Aleksinčanka slika ikone poput starih majstora
Konstantno učenje, rad i zalaganje, ali i crkva i religija, uticali su na to da mlada Aleksinčanka Jovana Savić sebe pronađe u ikonopisanju. U radu se drži tradicije, vere i starine, pa njene ikone podsećaju na one koje su nekada slikali poznati ikonopisci.
Kao umetnik za koje inače važi da su drugačiji od “običnog sveta” po senzibilitetu i načinu izražavanja, na nju najsnažniji utisak ima sve što je ostavilo pečat u istoriji srpskog naroda. Tako je i zavolela slikarstvo, a potom i ikonopisanje. Jedna od ikona koju je naslikala mlada Aleksinčanka; foto: J. S.
Posle osnovne škole upisala sam srednju Umetničku školu u Nišu i to su moji prvi koraci u umetnosti. Ozbiljniji rad svakako je bio na Fakultetu. U procesu traženja umetnik daje celog sebe, ulazi u suštinu, gde na samom kraju školovanja tek predstoji novi početak. Sa dvadesetak godina krenuo je moj aktivan rad, uključivanje u likovnu scenu i jedan aktivan život slikara, prepun novih istraživanja, ambicija i želja - objašnjava svoje početke Jovana.
Njeno umetničko sazrevanje pratilo je i istraživanje tehnika koje najviše odgovaraju njenom senzibilitetu. Sebe je pronašla baš u ikonopisanju, jer je posvećena crkvi i Bogu. Kada slika ikonu drži se tradicije, pa poput starih majstora u izradi koristi jajčanu temperu.
Ikonopisanje me je oduvek interesovalo, a prilika da se upoznam sa tehnikom pružila mi se na Fakultetu umetnosti kao izborni predmet. Tada sam prepoznala disciplinu duha, usredsređivanje misli i ono što me je činilo jako srećnom, posebno stanje zadovoljstva. Zahvaljujući predmetnom profesoru Jadranki Mišić Pejović i mojim interesovanjem da naučim što više o ikonopisanju, a potom je usledio rad koji i danas traje - kaže mlada slikarka. Jedna od freski koju je Jovana naslikala; foto: J. S.
Radovi mlade slikarke specifični su po tome što ih čine različite teksture - hrapavo, ispucalo, staro, sa akcentima na religiju. Najčešće slika portrete svetitelja, prožete simbolom Pravoslavlja, a sve što radi je kroz ličnu imaginaciju preneseno na platno.
Kada je vreme izrade ikona u pitanju nema pravila. Sve zavisi od veličine daske, predstave svetaca i koliko dnevno radim - objašnjava ona.
Jovanine ikone i freske danas krase crkve Sv. Prokopija u Katunu, Sv. Jovana Krstitelja u Maćiji i Sv. Presvete Bogorodice u Lučini. Izlagala je na preko 80 grupnih izložbi u Aleksincu, Nišu, Beogradu, Kraljevu, Gornjem Milanovcu, Novom Sadu, ali i u Poljskoj, Turskoj, Bugarskoj i Makedoniji. Jovanina dela; foto: J. S.
Trenutno sam u završnoj fazi rada na ikonostasu za novoizgrađenu crkvu u Lučini. Pripremam i svoju prvu samostalnu izložbu - dodaje Jovana.
Ova mlada umetnica smatra da je savremeno doba novo vreme ikonoborstva, jer su površna i pogrešna shvatanja ikone danas rasprostranjena među omladinom.
Komentari
Poslednji komentari
Stefan
13:55 // 9. 1. 2017.
Svaka čast.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.