao deo Festivala umetničkog horor filma govorili su i Jovan Ristić, direktor Festivala srpskog filma fantastike i ko-autor knjige Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike i dr Marko Pišev, pisac i predavač sa grupe za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA
Pronađite nas na: